01 Nisan 2020, 14:10 - Anasayfa // Konuk yazar Haberi yazdır

Şereflikoçhisar’da Küllü Su Mucizesi

Şereflikoçhisar’da Küllü Su Mucizesi

Doğaya geri dönme zamanı. Küllü su yüzyıllarca...Doğaya geri dönme zamanı. Küllü su yüzyıllarca temel temizlik malzemesi olarak kullanıldı.

Günümüzde her şey kimyasal maddelerle elde edilse de ata mutfağımızın kimya laboratuvarına toparlandık dönüyoruz. Doğal kül, ciddi bir temizlik malzemesi. Geleneksel olarak eskiden sabunlar, yağ ile küllü suyun belirli bir ısıda karıştırılması ile elde ediliyordu.

“Doğada çöp yok! Bir döngünün çıktısı başka bir döngünün girdisi. Yaşam değişim ve döngüler-varlıklar arası alışveriş ile sürüyor”

Kül veya küllü su hangi alanlarda kullanılıyor?

Doğrudan  ovma yolu ile temizliğe yardımcı olan kül su ile birlikte küllü su olarak da etkin biçimde temizlikte kullanılabilir.  

Cam bardakları çok güzel parlatıyor.  Annem, tencere ve tavada  biriken yağ katmanlarını tel yerine  kül ile temizlerdi. Lavabo,mermer, taş yüzeylerde tel yerine yada biriken yağ katmanlarını ovalayarak temizlerdi.  Çünkü Küllü suyun  potasyumu fazladır. Dişler bile fırçalanırmış. Kek tenceresinin altına kül koyarak  pişirme yöntemi uygulanırdı.  Çamaşırlar pırıl pırıl olurdu. Halen  kullanılıyor.Çamaşır makinesinin deterjan bölümüne kül suyundan bir çay bardağı dökün. Çamaşırları yumuşatmak ve kokulandırmak  için kül suyuna biraz esans katıp durulama suyuna ekleyebilirsiniz.

Anadolu’da  eskiden hamur işlerinde de  karbonat yerine kül suyu kullanılırmış.

Örneğin kalburabastı, hanım göbeği tatlısı için önce zeytinyağı tepsiye dökülüp üzerine mangal kömürünün küllerinden birazcık ekler iyice karıştırılıp bekletilir. Karışım süt gibi bembeyaz olunca diğer malzemeleri bunun içine karıştırarak hamur yapılır, kül suyu ile mayalanırmış.

Küllü su nasıl yapılır?
Dokunduğu her şeyi pırıl pırıl yapan doğal kül ve kül suyunu uygulamak zor değil.

Nereden, nasıl bulacağım kaygısına düşmeden en yakın en yakın odun ateşinde ekmek yapan fırından kül alın. Çünkü bu küller atık olarak çöpe gidiyor ve  doğaya dönüyor.  Yapacağınız tek eylem yarım kova külün üstüne su ilave edin ve karıştırın.

Külün içindeki hafif malzemeler su yüzeyine çıkar. Bunları tel süzgeçten geçirip saksınızın dibine bırakın.

Bir gün önceden karıştırılan karışım sabaha kadar durulur. Kül aşağıya çöker, su ise artık potasyum hidroksitli bir şekilde üstte kalır. İşte bunun adı doğal kostik yani kül suyudur.

İhtiyacım kadar suyu kullanıp, kalanını  bir şişeye aktarıyorum. Geri kalan karışımı karıştırıyorum çünkü her karıştırmada külün içindeki potasyum suya karışıp daha güçlü olmasını sağlıyor.

Haftada bir ekmek  fırınına uğrayıp kül alıyorum. Sadece odun külü olması gerekiyor.

Eskiden saç bakım kremleri, şampuan olmadığından saçlar odun külüne su eklenerek elde edilen sıvı ile yıkanır, yumuşacık ve daha parlak olurmuş.

İlçemizde bir çok meşe  odunu kullanan pide ve ekmek fırını bulunuyor. Özellikle tahinli pide fırınları. Bu fırınlardan  çıkan küller çöpe atılıyor. Pide fırınından küllerini alarak evimizde basit küllü suya  dönüştürerek çevreye katkımız olur.

Temiz bir dünya için el ele
Kül suyunu;  çamaşır, bulaşık, genel temizlik ve kişisel temizlikte kullanarak icat çıkaran ataya teşekkürler.

İyilik, sağlık ve sevgiyle kalın.


   2 Nisan 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2164 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk yazar Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri