22 Nisan 2020, 13:01 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Atatürk Döneminde Çocuk Sağlığı

Atatürk Döneminde Çocuk Sağlığı

Atatürk Döneminde Çocuk Sağlığı...Askeri mücadelenin kazanılmasının ardından başlayan Türk Devrimi ile beraber devlet ve toplum hayatında büyük değişimler yaşandı.  Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlayan Türk Devrimi’nin hedeflerinden bir tanesi de ülkede çocuk hayatını ilgilendiren gelişmeler olmuştur. Kamuoyuna çocukların vatanın bekçisi, geleceğin teminatı olduğu anlatılırken diğer taraftan da bu yönde çalışmalar yapılmıştır.


Neslin doğal devamlılığının sürdürülmesinde anne ve çocuğun ruhsal ve bedensel sağlığının yerinde olması gerekmektedir. Ancak 20.yüzyılda Anadolu’da bu konuda ciddi sorunlar yaşanmaktaydı. Bu sorunlardan bir tanesi çocuk ölümleriydi. Hâlbuki çocuğun ölümü demek neslin tükenişi demekti. Bu tükenişi engellemek için; toplumun bilinçlendirilmesi, sağlık hizmetlerinin yaygınlaştırılması, aileye yönelik sosyal ve ekonomik yardımların yapılması gerekiyordu.
Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye’de çocuk ölüm oranının diğer ülkelerden çok daha yüksek olması, devletin bu konuda bir siyaset yaratma ve gerekli uygulamaları yerine getirme lüzumunu ortaya koymayı gerekli kılmıştır. Bunun için; Himaye-i Etfal Cemiyeti, Anneler Birliği, Süt Damlası, Çocuk Yuvaları, Kalender Öksüzler Yurdu, Doğumevleri, Gündüz Bakım Evleri-Kreşler, Çocuk Bahçeleri, Türkiye Hilal-İ Ahmer Cemiyeti, Türk Maarif Cemiyeti gibi kurumlar Atatürk Dönemi’nde meydana getirilmiştir.

Devletin mücadele verdiği en önemli hastalıklardan bir tanesi verem hastalığı idi. Bebekleri ve çocukları veremden korumak için dikkat edilmesi gereken hususlar topluma anlatılmaya çalışılmaktaydı. Yerlere tükürmek, çocukları öpmek, kirli besinler yedirmek, aynı bardaktan içmek, aksırmak, öksürmek gibi alışkanlıklar bu hastalığa uygun ortam hazırlamaktaydı.

Doktor Refik Saydam’ın, Sağlık Bakanlığı yaptığı dönemde bulaşıcı hastalıklardan korunma ve halk sağlığı çalışmalarında önemli çalışmalar yapılmıştır. Bu döneminde en çok mücadele edilen bulaşıcı hastalıklar; sıtma, verem ve trahom olmuştur. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın bu çalışmaları Atatürk tarafından da fark edilip takdir edilmişti. 01.11.1934 tarihli konuşmasında “Ulusun, ulus gençlerinin, çocuklarının sağlıkları, sağlamlıkları, gürbüzlükleri üzerine düştüğümüz çok gerekli bir dirilik iştir. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı’nın bu yönden bize kıvanç verecek çalışmalar yapmakta olduğunu görmekteyiz” demiştir.

Efsane Sağlık Bakanı Doktor Refik Saydam’ ın yanında, çocukların bedensel ve ruhsal gelişimi için fedakârca çalışan; Selim Sırrı Tarcan (spor insanı), Sabiha Derviş Sertel (gazeteci-yazar), Doktor Fatma Reşid, Doktor Mehmet Fuad, Doktor Fuat Umay, Doktor Safiye Ali, Doktor İhsan Hilmi gibi isimleri de anmadan geçemeyiz.

Sevgili çocuklar; dünyanın ve ülkemizin başındaki Kovid-19 adı verilen, korona virüs salgını sebebi ile okullarınızdan şimdilik uzaktasınız. Bundan sonraki 23 Nisan’ı şen şakrak, cıvıl cıvıl, rengârenk bir ortamda dışarıda kutlayacağız. Ve siz çocuklar umudumuzu yeşertmeye devam edeceksiniz. Bugün olduğu gibi.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı‘ nı kutluyor, geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımıza sağlıklı mutlu bir gelecek diliyorum.
Alıntı yapılan kaynak: Çakır G, Atatürk Dönemi’nde Çocuk, Kadın ve Aile Algısı, İzmir, 2009 ( Doktora Tezi)


Deniz Yıldızı
Kayaları acımasızca döven,
Cüretkâr dalgalar,
Aralıksız bir ahengi bozuyor,
Harami alaca karanlıkta.

Doludizgin kıyıya vuran denizyıldızı,
Başkaldırıyor ezeli beyaz köpüklere…
(Benim Adım V)


  23 Nisan 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1938 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Tarihçi
Cumhuriyetin ilk yıllarında sadece 80 anaokulu vardı..1930 da 2 yıllık anaokulu öğretmenliği bölümü kapatıldı...ilkokullar o dönem şartları için daha önemliydi.
Anaokulları ve kreşlerle ilgili ilk resmi program 1950 de uygulandı.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri