15 Nisan 2020, 14:40 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

ARAŞTIRILDI MI?

ARAŞTIRILDI MI?

ARAŞTIRILDI MI? ...Kaç işyeri kapandı, kaç işyeri esnek çalışmaya geçti, kaç kişi işsiz kaldı? ARAŞTIRILDI MI?


Tüm dünyayı etkisi altına alan Coronavirüs, ülkemizde de bir uçtan diğerine yayılmaya, can almaya devam ediyor.

Coronavirüs’le mücadele edebilmek, yayılmasını önlemek amacıyla gerek ülke genelinde, gerekse yerel anlamda bir dizi önlemler alınıyor, yasaklar getiriliyor.

Bunların başında da insanların toplu olarak biraraya geldikleri, birlikte eylem ve etkinlik düzenledikleri yerler kapatılıyor, belli yaş üzerindekiler ve altındakiler için sokağa çıkma yasağı getiriliyor, kişilere mümkün olduğunca evden çıkmama, yakın temas içinde bulunmama, sosyal mesafeyi koruma gibi uyarılar yapılıyor.

Bu doğrultuda; lokanta, kahvehane, kafeterya, internetkafe, oyun salonları, spor salonları, düğün salonları, berberler, kuaförler gibi işletmelerin kimi kapatılırken, kimileri de esnek çalışma düzenine geçiyor, ya da iş yapamamaktan dolayı kendiliğinden kapanıyor.. Camiler kapatılıyor, cuma namazları kılınmıyor, cenaze törenleri düzenlenmeyip, taziye çadırları kurulmuyor.

ÖNLEM VE YASAKLAR İLÇEMİZDE DE UYGULANIYOR
Uygulanan önlemler ve yasaklar çerçevesinde İlçemizde de çok sayıda iş yeri kapatıldı. Bazı lokantalar sadece paket servis yaparken, bazıları da işyerlerinin kapısına kilit vurdu. Kahvehaneler, oyun ve spor salonları, kapandı, berberlerin kuaförlerin açılması yasaklandı.

BİR ARAŞTIRMA YAPILDI MI?
Gerek idare ve yerel yönetim tarafından, gerekse meslek odalarınca İlçemizde coronaviras’ün etkisiyle kaç işyeri kapandı? Kaç işyeri esnek çalışmaya geçti? Bununla ilgili bir araştırma yapıldı mı?

KAÇ KİŞİ İŞSİZ KALDI?
Yasaklar kapsamında ya da iş yapamamaktan doloyı kapatılan, kapatılmak zorunda kalan bu işyerlerinde sigortalı veya sigortasız kaç kişi çalışıyordu?

Kimi lokantalarda ve kahvenalerde garson, kimi berber ve kuaförlerde çırak kalfa, kimi pazar yerinde günlük ve saatlik tezgahtar, kimi özel işyeri ve bürolarda yardımcı eleman olarak sosyal güvencesi olmadan görev yapan kaç kişi işinden oldu?

Coronavirüs belasıyla birlikte kaç kişi evine ekmek götüremez, kaç kişi ailesinin ve çocuklarının en masumane isteklerini yerine getiremez, cebinde 3-kuruş harçlık bulundurmaktan mahrum  oldu?

BUNLARIN KİMLER VE SAYILARININ NE KADAR OLDUĞU BİLİNİYOR MU?
Yetkili makamlarda oturanlar mangalda kül bırakmayacak açıklamalar yapıyor, devletin güçlü olduğundan, kimsenin aç ve açıkta kalmayacağından dem vuruyor. Örnek olarak da yıllardan buyana yardıma muhtaç kişi ve ailelere yapılan sosyal yardımları gösteriyor.
Peki virüs salgını, önlemler ve yasaklarla birlikte bu yardıma desteğe muhtaç olanların arasına kaç kişinin katıldığı biliniyor mu?
Bunların kimler olduğu tesbit edildi mi, ediliyor mu?
Bunlar için bir nakit veya gıda yardımı düşünülüyor mu?

AÇIKLAMA BEKLİYORUZ
İlçemiz kaymakamlığına, belediye başkanlığına ve başta ticaret odası olmak üzere meslek kuruluşlarının başkanlarına çağrı yapıyor ve Coronaviris’ün mağdur ettiği işyeri ve çalışanlarla ilgili bir araştırma yapıldı mı, bir önlem alındı mı yada alınması düşünülüyor mu?
Kamuoyunu aydınlatıcı bir açıklama bekliyoruz.


  16 Mart 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 5198 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri