12 Şubat 2020, 13:32 - Anasayfa // Konuk yazar Haberi yazdır

Şereflikoçhisar’da Sinema Günleri (1)

Şereflikoçhisar’da Sinema Günleri (1)

Son derece keyifli ve nostaljik bir zaman dilimi...Son derece keyifli ve nostaljik bir zaman dilimi.  


Çekirdek yenerek tadına doyum olmayan, ilk aşkların yaşandığı, gazoz olmazsa olmazı olan, tahta sandalyelerde film izleme keyfini tadabildiğimiz, çocukluğumuz ve gençliğimizdeki Şereflikoçhisar’ın geçmişte kalan en güzel yıllarına gidelim hep birlikte.

Kültüler açıdan bakacağız 60’lı 70’li ve 80’li yıllara…

O yıllarda yaşayanlar bazı açılardan çok şanslıymış. Pazar günleri, hafta arası ve akşam sinemaları…

1970-1980 döneminde ilçemiz renkli,  sosyal hayat ve yaşam tarzı bakımından Türkiye’nin sayılı ilçelerinden biriydi. Sinemaya gitmek toplumsal bir gelenekti ve sinemaya gidilirken iyi giyinilirdi. Arkadaşlar, komşu kadınlar hep birlikte sinemaya giderlerdi. Çekirdek çitlemeler, gazozlar, pamuk helvalar o eski filmlerin tadına tat katardı.

“Erken gelen en güzel yere oturur” sistemi ile tahta sandalyeler numarasızdı. Hiç ama hiç yer kavgası olmazdı. Salonlar görsel ve işitsel olarak oldukça iyiydi ve büyük sobalarla ısıtılırdı. Ses sisteminin de yeni nesil sinemalarından aşağı kalır yanı yoktu. Gösterimdeki filmler düzenli olarak değişirdi.

Filmlerde günlük hayata oranla daha fazla duygusallık vardı. Hikayelerde kader teması çokça işlendiği için  “Çok acıklı mutlaka gitmelisin.” denilirdi.

Sinema kültürü hem içimize hem ilçemize yerleşmişti. Kavuşmalar, kurtarılmalar coşkuyla alkışlarken, kötü karakterlere hep birlikte öfkelenir, Cilalı İbo, Sadri Alışık gibi ana karakter oyuncularına hep birlikte gülerdik.

Şereflikoçhisar’da Sinema Tarihi
Cumhuriyet İlkokulunda okudum. Sinema kültürü ile büyüdüm.  Sinemalar sosyal ve kültürel alanlarımızdı. Hem aile hem okulda sinemaya ayrılan en güzel yıllarda yaşadık. Neler öğrenmedik ki?

İki saate sığmayan sevinçler, aşklar, gözyaşları, ayrılıklar,  terk edilmeler, felaketler. Upuzun metrajlı onlarca eski Türk filmleri gözümün önünden akar gider.  Pamuk Prenses ve 7 cüceler filmi çok büyük ilgi görmüştü. Farklı hikâyeler,  farklı kurgularla popüler Türk filmlerini keyifle izlerdik.

Bilet fiyatlarını hatırlamasam da bütçeyi sarsmayan bir hizmet varmış ki hesapsızca her hafta ailece giderdik.

Gece sinemalarında film bittiğinde nasıl da uzak gelirdi evin yolu. Kimi akşamlar da gitmek için gözyaşı dökülürdü. Çocuklardan ses yükselirse “susss” sesi ile ortamda sessizlik sağlanmaya çalışılır, film koptuğunda sessizlik bir anda bozulurdu.  Şehir elektriği kesildiği sinema günleri zehrolur ve eksiklik hissedilirdi.

10 dk. arada, sinema salonunun girişindeki büfeye koşulur, gazoz ve çekirdek alınırdı.  Sade gazoz sinema kültürümüzün önemli bir parçasıydı. Çekirdekçi boynuna bir karton kutunun içini çekirdek külahları ile doldurur ve tahta sandalyeler arasında yatış yapardı.

500 kişilik salon her gittiğimizde tıklım tıklım dolu olurdu. Hafta sonları yer bulmak çok zordu.  O günün sinema salonları localı bir sisteme sahipti. Localar önceden kapatılırdı.  Sinemaya evlerinden sandalyesi ile gelenler olurdu. Bir öğretmenimizin anısını anlatmadan geçemeyeceğim.

“Hisar sinemasında yer bulamadım. En ön sırada oturan bir teyze evinden iki tane sandalye getirmiş. Birisi kendisi için, birisi yedek. Yedek sandalyeyi bana verdi. Elektrikler kapandı  başka bir filmin fragmanı başladı. Teyze hüngür hüngür ağlamaya başladı. ‘Ne oldu? Neden ağlıyorsunuz? ’dedim. Daha önce kız kardeşim izlemiş “Çok acıklıymış”  dedi.

Şereflikoçhisar’da Sinemalar…
Tuz gölü Sineması açık, Hisar Sineması, Ünal Sineması açık, Tuz golü Sineması kapalı ( sonradan Nizam Sineması oldu) ve Emek Sineması olarak 4 adet sinema salonu faaliyet gösterirdi.

Ünal Sinema ilk açılan açık hava sinemasıdır. Hisar sineması 60’lı yıllarda,  kapalı sinema olarak açıldı.  Tuz Gölü sineması ilk açıldığında açık hava sinemasıydı.  1969 yılından 1983 yılına kadar Ankara Caddesi üzerinde kapalı Nizam Sineması olarak devam etti.

DEVAM EDECEK

   13 Şubat 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2619 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


E Cansizlar
Nezahat hanım yazınızı okudum çok güzel olmuş ellerine sağlık çok teşekkür ederim
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk yazar Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri