19 Şubat 2020, 15:09 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Sosyal Kaytarma

Sosyal Kaytarma

Max Ringelmann, mesleği tarım uzmanlığı olan bir adam...Max Ringelmann, mesleği tarım uzmanlığı olan bir adam. Çevresindeki insanlarda garip bir şey fark etmiş. Ve çalıştığı tarım kolejinde gruplar halinde bir deneme yapmış.


Ringelmann deneyinde; öncelikle bir kişiden halatı çekmesi isteniyor. Halat ucuna bir dinamometre takılarak; kişinin halatı ne kadar çektiğinin ölçülebilmesi amaçlanıyor. Ve kişi, halatı olağanca kuvvetiyle çekiyor. Ne var ki; aynı halatı ilk kişinin yanında ikinci bir kişinin de çekmesi istendiğinde; halata uygulanan kuvvet düşmeye başlıyor. Halata ne kadar insan birlikte asılırsa; kişi başı performans ve halatı çekme kuvvetleri o ölçüde düşmeye başlıyor.

Genel olarak insanlar, ‘’Daha fazla insan demek daha fazla yapılan iş demektir.’’ diye düşünür. Bu düşünce akla da matematiğe de uygun bir yaklaşım. Çoğu durum için  ‘’Daha fazla insan demek daha fazla yapılan iş demektir.’’ geçerli olsa da Ringelmann etkisi bunun tersine, daha fazla insan olduğunda bireylerin işten kaytardığını ortaya koymaktadır.

Bu deneyden uzmanlar şu sonucu çıkarıyorlar. Kişiler, dikkatler sadece kendi üzerlerinde olduğu zaman; kendi güç ve performanslarını göstermek amacıyla performanslarını azami ölçüde gösterebiliyorken; bir grup içerisinde “fark edilmemeleri” hasebiyle performanslarını en üst düzeyde tutmayı başaramıyorlar.  

Örneğin, beyin fırtınası yapılan bir toplantıda, toplantıyı sonlandırırken bir kişinin hiç konuşmadan, bir fikir beyan etmeden öylece oturduğunu fark edebilirsiniz. Toplantıda konuşan yeterli sayıda insan olması, o kişinin üzerinde toplantıya katılma baskısının kalkmasına neden olur; çünkü hiç kimse onun katılıp katılmadığını fark etmez. Diğer bir deyişle tembelleşiyorlar. Bu sosyal deney ise; insanların bu sebeple toplum içerisinde tembel olmaya meyilli olduğunun bir göstergesi olarak dikkat çekmeyi başarıyor.

Yani Ringelmann isimli bilim adamına göre; insan fıtratında bireysel manada bir “tembellik” yok. Ancak insanların performanslarını en üst düzeyde tutabilmeleri için “fark edilmeleri” şart. Aksi halde; kişilerin bir grup içerisinde “fark edilmedikleri” duygusuyla performanslarını düşürmeleri kaçınılmaz oluyor. Buna bilimsel dilde ‘’sosyal kaytarma’’ , sosyal çevremizde ise ‘’gözü açıklık’’ olarak görenlerde var.

‘’Ringelmann’ın deyimiyle 1+1 asla 2 etmez.’’ diyor. Katılırsınız katılmazsınız size kalmış… (Kaynak: psikonot.com/ringelmann-etkisi)

Sana Geliyorum
Sana yangınların içinden geliyorum,
Yalın ayak ve çıplak...
Beni aşkının çatısı altına al!
Beni dokunuşunla giydir,
Beni dudaklarınla besle,
Bana serin nefesini ver.
***
Yangından hiçbir şey almadan çıktım,
Sadece gözlerimi taşıdım.
Sadece kalp atışı...
***
Alev alev sana geliyorum,
Beni aşkının çatısının altına,
Kabul eder misin?

(Benim Adım V)


   20 Şubat 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1964 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Recep usta
Ha bir de acizane şunu ilave etmek isterim ki; kamu veya özel müessese çalışanlarının sosyal kaytarma davranışlarının önlenebilmesi için çalışmalar yapılabilir..Grup çalışmasından beklenen ürünlerin bireylere eşit paylaştırılırması, beklenti, değer vb. değişkenler dikkate alınırsa bu sorun çözülebilir bence.
Recep usta
Sosyo-psikolojik yazılar her zaman dikkatimi çekmiştir...Çünkü bu tür yazılar ne kadar akedemik olursa olsun, sade bir insanın bile dikkatini çekip ona bir şeyler katabiliyor. Yazıyı okuyunca bir kitap bitirmiş kadar olduk. Esasen bilim makalelerde yayılır, zira kitap okumak her kişinin harcı değil. Bize bir kahve molası tarzında keyif ve bilgi veren bu türden makalelerinizin devamının gelmesini ilgiyle takip edeceğiz Vural Hocam. Saygılar,emeğinize sağlık.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri