01 Nisan 2020, 14:04 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

#Hayat Eve Sığar

#Hayat Eve Sığar

Nasıl talihimiz varmış! 150-200 yılda bir olan salgın...Nasıl talihimiz varmış!


150- 200 yılda bir olan salgın bizi buldu!

Dünyanın ortak sorunu haline gelen bu lanet virüs akıllara ziyan bir şekilde yayılımına  devam ediyor!

***

Yeni Tip Koronovirüs namı-diğer covid-19 dünya genelinde 200’e yakın ülkede görüldü- 800 binin üzerinde insana bulaştı ve 33 binden fazla kişi hayatını kaybetti!

Bu yüzden ülkemizde dahil pek çok ülke, uçuş yasakları ve sosyal izolasyon gibi önlemler almış durumda. İnsanlar mesafeyi koruma konusunda sıkı sıkı uyarılıyor!

İngiltere de yapılan bir araştırmaya göre covid-19 salgınına karşı eğer bu önlemler alınmasaymış ve uygulamaya konulmasaymış dünya genelinde 40 milyon kişi bu virüs yüzünden hayatını kaybedebilirmiş!

***

Doktorlarımızdan öğreniyoruz. Meğer biz bu coronolarla yıllardır zaten içli dışlıymışız!
Bunlar corono ailesi dedikleri bir aileymiş, bizi havalar soğuyunca ziyarete gelirler, grip belirtileriyle soğuk algınlığına düşürüp hasta eder sonrada çekip giderlermiş!

Bu virüsleri hem doktorlarımız tanıyormuş hem de bağışıklığımız!

Bu covid-19 ise yeni çıkmış piyasaya onu tanımıyorlar. Söylenildiğine göre öbür koronoların kardeşiymiş ama bu çok kötü kalpli Ceyar olanından sanırım!

Pek bulaşık pekte yaramaz bir şey kimse baş edemiyor bununla!

Bilim kurgu film seyreder gibi izliyoruz onu sanki insanoğlundan intikam almaya gelmiş bir mutant!  Mutasyona uğraya uğraya yayılıyor ve dört bir yanımızı sarıyor!

Hani havada görebilsek şu aldığımız S-400 füzelerini filan fırlatacağız ama ne yazık atamıyoruz işte! Şimdilik çaresi yok!

 ***
Her gün gözümüz kulağımız Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yapacağı açıklamada.

Gün günde maalesef vaka- yoğun bakım hastası ve hayatını kaybedenlerin ivme göstergesi yukarı yönde ilerliyor. Buda bizi oldukça korkutuyor!

Ama biliyoruz ki sabırla beklemek, doktorlarımıza kulak verip uyarılarını dikkate almaktan başka çaremiz yok!

***

#Hayat Eve Sığar diyoruz ama gençleri sığdıramıyoruz onlar dışarıdalar!

‘Çocuğum elini bir yere değme- değersen de ağzına- burnuna- gözüne götürme- sosyal mesafeni de koru emi’ demekten bir hal olduk!

İlçe belediyemiz sağ olsunlar her yere dezenfektanlar konuşlandırmışlar ama yinede işkilleniyoruz işte!

Sokağa çıkma yasağı isteyeceğim aklıma gelmezdi lakin artık buda şart oldu galiba!

***

Bu virüs tek bir işe yaradı, herkes kendini bir sorgulamaya başladı! Her halde bundan sonra hayatımıza C.Ö ve C.S diye devam edeceğiz!

Önceliklerimiz değişti! Pek önemli gördüğümüz şeyler bir anda önemsizleşiverdi. (Unutmayalım inşallah) ‘Her şeyin başı sağlık’ diyoruz artık!

Coronanın kıymetini hatırlattıkları; Sağlığının kıymetini bil- ailenin ve sevdiklerinin kıymetini bil- zamanın kıymetini bil!

Coronanın bize özlettikleri; Okula gitmek- akraba ve arkadaş ziyaretleri- tedirgin olmadan alışveriş yapmak- sosyal hayat- sokaklarda özgürce yürümek...

Coronanın geliştirdiği empati duygusu; Hapishanelerde yatan kader mahkumları- istedikleri zaman dışarı çıkamayan engelli kardeşlerimiz- bizim yeni tecrübe ettiğimiz ama hastalık ile mücadele ederken maske takan hasta ve hasta yakınlarının bu korunma konusunda neler çektikleri...
Coronanın affetmediği; Ellerini yıkayacaksın arkadaşım!!!

Corona sayesinde tanıdıklarımız; Zabıtadan poğaça isterken nezaketiyle bizleri kendine hayran bırakan Burhan Dede ve çok değerli profesör doktorlarımız!

Yine bu doktorlarımızın nezninde herkes evindeyken  fedakarca vatandaşa hizmet veren kamuda ve özelde  çalışan tüm emekçilerimize sonsuz teşekkürler...   2 Nisan 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1870 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri