12 Şubat 2020, 13:33 - Anasayfa // Analiz Haberi yazdır

Yanılmayı isterim!

Yanılmayı isterim!

Hatırlanacağı üzere günümüzden 19 yıl önce 19 Şubat 2001 tarihinde...   Hatırlanacağı üzere günümüzden 19 yıl önce 19 Şubat 2001 tarihinde Milli Güvenlik Kurulu toplantısında zamanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile zamanın Başbakanı merhum Bülent Ecevit arasında bir tartışma yaşanılmış ve Cumhurbaşkanının önündeki Anayasa kitapçığını, Başbakan Bülent Ecevit ile Ecevit’in yanındaki Başbakan Yardımcısı Hüsamettin Özkan’ın bulundukları tarafa doğru fırlatması sonucunda, bir siyasi gerginlik baş göstermiş ve siyaset sahnesinde yaşanılan bu olayın ardından ise “2001 krizi” olarak adlandırılan bir ekonomik kriz vuku bulmuştu.


   Her ne kadar Milli Güvenlik Kurulu toplantısında o an için Cumhurbaşkanının, Başbakana hitaben; “Ben yolsuzlukları ortaya çıkarmaya çalışıyorum, siz beni engellemeye çalışıyorsunuz. Kamuoyu önünde beni yıpratmaya çalışıyorsunuz. Sürekli Anayasa’ya aykırı kararnameler gönderiyorsunuz” türünden sözleri üzerine Hüsamettin Özkan’ın “O Anayasa’yı bir de biz görelim” demesinin ardından kitapçık fırlatma olayı gerçekleşse ve bir siyasi kriz baş gösterse de, aradan geçen yıllar sonrasında öğrendik ki olayın esas nedeni bambaşkaymış.

   Zamanın Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in, zamanın Başbakanı Bülent Ecevit’e içi dolu olmasının asıl nedeni; Bülent Ecevit’in, Fazilet Partisinin kapatılmaması için 2 kez Cumhurbaşkanının yanına gitmesi ve Ahmet Necdet Sezer’in, Anayasa Mahkemesi üyelerine bu yönde telkinde bulunması için bir istekte bulunmasıymış. (İnternetten araştırılırsa birden fazla linkte bununla ilgili habere ulaşılabilir.)

   Şimdi bu cümleler ışığında esas konumuza gelecek olursak, olan olmuştur ve olayın ardından “2001 krizi” olarak adlandırılan bir iktisadi kriz yaşanılmıştır.

   Ve yadsınamayacak bir gerçek olanda şudur ki, 14 Ağustos 2001 yılında kurulan ve 3 Kasım 2002 genel seçiminde de iktidara gelen AKP üst düzey yöneticileri tarafından, 2001 yılı ekonomik krizinin her fırsatta kendi lehlerine olmak üzere propagandası yapılmıştır ve söz konusu propaganda yandaş medya tarafından da desteklenmiştir.

   Bir zamanlar ilçemiz yöresinde de sık sık duyduğum ve karşılaştığım ama artık neredeyse hiç duymadığım ve karşılaşmadığım “Bu millet 2001 krizini unutmaz, bu millet 2001’i gördü” türünden sözleri de baz alarak altını çizmek ve hatta yanılmak da isterim ki, gelinen noktada kopacak olanın koptuğunda 2001 krizine rahmet okutacağını görmek için kâhin olmaya gerek yoktur!

   Esaslı bir tamirat ve tadilat süreci sonrasında adil bir düzenin inşasının sağlanacağından bir şüphem yok ama ondan önce yaşanılacak olanı da göz ardı etmemek lazım diye düşünüyorum vesselam!


  13 Şubat 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2790 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Analiz Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri