20 Mayıs 2020, 13:27 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Talepte bulunan çiftçilerin arazileri kontrol edildi

Talepte bulunan çiftçilerin arazileri kontrol edildi

Talepte bulunan çiftçilerin arazileri kontrol edildi...Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü ve Tarım danışmanlarıyla birlikte, arazilerde yaptıkları kontrol sonucunda ekinlerde ve nohutta hastalık tespit ettikleri belirtildi.

Aşırı yağışlardan sonra Büyükkışla, Parlasan, Aliuşağı ve Çalören Mahallelerindeki çiftçilerin, gerek Ziraat Odası’na gerekse İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne giderek tarlasındaki zararın tespit edilmesini talep ettikleri belirtildi.

Yapılan talepler üzerine Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt ile İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü, tarım danışmanlarıyla birlikte talepte bulunulan söz konusu mahallelerdeki arazilerde kontrol yaptılar.

Kontrol sonucunda; nohutta antraknoz hastalığının başladığı, ekinlerde ise “sarı cüce virüsü” isimli hastalığın olduğunun tespit edildiği ifade edildi.

Sarı Cüce virüs hastalığının ancak pas ilacı atarak durdurulabildiği, hastalığın tedavisinin olmadığı belirtildi.

“Sarı cüce hastalığının aşırı yağış, sık ve erken ekimden kaynaklandığı” belirtilirken hastalığın; Kulu, Kırşehir gibi çevre il ve ilçelerde olduğu gibi Türkiye’nin her yerinde de görüldüğü, hastalık görülen bitkinin sapsarı geçtiği ve büyümeyip cüce kaldığı kaydedildi.

Ayrıca bu yıl İlçemizde, 200 bin dönüm nohut ekimi yapıldığı ve bu yıl da yağışların çok olmasından dolayı nohutta antraknoz hastalığının görülmeye başladığı ve hastalığı yok etmek için de ilaçlanmanın yapılmaya başlandığı ifade edildi.

Diğer yandan; İlçemizde tahminen toplam 900 bin dönüm arazinin olduğu, bunun 500’üne ekim yapılarak, 300 bin dönümüne arpa, 200 bin dönümüne ise buğday ekimi yapıldığı kaydedildi.


  21 Mayıs 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1604 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri