15 Nisan 2020, 13:38 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Koronadan Anladıklarımız

Koronadan Anladıklarımız

Bütün dünyayı saran bir virüs belası ile uğraşıyoruz. Mutlaka bu virüs belasını atlatacağız.Bütün dünyayı saran bir virüs belası ile uğraşıyoruz. Mutlaka bu virüs belasını atlatacağız. Ama tüm insanlık bu virüs sonrasında büyük değişimlerin içine girecek. Hatta şu anda sosyal, ekonomik, kültürel alanlarda bu değişimi yaşıyoruz.  Şu da bir gerçek ki virüsün ülkemizde can almaya başlaması ile birlikte insanımızın çok büyük bir bölümü daha güçlü ve daha bilinçli. Bu durum sevindirici.


Yaşadıklarımızı düşününce, evde kalmak ve hiçbir yere gitmek zorunda kalmayacağımız kimin aklına gelebilirdi? Bu korona virüsü birçok şeyi anlamamıza da neden oldu.

Örneğin; sağlığın, dostluğun, ailenin hayatımızda ne denli önemli olduğunu anladık.

Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamaların ve alınacak temizlik tedbirlerinin önemini anladık.

Yaşlılık olgusunu yeniden anlamak ve yaşlı insanlarla olan ilişkilerimizi yeniden düzenleme ihtiyacını anladık.

Korona virüs ile mücadelede; sivil alan, kamu, özel sektör, sosyal ve teknolojik girişimler dâhil tüm kesimlerin dayanışmasının ve işbirliği yapmasının önemini anladık.

Dünyanın geçirmekte olduğu değişim ve bunun siyasi, sosyal, ekonomik ve daha pek çok alandaki etkilerini deneyimlemeye başladığımız bu günlerde, dayanışmanın güzel örneklerine ve yeni gönüllü oluşumlarının önemini anladık.

Korona günlerinde ”Dayanışma Yaşatır.” sözü bir gerçekliğe dönüşmüş gibi… Her ne kadar evlere hapsolmuş görünsek de, teknolojinin sağladığı olanaklarla ‘’Evde Kal. / Evde Hayat Var.’’ çağrılarına uyarken, korona günleri bize aynı zamanda hem çalışabilir hem de salgınla mücadeleye çok çeşitli şekillerde katkı sunabildiğimizi gösterdi. Bununla birlikte evden iş ve aile yönetmenin son derece zor bir şey olduğunu anladık.

Dünyanın birçok noktasındaki müzeyi evimizden ayrılmadan ziyaret edebileceğimiz gibi canlı konser ve tiyatro oyunlarına çevrimiçi erişebiliyoruz. Anladık ki internet; kültür sanat etkinlikleri içinde kullanılabiliyormuş.

Korona günlerinde ulaştığımız bilginin doğruluğunu teyit etmemiz ve sonra yaymamız çok daha  öncelikli bir durum olduğunu anladık.

Hepimiz bilimin ve bilim insanlarının önemini bir kez daha anladık.

Bu liste uzar gider…

Korona virüsünde, anladıklarımız kadar anlamadıklarımız hatta anlamakta zorlandığımız durumlarda var! Korona salgını sırasında toplum içinde panik yaratanlar, yalan haber yayanlar,  stokçuk yapanlar oldu. Bu kişi ve ticari kuruluşlar hem kanun hem insanların vicdanında cezasını bulacaktır. Bunların yatacak yeri yok! Bugünlerde geçecek elbet.

Bekle Sevgili
Ay ışığı içindeki gölgelere bürünüp,
Belki de istenmeyen misafir olarak geleceğim.
Parıldayan kılavuz yıldızları eşliğinde,
Sessizce, kimseye sezdirmeden sana yürüyeceğim.

Bahçedeki uyanık rüzgârlara inat,
Gece boyunca karanlığa bakacağım.
Pencerenin önünde, zamanın bekçiliğinde,
Gölgenin duvara vurmasını sabırla bekleyeceğim.

İki sevgi dolu göze özlemle bakarken,
İnançla, coşkuyla boynuna sarılacağım.
Dudakları yağmuru yüklenmiş melek olarak,
Seni öpeceğim ve sessizce gideceğim.

(Benim Adım V)


  16 Mart 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1793 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Ramazan ŞİMŞEK
Aziz Arkadaşım . Ben seni yazar biliyordum Fevkalade bir şair olduğun ortaya çıktı. Sevindim Elbette başarılarınla seviniyoruz Kolay gelsin başarıların daim olsun Selamlar ve sevgiler
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri