25 Mart 2020, 15:01 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Esnaflara maske ve eldiven dağıtılması önerildi

Esnaflara maske ve eldiven dağıtılması önerildi

Oda Başkanları Coronavirüs ile ilgili alınan önlemleri değerlendirdi...

Oda Başkanları Coronavirüs ile ilgili alınan önlemleri değerlendirdi; esnaflara maske, dezenfektan ve eldiven dağıtılması önerildi.

Ticaret Odası öncülüğünde Oda Başkanları biraraya gelerek, İlçemizde korona virüsüne karşı yeterince önlemler alındı mı? Alınması gereken önlemlerin, eksikliklerle alakalı konuların görüşüldüğü bir toplantı yapıldı.

Ticaret Odasında yapılan toplantıya; Esnaf ve Sanatkarlar odası Başkanı Mehmet Çetin yaş kuralına takıldığı için katılmazken Esnaf Kefalet Kooperatif Başkanı Mithat Eraslan ile Şoförler Odası Başkanı Celal Yılmaz işleri olduğu için katılmadı.

LEVENT KOÇAK;
Toplantının düzenlenme amacını açıklayan Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak; “Toplantımızın amacı korona virüsü ile ilgili İlçemizde alınması gereken tedbirlerin tam alınmadığını, bundan sonra alınması gereken tedbirlerle ilgili bir istişare toplantısı yapmaktır. Toplantının sonucunda aldığımız kararlarla ilgili, gördüğümüz eksiklikler, aksaklıklar veyahut yapılan uygulamalarla alakalı konuları Belediye Başkanına aksettireceğiz. Bu toplantıdan sonra burada görüştüğümüz konuları ileteceğiz” dedi.

DİKKATE ALINACAK KURALLAR;
Koçak dikkate alınması gereken konular üzerinde de durarak; “65 yaş üstü ve kronik hasta  olan hemşehrilerimizin sokağa çıkma yasağı var. Fakat buna genellikle uyulmuyor.
Devletimizin ve birçok kurumumuzun bu konu hakkında çağrı merkezleri mevcut. Yaşlılarımızın istekleri ve talepleri yerine gelecekdir.
* Sosyal izolasyon dediğimiz mesafeyi koruma tedbiri var. Korona virüsü ile ilgili alınacak 14 tedbir var. Bu kurallara esnaflarımızın uymadığını görüyoruz. Bu konu hakkında şikâyetler geliyor.
Esnafların bir kısmı şerit çekmiyor, bankalar kendilerine göre önlem alıyor, sağlık merkezleri çok iyi çalışılıyor.
Dezenfeksiyonlar biraz daha arttırılmalı hatta sokaklarda herhangi bir dezenfeksiyon çalışmalarının yapılmadığını görüyoruz” şeklinde konuştu.
Diğer alınacak tedbirleri de sıralayan Koçak; “Özellikle manavlarda tedbir alınması gerektiği, ürünler ya poşetlenmeli ya da bir set çekilerek insanların tezgahtan müşterinin elle temasının önlenmelidir.
* Ekmeklerin poşetlenmelidir.
* İşyerleri ile ilgili kurallar konusunda, bizler üyelerimizi uyarıyoruz,
* Esnaflara ve vatandaşlara maske, dezenfektan, eldiven dağıtılmalıdır.
*İşyerlerinde ateş ölçer olmalıdır.
Halkımızın bilinçlendirilmesi gerektiği, bunun üstesinden el birliğiyle geleceğimiz söylendi.
 Toplantıya katılan Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt; açıklanan pakette çiftçiye yönelik hiçbir şey olmadığını ve Çiftçilerin de taleplerinin olduğunu söyledi.
“Zor bir süreçten geçtiğimizi” belirten Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak; “Özellikle Türkiye zor bir süreçten geçiyor. Başımızda salgın var, savaş var, deprem oldu, çığ felaketi oldu, ekonomik sıkıntı hat safhada.. Gerçekten biz güçlü bir Ülkeyiz ki ayakta kalabiliyoruz. Bu zorlukların üstesinden gelmek için güç veren bu bence” dedi.

BAŞKANA ZİYARET
Ticaret Odası’nda yapılan istişare toplantısından sonra görüşülen notları Belediye Başkanı Memiş Çelik’e iletmek için Belediye’ye geçildi.

Açılış konuşması yapan Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak; “İlçemizde korona virüsünden korunması için vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi hususunda görüş alışverişinde bulunduk. Bizler sizleri takip ediyoruz Belediye olarak çalışmalarınızı gördük. Vatandaşlarda duyarsızlık var. Bu konuda vatandaşları bilinçlendirelim. Bu kapsamda, bizler sizlerden hem bilgi alalım hem de bazı konuları Oda Başkanları olarak sizleri aktarmak istiyoruz.

* İlçedeki maske ve dezenfeksiyon ürünlerine ulaşılamıyor ve fahiş fiyatta satılıyor.
* Hijyen ürünlerinin fiyatlarıartıyor.
* Belediye’nin sabun gibi hijyenik ürünlerin dağıtımı var mı? Yok mu? Bu konu hakkında bilgi almak istiyoruz.
*Dezenfeksiyon devam edecek mi? ekip ne kadar?
*Özellikle pazarın belli bir sürede kapatılmasının gerektiğini düşünüyoruz.
*Sokaklarda insanlara ölçüm yapılması gerekiyor.
*Fırınlarda ekmeklerin poşetlenmesi gerektiği belirtildi.


    26 Mart 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2712 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.059 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri