13 Mayıs 2020, 14:47 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Korona’yı Konuşmak

Korona’yı Konuşmak

Konuşmak: İnsanın duygu ve düşüncelerini sözle anlatmasıdır...Konuşmak: İnsanın duygu ve düşüncelerini sözle anlatmasıdır. (TDK) Çiçero; ‘’Düşünmeye utanmadığımız şeyleri, söylemeye de utanmamalıyız.’’ demiş. Hiç kuşkusuz doğru söylüyor.


Ama dikkat. Düşüncelerimizden utanmayalım diyor, düşünmeden konuşabiliriz demiyor.

Konuşmak; insanın yapabildiği bir eylemdir. Düşünceleri kısa yoldan anlatmaya yarıyor. Yazmak, konuşmaya göre avantajlıdır. Yazarken; anlatacaklarımızı önceden planlayabiliriz. Kullanacağımız sözcükleri seçebilir, anlatım bozukluklarını giderebiliriz. Bu yönüyle konuşmak daha zordur ve dikkat gerektirir.

İslam hukuku bilgini, İmam-ı Şafii; ‘’Söz ok gibidir, senden çıktı mı artık sen ona değil; o sana hâkim olur.’’ demiş. Dikkatsizce konuşmanın yaratacağı sorunları gösteriyor. İletişimin en yaygın yöntemi konuşmadır. Çünkü çok kolaydır. Günlük ihtiyaçlarımız için konuşurken fazla bilgi de gerekmez. Fakat durumun yarattığı rahatlık sebebiyle çok sorun çıkar. İletişim sorunlarının ve kavgaların çoğu, dikkatsizce yapılan konuşmalar nedeniyledir.

Roma İmparatoru A. Claudius; ‘’Her bildiğini söyleme, her söylediğini bil.’’ der. Söz, yerinde ve zamanında söylenirse etkisi artar. Kişi konuşurken mutlaka düşünmek zorundadır ve bilgi sahibi olduğu şeyleri söylemelidir. Eğer insan bir konu hakkında bilgi sahibi değilse o konu ile ilgili olarak konuşarak komik duruma düşmemelidir. Aynı şekilde kişi her bildiği hakkında da konuşmak zorunda değildir. Konuşmak bir sanattır ve bu nedenle nerede nasıl ve hangi konuda konuşmak gerektiğini bilmek gerekmektedir.

Bu kadar meşhur kişilerin, konuşmakla ilgili meşhur sözlerini paylaştıktan sonra gelelim asıl meseleye… Aylarıdır korona ile yatıp korona ile uyanıyoruz.  Sağa dönsek o sola dönsek o.  Televizyonda, sosyal medya paylaşımlarında ilgili ilgisiz, bilgili bilgisiz kişiler korana virüsü ile ilgili gün boyu konuşuyor. Pek çok insan, her şeyi bildiğini düşünüyor ve sürekli ön plana çıkma arzusunda.

Elbette korona virüsünü hafife almayalım, almıyorum da ama teslim de olmayalım. Korana virüsünün uzmanları var. Toplumu bilgilendirecek resmi devlet organları da var. İnsanların kafasını karıştırıp panik yaratmanın bir faydasını göremiyorum.  Onun için konuşmayı çok seven ama boş konuşanların önüne geçilmelidir. Korona virüs hakkında konuşurken insanların endişeleri azaltmalı ve yaş ve eğitim düzeyleri göz önünde bulundurularak konuşulmasına dikkat edilmelidir.

Şikâyet Etmem

Bak, günler geçip gidiyor.
Gecenin karanlığı maviyi yeniliyor.

***

Biliyorsun, vakti geldi ayrılığın,
Usul usul sancıyarak.

***

Göçe hazırlanan kuşlarla,
İçimi doldurdum sonbahar  rüzgârlarıyla,
Eşyalarımı koydum bir bavula.

***

Şikâyet etmiyorum bu yolculuğa.
Belki sabah vakti, belki gece yarısı,
Hazır artık yüreğim yola çıkmaya.

***

Söyle! Son bir kez;
Ben şikâyet eder  miyim?
Her şey ne güzel!
Daldaki  kara kargalar bile…

(Benim Adım V)Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2040 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Ankarali KEMAL
Hoca merhaba sizin yaziklarinizi okuyor ve yararli,verimli olduguna inaniyorum,okumayi seven biriyim,bedelinide ödedim!!!
Sizin cengelgazetesinde yazmaniz önemlidir,ama yetrli degil niyemi,Sereflikochisar,li olarak epey Okumus,belliyerlerde görev almis veya serbest calisan var.Bukesimin cengel gibi yerel gazetelerde bilgisini,becerisi hic bir bedel almadan halkiyla paylasmasi cokönemlidir.
bu halk dünya kosullarina göre geri kalmis bunu Kabul edecegiz,kimin elinde ne geliyorsa öne cikmali bilgisini,becerisini halkindan esirgememeli,illada arabistana gidib de bir ünvan almak gerekmez sen ülkendede elinden geleni yaparsan da bir ünvan sahibi olabilirin.
Su an ülkemizin icide bulundugu kosullar hicte iyi degil,gidisati iyiye cevirmekte bizim elimizde.selam ve saygilarimla siz yazmaya,biz okumaya devam edlim.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri