22 Nisan 2020, 13:04 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Ebu Ziyalardan iki hemşerimiz

Ebu Ziyalardan iki hemşerimiz

Ebu Ziyalardan iki hemşerimiz ...

    Ziyad Ebu Ziya (1911-1994)

    İlçemiz tarihindeki Ebu Ziyalardan ikincisi Ziyad Ebu Ziya’dır.

    İstanbul doğumludur. Tanzimat’ın meşhur gazetecilerinden Mehmet Tevfik Ebu Ziya’nın torunu ve gazeteci Talha Ebu Ziya’nın oğludur. Ebüzziya’nın annesi, eserlerini Ruhsan Nevvara takma adıyla yazan Hadiye Hanım, 12.yüzyılda Horasan’dan gelip Burdur’a yerleşmiş Bayraktar Selimoğlu ailesindendir.

    13. yüzyılda Horasan’dan Koçhisar’a gelen aşirettendir. Dedesinin babası Hasan Kâmil Efendi, Koçhisar’da Evkâf Memurluğu yaparken 1843’de İstanbul’a Maliye Dairesi Sergi Kalemi’ne tayin edilmesi ile ilçemizden ayrılırlar.

    İyi bir tahsil gördü. Ziyad Ebüzziya 1933 - 47 yılları arasında yarı ortağı olduğu Matbaa-ı Ebüzziya ‘nın idareciliğini üstlendi. 1940 yılında yayımlamaya başladığı Tasvir-i Efkâr’ ın adını ertesi yıl Tasvir olarak değiştirdi. Aynı yıl Son Saat adlı gazeteyi de çıkarmaya başlayan Ebüzziya, 1943 yılında kurduğu Tasvir Neşriyatından 60 kadar kitap yayınladı. 1949’da gazetelerini kapatıp politikaya atıldı. Tasvir-i Efkâr’da çalıştı ve aynı gazeteyi Tasvir olarak sürdürdü.     

    Demokrat Parti taraftarı neşriyat yapması sebebiyle on yedi defa kapatılır ve otuz beş defa mahkemeye verilir. 1946’da Demokrat Parti’den seçime katılır ama karıştırılan hîle ile seçilemez ancak 1950 seçimlerinde mebus olur.

    “Bir İstanbul efendisi olarak tanımlanan ve Galatasaray Mekteb-i Sultânîsi’nin devamı olduğu için Galatasaray Lisesi mezunu olmakla övünen Ziyad Ebüzziya gazeteci, tarihçi ve siyasetçi sıfatı ile birçok önemli olayı gördüğünden yakın tarih hakkında değerli bilgilere ve ayrıca zengin bir arşive sahipti. Tedavi maksadıyla yurt dışında bulunduğu sırada, II. Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya’da Amerikan ve İngiliz toplama kamplarında tutulan dış Türkler’den 3000 kadarının Türkiye’ye gelmesini sağladı. Türk-İslâm dünyasındaki gelişmeleri günü gününe takip eder, yazılarında Batı’nın Türk-İslâm âlemi karşısındaki ikiyüzlü politikasını ortaya koyarak Türk devlet adamlarının bu duruma ses çıkarmayan ürkek politikalarını eleştirirdi. Ziyad Ebüzziya son yıllarda, Ayasofya’nın düzme evraklarla müze haline getirildiğini ispat edip tekrar cami olarak ibadete açılması gerektiğini ısrarla savunmuş.”  Çok zengin kütüphânesini genç araştırmacılara açmıştır.

    1894’ten 1993’e kadarki bir yüzyılı kapsayan koleksiyon Ziyad Ebüzziya’nın 1994 yılında vefat etmesiyle İslâm Araştırma Merkezi’ne  (İSAM) intikal etmiştir. Koleksiyon iki grupta ve 3878 dosya olarak tasnif edilmiştir. Birinci grubu Ebüzziya Mehmed Tevfik ve oğulları dönemine ait evraklar, ikinci grubu ise Ziyad Ebüzziya’ya ve onun dönemine ait evraklar teşkil etmektedir.

    İlçemiz tarihindeki iki Ziya’lar,  Deli Bektaş diye tanınan Bektaş Akın’ın akrabasıdır.

    Allah, rahmet eylesin.


   23 Nisan 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2155 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Şinasi
Görüşler tavsiyeler elbette insandan insana farklılık arzedebilir lakin her tavsiyeyide düşmanca algılamamak lazım. Yazarın çabası tabiki kıymetli. Üst üste binen sıkıntılarla geçen günümüzde yazarın sürekli bir koçhisar insanını makale yapması yerine konu edeceği koçhisar insanlarını kitaplaştırması tavsiyesinde bulunan yorum sahiplerinin görüşleride bir o kadar kıymetli.
Gökhan
Şereflikoçhisarın gelişememesinin bir nedenide eleştiriye tahammül edememedir. Yorumcular haksız değiller. Millet geçim derdindeyken yazarın şereflikoçhisar insanını makale yapmak yerine roman yazması için tavsiye getirmişler. Amma velakin yazara bakıyorsun çok eskilerde dolaşıp duruyor. Yapıcı yorumlara alınganlık göstermenin manası ne.
İsteyen
İstemeyen okumaz.

Ramazan Şimşek Mehmet Bey. Çok çeşitli kategoriden Şereflikoçhisar insanını anlatmaktasınız . Çok memnun oluyorum . Keşke bu işi geçmiş yüz yıllarda da yapsaydılar ama neyse. Siz bu insanlarımızı anlatırken elbette olumsuz eleştirilere de maruz kalabilirsiniz . "Yok efendim eskiden yaşamış bu insanların şimdi ne faydası olacak da anlatıyorsunuz gibi." Oysa günümüzde nasıl kalkınacağımızı anlatsanız olmaz mı?" diyenler olacaktır. Ben olsam Karakoç'un dediği gibi onlara şunu derdim. " Sen Ay'a gittin de yelenden tutup aşağıya biz mi indirdik." Bunlara aldırma ve sen devam et. Ben için de ilçemizin adının geçtiği her şeyin yazılması taraftarıyım. Halbuki nasıl kalkınacağımızı ve nasıl ilerici olacağımızı yazdılar da biz mi engel olduk. Bunu diyenler elli küsur yıldan beri çıkan Çengel de ne yazdılar? Ben başta Çengel ve diğer gazetelerin çıkmasına seviniyorum Kitap yazıp dergi çıkaranlara seviniyor tebrik ediyorum . Matbaa bulunalı 500 yılı geçti bugüne kadar ilçemiz hakkında yazılan ne
Çiğdem Aydın
Beyfendinin gazetecilik anlayışını çengelin takipçisi olarak bende hiç beğenmiyorum. Yorum sahibi fahri beyinde söylediği gibi roman yazarlığında yer bulmaya baksa daha faydalı olur. Biz tenceremizi kaynatmanın derdindeyiz yurttaş olarak problemimize dokunan gazeteciler görmek isterken beyfendi elli sene önce ölmüş memleket insanlarını mevzu yaparak günümüz dünyasıyla alakalı olmadığını ortaya koyuyor. Sıkıysa ak partinin on sekiz yılını yazı yapsın diyesim geliyo ama beyfendi yıllar öncesinde kalmış :) Bencede zorlamanın gereği yok makale yazarlığı size ters yanlış adrestesiniz.
fahri
çengelin okuru olarak size tavsiyem her yazıda bir kochisarlıyı konu yapmak yerine roman yazarlığında şansınızı denemenizdir bence siz yanlış yerde uğraş veriyorsunuz. çünkü kochisarın ölüsünden dirisine her birisini makale konusu yapmaya kalksanız haftalar yetmez. sizin bu yıllar önce vefat etmiş olanları makale yazısı yapmanız bizi hiç ilgilendirmiyor. güncel sorunlara temas etmek yerine yıllar önce vefat etmiş şahısları makale konusu yapmaktan çıkamıyorsanız bence kendinizi hiç zorlamayın dediğim gibi roman yazarlığında yer bulmaya bakın.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri