29 Nisan 2020, 12:35 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

Korona Günlüğü

Korona Günlüğü

Hatırladığım kadarıyla en son ülke gündemimizde mülteci krizi vardı...Hatırladığım kadarıyla en son ülke gündemimizde mülteci krizi vardı!


Sınır kapılarımızı açmaya karar vermiş- açmış- tası tarağı toplayan mültecilerde  ‘Teşekkür ederiz  Türkiye iyi ama her şey çok pahalandı- sigara on liraydı şimdi yirmi lira oldu- burada karın tokluğuna çalışıyoruz- Avrupa’da şartlar daha iyiymiş  biz oraya gitmek istiyoruz’ deyip kapılara dayanmışlardı!

Avrupa ülkeleri bu duruma çok bozulmuş; dünya liderleri; alırız- alamayız- alacaksınız- mecbur değiliz  gibi sözlerle birbirleri ile restleşip laf dalaşına girmişlerdi!

Derken derken,  Çin’de peyda olan- çok uzaklarda buralara gelemez sandığımız Koronovirüsün Çin’in dışında da görülmeye başlandığı haberi ile herkesin bir dikkati dağıldı!

Az sonra da ‘Dünya Sağlık Örgütü’nün bilenler biliyordur ama biz sıradan insanların hayatımızda ilk kez duyduğumuz PANDEMİ’yi ilan etmesiyle liderler kendi derdine düştü!

Dünyanın tek ortak gündemi ve düşmanı bu gözle görülemeyen Korona, namı-ı diğer Covit-19 oldu!

Kimi başlarda olayın ciddiyetini kavrayamadı, ‘Abartılacak bir şey yok canım’ dedi hafife aldı. Kimisi ‘Sürü bağışıklığı ile bu iş hallolacak’ dedi. ‘Ölen ölsün kalan sağlar bizimdir’ mantığıyla hareket ettiler ama bir  süre sonra yaşanan yüksek rakamlı ölümlerle kazın ayağının hiç de öyle olmadığı anlaşıldı!

Eğlence yerleri- büyük alışveriş merkezleri- topluluk oluşturan her yer kapatıldı, seyahatler yasaklandı!   
Haftalar geçti…

Her gün dünyanın dört bir yanından gelen  Korono haberlerini takip ediyoruz!

Koskocaman ‘Biz bir numarayız’ diyen- havalarından geçilmeyen ülkelerin miniminicik bir virüsün karşısında ne kadar aciz düştüklerini gördük!

Yatakları yetmemiş- yoğun bakımlarının kapasiteleri azmış- solunum cihazları kıtmış- küçük hastanelerine hastalar sığmamış- koridorlarda yerlerde yatıyorlarmış- doktorlar hastalar arasında ne yazık ki seçim yapmak zorunda kalmışlar!

Tabii böyle şeyleri duyunca insan olarak çok hem de çok üzüldük.

En etkilendiğim olayda; İtalya’da yaşlı bakım evinde zavallı yaşlıların, bakımevinin çalışanları tarafından kaderlerine terk edilmeleri idi.Hepsi ölmüş. Bu olayı duyduğumda çok üzülmüştüm.        İlk düşündüğüm şeyde  ‘Bizim asla böyle bir şey yapmayacağımız’ idi.

***

Bizde ülke olarak doğrularımızla-yanlışlarımızla epey yol kat ettik!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Bilim Kurulu’nun ‘hep bekliyoruz’ dedikleri tablo nihayet görülmeye başladı. Aynı gün  iyileşen vaka sayısının, tespit edilen vaka sayısından fazla olması ve aradaki makasın gittikçe açılıyor olması bizim için umut verici.

Bu arada adına şiirler yazılan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca hemşerimiz sayılırmış. Kulu’lu olduğunu öğrendiğim Koca’ya  yapılan bir araştırma göstermiş ki vatandaşın itimadı da tam!

Büyüklerimizin dediğine göre son haftalarda verilen sokağa çıkma kısıtlaması işe yaramış. Şimdilik  Ramazan ayı boyuca hafta sonlarına kısıtlama getirilecek, sabredilirse çifte bayram kutlanacakmış!

***

Çin’de vakalar bitmiş!
Darısı bizim başımıza olsun zira sürekli kısıtlamaya maruz kalan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı gençler, hele de minikler tabiri caizse  patlamaya geldiler!
Haftalardır evden çıkamıyorlar ve artık isyan ediyorlar nasıl teselli edeceğimizi şaşırmış durumdayız!

***

Bilindiği gibi basın çalışanları sokağa çıkma kısıtlamasından muaf. Bende  bu sayede gazeteye gidip gelirken ilçemizin boşalan cadde ve sokaklarını rahatça gözlemleme fırsatı buluyorum.

Korona çıktığından beri yerlerde sigara izmaritleri ve çekirdek kabukları görmüyorum. Etrafta çöpler azaldı. Herkes iş yerine ve çevresine daha bir  titiz. Her an hijyen faaliyetleri içerisindeler. Sokaklar belediye ekiplerince dezenfekte edilip kokulu sularla yıkanıyor!

Dilerim Koronodan sonrada bu işler unutulmaz hep böyle devam eder.
 
  

      30 Nisan 2020


Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3538 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri