29 Nisan 2020, 12:28 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Tüketim Alışkanlıklarımız Değişti!

Tüketim Alışkanlıklarımız Değişti!

Korona-19 Virüs salgını, tüketim alışkanlıklarımızı da değiştirdi...Korona-19 Virüs salgını, tüketim alışkanlıklarımızı da değiştirdi. Evde geçirilen sürelerin artmasıyla birlikte tüketim alışkanlıklarında da önemli değişiklikler yaşıyoruz. Eve kapanma ile birlikte doğal olarak talebi ilk artan unsur temel gıda ve temizlik maddeleri oldu. Haliyle bu talebin karşılama yönteminde de online pazarlama araçları öne çıktı.


Tüm dünyada olduğu gibi bizim ülkemizde de insanlar tuvalet kâğıdı, ıslak mendil, çocuk bezi ve uzun ömürlü gıda malzemesi gibi ürünleri evlerinde ihtiyaçlarından fazlasını bulundurmak istiyor.

Yeri gelmişken şunu belirtmek isterim. Bizim ülkemizin en önemli ekonomik faaliyet alanı tarım ve gıda ürünleri oluşturmaktadır. Tedarik zincirimizde, iyi bir noktadayız. Birçok insan panik ve korku içinde stokluyor. Ben bunu normal karşılıyorum ama buna gerek yok. Ülkemiz gerek coğrafi ve gerekse iklim şartları yönünden tarım ve gıda ürünleri üretmeye çok elverişli. Virüsle salgınıyla birlikte bu gücümüzün ve kapasitemizin farkına vardık.

Evinden dışarı çıkmayı tercih etmeyen birçok kişi hızlı ve kolay alışveriş için e-ticarete yöneldi.  ‘’Google Arama Trendleri Raporu’’na göre insanların tüketim ve alışveriş alışkanlıklarının değiştiğini gösteriyor.

Sınırlı bir koruma sağlamasına rağmen salgın başladığından beri çare olarak görülen yüz maskeleri, kişisel temizlik malzemeleri, vitamin ilaçları internet ortamında en çok ilgi gören ürünler.

Yine ekmek makinesi ve berberlerin kapalı olmasından dolayı da traş makinesi en çok aranan ürünler arasında bulunuyor. Karantinaya giren birçok kişi; kendi ekmeğini yapmaya, kendi saçını kesmeye çalışıyor. Sosyal medyaya yansıyan görüntülere bakınca manzara pek iç açıcı değil. Özellikle saç kesimleri erkekleri ‘’merdiven altı’’ kesime yönlendiriyor. Böyle bir durum ise virüse davetiye çıkarıyor. Bırakın dağınık kalsın bu dönemde.

Artan e-ticaret yoğunluğu çoğu ise zaman zaman kargo şirketleri ile vatandaşların karşı karşıya gelmesine neden oldu. Şu anda sağlıkçılar, güvenlik görevlileri, market çalışanları ve kargo dağıtımında çalışanlar en riskli işi yapanların başında geliyor. Bu nedenle kargo görevlilerini de anlamak ve sanal alışverişi sıklığını azaltmak virüsün yayılımını da engelleyecektir.

Ülkemizde, eğitimin evden devam etmesi kararıyla birlikte ‘’Google Arama Trendleri Raporu’’da uzaktan eğitim aramaları da yükselişe geçti.  İnsanımızın her durumda eğitime önem verdiğini gösteriyor. Bu sevindirici bir durum.

Yukarda korana virüsü salgını ile değişen tüketim alışkanlıklarımızın bir kısmına değinmeye çalıştım.  Koronavirüs ile birlikte artan önlemler, tüketici tercihlerine de her geçen gün bir yenisini daha eklemeye devam edecek gibi görünüyor. Dijital dönüşüme ve tüketicilerinin değişen tercihlerine hızlı ayak uydurabilenler bu dönemden daha az hasarla çıkacak. Bu gerçeği de bir kenara not etmekte fayda var.

Çırpınıyorum
Tüm sessizliğim ile meçhulünü bekleyen,
Kafesteki ürkek bir kuş gibiyim.
Kalbim tellere sıkışmış çırpınıyorum,
Titreyerek heyecanla…

Olduğum yer benim değil.
Gitmeyi düşündüğüm yol benim değil.
(Benim Adım V)


  30 Nisan 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1732 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri