06 Mayıs 2020, 13:49 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Zimem Defteri

Zimem Defteri

'İyilik bulaşıcıdır' sloganıyla çıkılan bu yolda...On bir ayın sultanı bir Mübarek Ramazan Ayı daha geldi hem de yağmur bereketiyle…
Ramazanla birlikte son günlerde kurak ilçemize epey bir yağış düştü! Bir rüzgar- gök gürültüsü ardından gelen yağmur-  tabiri caizse günlerdir sel seli götürüyor…


***

Ramazan ayı hayır ayı…

Ramazan ayı oruç, ibadet ve sabır ayı…

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerimin indirildiği, içinde bin aydan hayırlı olan Kadir gecesinin bulunduğu ay.

Peygamber Efendimiz Ramazan Ayında içtenlikle yapılan dua- ibadet ve iyiliklerin Allah katında daha değerli olacağını müjdelemiş!

Toplum olarak ne mutlu bize ki iyiliği, maddi- manevi yardımlaşmayı seven bir yapıya ve kültüre sahibiz.

Bunu zor zamanlardan geçtiğimiz bu Korona  günlerinde daha iyi anladık!

***

İlçemizde özellikle Ramazan Ayı’na girmemizle birlikte yardımlaşma hareketleri daha da hızlandı.

İlçe kaymakamlığı Vefa Destek Gurubuyla-  ilçe belediyesi her gün 1000 eve sıcak yemek dağıtarak ihtiyaç sahiplerine ulaşıyorlar!

Kızılay- Odalar ve muhtarlar hem kendileri hem de hayırsever vatandaşların yine ihtiyaç sahiplerine verilmek üzere bağışladıkları her türlü yardımı onlara ulaştırma gayreti içindeler!

Partilerin gençlik kollarındaki gençleri, sokağa çıkma kısıtlaması olan vatandaşların çağrısını 7/24 hazır olda bekliyorlar!  

Ramazan paketleri- hijyen paketleri- nakdi yardımlar- alışveriş çekleri daha neler neler...  Çocuklar giydiriliyor- kimin neye ihtiyacı varsa- eşya olabilir- talep ettiği taktirde ihtiyacı giderilmeye çalışılıyor.  Yani ilçemizde tam bir yardımlaşma seferberliği hakim!

***

Seçildiği günden beri icraatlarıyla her kesimden vatandaşın taktirini kazanan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın başlattığı “Bakkaldan alışveriş yapan dar gelirlinin veresiye borcu silinsin” kampanyası da büyük ilgi gördü.

Ankara’da yardımseverlerin katkılarıyla mahalle bakkallarını gezen görevliler, bakkalların veresiye defterini inceleyip  zor durumda olan vatandaşların hesaplarını kapatıyorlarmış!

Hem ihtiyaç sahibi bir avuç kalan bakkalın,  hem de bakkalın veresiye defterine yazdırmak zorunda kalan ihtiyaç sahibi vatandaşın yüzünü güldüren bu kampanya ülke genelinde pek çok kimselere de örnek teşkil etmiş!

İlçemizde de bu kampanyaya destek verilirken dar gelirli kimi vatandaşların borçları CHP İlçe Teşkilatı tarafından silindi.

“İyilik bulaşıcıdır” sloganıyla çıkılan bu yolda pek çok hayırsever örnek alıp hiç tanımadıkları kişilerin borçlarını kapatarak iyiliğin gerçekten bulaşıcı olduğunu kanıtladılar!

***

‘Zimem Defteri’ bilen biliyordur ben ilk defa duydum!

Osmanlı döneminde veresiye defterine ‘Zimem’ deniyormuş. Zengin kimseler Ramazan günlerinde bakkal ve yahut manava gidip bu defterden rastgele sayfalar koparır, “ Bu borçları sildim, Allah kabul etsin” deyip o sayfadaki borcu öder sonra sayfayı yırtıp atarmış. Borcu olan kimin borcu ödediğini,  borcu ödeyende kimin borcunu ödediğini bilmezmiş!
Ne kadar güzel...

***

İslam büyükleri, sadakayı âmânın eline gizlice bırakır veya fakir uyurken cebine koyar veya bir çocuk vasıtasıyla gönderirlermiş. Fakiri şükran borcu altına sokup incitmek istemezlermiş!

Zaten bizim  kültürümüzde de böyle bir anlayış vardır; “Sağ elin verdiğinden, sol el haberdar olmamalı”

Sosyal medyada çok görüyorum. Kimileri yaptıkları yardımların önünde fotoğraf çektirip paylaşıyorlar.

Mutlaka kötü bir niyet yoktur ama karşıdan bakınca hoş görünmüyor!

Yapılan yardımın duyulması isteniyor ve inancımız gereği bundan mutlu olunuyorsa, burası küçük yer zaten herkes her şeyi hemen duyuyor- duyan sosyal medyadan paylaşıyor- yerel gazeteler olarak bizlerde yazıyor hemşerilerimizi bilgilendiriyoruz.

Bir yerde okumuştum “Sahip olduğun nimetlerle başkalarına yardımcı oluyorsan yaptığın hayırları sen söyleme, söylersen kaybedersin. ‘yaptım, ettim’ diyerek sadakanı bozma. Hayırlarını ‘saklarsan’ senin olacak.” yazıyordu.


      7 Mayıs 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3855 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Şaban Başkale
Allah razı olsun sizlerden ve bütün ilçe halkı yardım sever vatandaşlarımızdan işte bizim yaşantımız kültürümüz bu allaha emanet olun emeğinize sağlık selam ve duaile👏👏👏 hayırlı ramazanlar
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.139 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri