19 Şubat 2020, 15:52 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Fabrikayı OSB'ne kuracağız

Fabrikayı OSB'ne kuracağız

Salça fabrikası hakkında bilgilendirme...

Ticaret Odası toplantı salonunda, ilçemizde gerçekleştirilmesinin düşünüldüğü Salça fabrikası ve kurutma tesisi hakkında, danışmanlar tarafından bilgilendirme yapıldı.

Belediyeler Kırsal Kalkınma Projesi Anguru kurutulmuş gıdalar projesi isimli özel bir firmanın danışmanı Mustafa Özal tarafından domatesin pazarlamasından satışına kadar, üretim aşamasına kadar, tohumuna kadar neler gerekiyor gibi detaylı olarak bilgiler aktarıldı.

ŞEREFLİKOÇHİSAR SIKIŞMIŞ KABUĞUNU KIRIP HİZMETLER SUNACAK
Organize Sanayi Bölgesinde yapılması düşünülen “Salça fabrikası ve kurutma tesisi” projesinin hangi aşamasında olduğu ve nasıl kurulabileceği hakkında bilgi veren  ve Şereflikoçhisar’ın artık sıkışmış kabuğunu kırıp hizmetler sunacağını söyleyen Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak;

“Şereflikoçhisar’ımızın ekonomisi canlandırmak adına Oda olarak yaklaşık 8 aydan fazladır bir çalışma yürütüyoruz. Biz bu çalışmayı yaparken Şereflikoçhisar’daki ekonomiyi nasıl kalkındırabiliriz? Nasıl canlandırabiliriz? aşamasında Yönetim Kurulu ve Meclis Üyelerimizle yaptığımız görüşmelerde; biz elimizde bulunan değerlere katma değer katarak ekonomimize katkıda bulunabiliriz dedik.
Biz Şereflikoçhisar’da Salça fabrikasının ve kurutma tesisinin olabileceğini düşündük ve çalışmalara başladık. Biz, bu çalışmada yelpazeyi biraz daha geniş tutalım dedik. Ve yelpazeyi genişletirken kuruyu da işin içine kattık. Kuruda sadece domates ve biberi düşünüyorduk fakat alternatif başka ürünlerin olduğunu da gördük. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Kırsal Kalkınma olarak bu konuda yardımcı olacaklarını söyledi.
Birazdan “Anguru kurutulmuş gıdalar projesinde görev yapan danışman Mustafa İnan; domatesin pazarlamasından satışına kadar, üretim aşamasına kadar, tohumuna kadar neler gerekiyorsa detaylı şekilde bilgi verecekler.
Biz, domates, biberi kurutmanın yanında soğan ve sarımsak da kurutacağız. Yani artık yelpazemiz genişliyor. Üretici arkadaşlarımız artık şunu görecekler, tarlalarında daha verimli, daha gelir getirici, daha az zahmetli ürünleri üretecekler.
Tesisimizi, Organize Sanayi Bölgesi’ne kurmayı düşünüyoruz. Girişimlerimizin son adımlarına yaklaştık. Oda olarak bunu halka sunucağız. Halkımız buna teveccüh gösterir karşılık bulursa bu tesisler, sizler tarafından kurulacak. Biz sadece bunun sekretaryasını ve pazarlama kısmını yapacağız.
Bu tip tesislerin kuruluşunda devletimizin sunduğu teşviklerden ve imkanlardan da yararlanacağız. Avrupa destekli, Tarım Bakanlığımızdan, IPARD gibi kuruluşlardan da elde edeceğimiz teşviklerle de kuracağımız tesisin belli bir bölümünü finans etmiş olacağız.
Kaymakamımız ve Belediye Başkanımız olmak üzere, diğer siyasi ve sivil toplum kuruluşları yöneticileri olarak birlik ve beraberlik içinde Şereflikoçhisar’da güzel bir ivme kazandık. Biz bu ivmenin devam etmesi için sizlerden destek istiyoruz. Bu konuda Şereflikoçhisar halkı destek olursa, şunu inanıyorumki Şereflikoçhisar artık o sıkışmış kabuğunu kırıp hem Ülkesi hem de ilçesi adına çok büyük hizmetler sunacağını düşünüyorum hem ekonomik açıdan hem de sosyal ve kültürel açıdan” dedi.

Danışman Mustafa Ünal da, kurutma tesisi ve ürünlerin nasıl kuruyacağı, faydaları gibi konular hakkında slayt gösterisi eşliğinde bilgiler aktardı.     20 Şubat 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1068 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri