11 Mart 2020, 13:11 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Atatürk’ün İstiklal Marşı İçin Sözleri

Atatürk’ün İstiklal Marşı İçin Sözleri

Atatürk’ün İstiklal Marşı İçin Sözleri...Türk milletinin vatansever bir evladı olan Mehmet Akif, büyük fedakârlıklarla kazanılan Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasına yalnızca İstiklal Marşı’nı yazarak verdiği manevi güç ve bilinçlendirmeyle değil; bizzat Anadolu’yu gezerek Milli Mücadele ruhunun Anadolu’ya yayılmasın da bilfiil çalışarak da destek olmuştur.

Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının sembolü olarak 12 Mart 1921 tarihinde kabul edilen İstiklal Marşımız, Türk milletinin vatan sevgisini, bağımsızlık, özgürlük tutkusunu, milli mücadele ruhunu ve ulusal kimliğini yansıtır.

İstiklal Marşı’nın kabul edilişinin ve Milli Marşımız oluşunun yıl dönümü bundan tam 99 yıl önce, 1921 yılında milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılıp, meclis kürsüsünde Hamdullah Suphi tarafından arka arkaya 3 kere okunmuş ve büyük coşku ve alkışlar arasında kabul edilmiştir.  

İstiklal Marşı, kabulünün ardından İngilizce, Almanca, Fransızca, Macarca ve Farsçaya çevrilerek, yurtiçinde ve yurtdışında dağıtıldı, mitinglerde ve törenlerde halkın manevi ve milli duygularını güçlendirmek amacıyla okunmaya başlandı.

Atatürk’ün İstiklal Marşı Hakkında Söylediklerine Bir Göz Atalım:

”Bu marş bizim inkılâbımızı anlatır. İnkılâbımızın ruhunu anlatır. Bunu ne unutmak ne de unutturmak lazımdır. İstiklal Marşında istiklal davamızı anlatması bakımından büyük manalar vardır.

Benim en beğendiğim yeri de burasıdır: “Hakkıdır, hür yaşamış bayrağımın hürriyet; Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal!” Benim bu milletten asla unutmamasını istediğim mısralar işte bunlardır. Hürriyet ve istiklal aşkı bu milletin ruhudur. Tarihe bakın. Bütün milletlerin bir esaret ve hürriyetsizlik devri geçirdikleri bir hakikattir.

Bizim kahramanlarımız hürriyetini kaybedeceğini anlayınca nefsini ateşe vermiş ve küllerini bile düşmana teslim etmemiştir.” Türk budur. İstiklal Marşı’nın bu pasajı asırlar boyunca söylenmeli ve bütün yar ve ağyar anlamalıdır ki Türkün Mete hikâyesinde olduğu gibi her şeyi hatta en mahrem hisleri bile tehlikeye girebilir, fakat hürriyeti asla… Bu pasajı her vakit tekrar ettirmek bunun için lazımdır. Bu demektir ki, efendiler, Türk’ün hürriyetine dokunulamaz.”  demiştir.

Mehmet Akif Ersoy, verilen mücadelenin zorluğunu ifade etmek için ‘’Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.’’  demiştir. İstiklal Marşımız milletimizin Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının anlatımıdır.

İstiklal Marşımızın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabulünün yıl dönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, vatan şairi Mehmet Akif Ersoy’u, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.

******************************************************************************

Damla
Tüm çağların mühürlediği,
Anadolu’da unutulmuş bir bozkırın ortasında,
Yağmur yüklenmiş yaz bulutları gibi,
Damla damla can suyu olup,
Alnıma serpilmeni bekliyorum.
Heyecanla nefes nefese…

(Benim Adım V)


   12 Mart 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2739 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri