04 Mart 2020, 14:00 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Kerpiç Evler

Kerpiç Evler

İlç Anadolu Bölgesi fiziki ve beşeri coğrafya...İç Anadolu bölgesi fiziki ve beşeri coğrafya özellikleri göz önünde bulundurulduğunda kırsal alanda en yaygın yapı malzemesi kerpiçtir. Kerpiç ucuz, kolay elde edilebilir ve hızlı üretilebilir. Kerpiç, toprağın saman ve suyla karıştırıldıktan sonra kalıplara dökülerek önce gölgede daha sonra güneşte kurutulmasıyla elde edilen, yeryüzündeki ilk yerleşim yerlerinden günümüze kadar kullanılagelmiş yapı malzemesidir. Ama kerpiçten yapılan evler gün geçtikçe azalıyor. Köylerde yaşayan insan sayısında azalmayla birlikte mevcut kerpiç evlerde yok olup gitmektedir.


Son yıllarda özellikle sağlıklı beslenme alanında görülen geriye dönüş, yapı alanında da kendini gösteriyor. Yüzlerce deyişe, türküye, maniye konu olan kerpiç evler hem pratik, hem de son derece sağlıklı olduğu için yeniden keşfedildi. Kerpiç evlerin çağdaş yapı teknikleri ile bütünleştirilmesi ile depreme karşıda dayanıklı evler yapmak mümkün.  Kerpiç evlerin en önemli özelliklerinden biride yazın serin, kışın ise daha sıcak olmasıdır. Kerpiç evler doğanın bir parçasıdır. Kerpiç yapı malzemesinin tek zayıf noktası ise yağmurdan korunmaya ihtiyaç duyması ve biraz ilgi isteyen bir malzeme olmasıdır.

Dünyanda kerpiçten yapılmış evler yaygınlaşıyor. Bu yönelim ülkemizde de karşılık buluyor.  Birçok yörede çağdaş yapı tekniklerini de kullanarak kerpiçten evler yapılmaya başlandı. Hatta tamamen kerpiç yapı malzemesinden yapılmış köyler oluşturuldu. Ülkemizde kırsalda kerpiç evlere özellikle büyükşehirlerde yaşayan insanlar ilgi gösteriliyor. Buradan çıkaracağımız sonuç kerpiç evlerin turizm potansiyelinin olduğu.

Turizm deyince akıllara kalıplaşmış şeyler geliyor ama toprağınıza, kültürünüze, tarihinize sahip çıkmak istiyorsak biraz yenilikçi olmalıyız. Tarihimizi ve kültürümüzü yaşatabilecek alanlar yaratmak, köy yaşamıyla şehrin gürültüsünden, hava kirliliğinden, stresinden uzaklaştıracak alanlar oluşturmak gerek.

İç Anadolu’nun kırsal alanlarında kerpiçten yapılmış köyler kurarak turizmi çeşitliliği artırılabilir. Bu turizm faaliyetini sadece iç turizm hareketliliği olarak sınırlanmalıdır. Kerpiçten yapılmış köyler, yabancı turistler içinde gidilecek özgün yerler arasında olacaktır.

Geliyorum

Yarım kalan bir öykü burukluğunda,
Hasret yarasına değen,
Bir şarkı süzülüyor yüreğime.

***

Bir an geliyor,
Toprak oluyorum, toz oluyorum,
Rüzgâra karışıp saçlarına dolanıyorum.
Yedi kat gökyüzüne yükseliyorum,
Gecenin karanlığında.

***

Gözlerimi yumduğumda,
Eski hesaplar karşıma dikilse de,
Derinden akan sessiz sular gibi,
Kabulleniyorum!
Yenilmekse yenildim,
Savrulmaksa savruldum azabında.

***

Yeter artık!
Kapansın bu derin yara.
Artık takvimler umurumda değil.
Kuşlar son şarkısını söylediğinde,
Korkularımı aşıp geliyorum,
Dudağımda senin adınla…

(Benim Adım V)


   5 Mart 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2483 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri