05 Şubat 2020, 16:39 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Milletvekili Halil Oral basın toplantısı düzenledi

Milletvekili Halil Oral basın toplantısı düzenledi

Tuz Gölü Konusu TBMM’de Dile Getirildi...Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral Basın Toplantısına İYİ Parti İlçe Yöneticileri ve Bazı Oda Başkanları da Katıldı.

İYİ Parti Ankara Mv. İbrahim Halil Oral TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Tuz Gölü konusunu bir kez daha dile getirdi ve konunun partiler üstü ele alınması gerektiğini vurguladı.

İyi Parti İlçe Başkanı  Avni Yıldırım, Ticaret Odası Meclis Başkanı Faruk Eskici, Ticaret Odası Başkanı Yardımcısı Evren Aktaş, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan V. Dursun Eraslan, Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mithat Şen ve Millet İttifakı Belediye Başkan Adayı Ercan Ertürk Alıcıoğlu’nun da hazır bulunduğu basın toplantısında İbrahim Halil Oral şu hususlara değindi:

Değerli basın mensupları,
Tuz Gölü, İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği bölgede yer almaktadır.
Bu üç şehrimize ekonomik olarak önemli katkı sunmaktadır. Aynı zaman ülkemizin de en büyük tuz üretim noktasıdır.
Tuz Gölü Avrupa’nın en büyük tuzlu gölü, Türkiye’nin de ikinci göl alanıdır.
Yıllık üretime göre Türkiye’deki tuz ihtiyacının %50’siyle %75’i arasındaki kısmı Tuz Gölü’nden karşılanmaktadır. Aynı zamanda ihracat yapılmaktadır.
Tuz gölünden üretilen tuz sofralarımıza gelmekte, kar ve buzla mücadelede kullanılmakta, kimyasal üretime girmekte ve pek çok alanda ekonomimize katkı sağlamaktadır.
Aynı zamanda turistik olarak da henüz yeteri kadar ilgilenilmemiş olsa da bir katma değeri bulunmaktadır. Uluslararası örgütler ve ülkemiz tarafından da özel çevre koruma alanı ve sit alanı olarak kabul edilen Tuz gölü, bölgemizin beyaz cevheridir.
Tuz özellikle Şereflikoçhisar için beyaz bir altın değerindedir. Koçhisarlılar tuz üretimine dahil olmakta, firmalarda çalışmakta, lojistik ve dağıtımına katılmaktadırlar. Bu bağlamda da Şereflikoçhisar açısından bir istihdam alanıdır.

Saygıdeğer basın mensupları,
Burada oda başkanlarımız ve sivil toplum kuruluşlarımız da kendi görüşlerini ifade edecekler. Ancak ben önemli noktaları belirtmek istiyorum.
Türkiye’nin en önemli ekonomik kaynaklarından olan Tuz gölü, maalesef Şereflikoçhisar için her geçen gün bir kayıp haline gelmektedir. Tuz gölünden Şereflikoçhisarlı kazanamamaktadır.
Tuz gölündeki çevre sorunları hem doğayı hem de halk sağlığını gelecekte tehdit edebilecek durumdadır.
Ancak şu an için en hayati meselelerden biri Şereflikoçhisarlıların tuz üretimine konulan engeldir.
Malumu olduğunuz üzere Tuz Gölü’nün Şereflikoçhisar’a bakan kısmında 2006 yılına kadar devlet tarafından işletilen iki adet tuz işletmesi vardı. Bunlar Tekel Genel Müdürlüğü’ne bağlı çalışmaktaydı.
2006 yılında ise buradaki Kayacık ve Kaldırım tuz işletmeleri özelleştirildi. Özelleştirme yapılırken da işletmeleri alan firmalarla yapılan sözleşmede 5 yıl sonra burada yeni işletmelerin açılabileceğine dair bir madde bulunmaktaydı.
2006 yılından beş yıl sonra yani 2011’de sözleşmenin ilgili maddesine binaen burada yeni tuz çıkarma alanlarının açılmasına karar verildi. 3845 hektarlık bir alan ihaleye çıkıldı. Burada 8 adet küçük tuz işletmesinin olacağı kararlaştırıldı.
Başkanı da burada aramızda olan Şereflikoçhisar Ticaret Odası’na üye olan iki firma da burada ihaleye girdi ve tuz alanlarını satın aldı.
Biz yaptığımız incelemelerde gördük ki, yeni açılan tuz alanları 2011 yılından itibaren hem Şereflikoçhisar’a istihdam yarattı hem de tuz fiyatlarını büyük bir ölçüde düşürdü. Bu yeni tuzlalar sayesinde 50 liralarda olan ton başı tuz fiyatı 20-25 liraya kadar geriledi.
Ancak buradaki tuz işletmelerinin ihalelelerin iptali için 80 adet dava açıldı.
ÇED raporu, imar planı ve diğer gerekli bütün izinler alınmışken, idari mahkeme ve Danıştay kararlarıyla önce ÇED raporu sonra da ihaleler iptal edildi.
Ticaret oda başkanımız doğru rakamları verecektir, ancak ben de bahsetmek istiyorum.
Bu hadisenin hemen akabinde tuz fiyatları önce 25’ten 55 TL’ye sonra ise 135 TL’ye kadar yükseldi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar bakanlığından bir soru önergesiyle aldığım bilgiye göre 2019 yılında ortalama ton başı tuz fiyatı 92,03 TL olmuştur. Bu rakam 2018 yılında ise 74, 78 TL olarak gerçekleşmiştir.

Kıymetli basın mensupları,
Değerli misafirler,
Buradan huzurunuzda değerlendirme yapmak ve sormak istiyorum.
Bu kararla kim kazanmış, kim kaybetmiştir?
Ben söyleyeyim. Kaybeden Şereflikoçhisar olmuştur, dolayısıyla Türkiye olmuştur.
Kazananı ise ben burada dile getirmek istemiyorum.
Yine sormak istiyorum.
ÇED raporu olumluyken bir anda nasıl olumsuza dönmüştür?
ÇED raporunun iptali kararını veren hakimler bunu neye dayanarak vermişlerdir.
Adalet Bakanlığı’ndan bu konu hakkında bilgi istedik 2 ay olmasına rağmen cevap alamadık. Buradan sizin aracılığınızla tekrar sormak istiyorum.
Şereflikoçhisar’ı ve vatandaşlarımızı mağdur eden, ülkemize kaybettiren bu kararı alan hakimlerin içerisinde FET֒den açığa alınan ya da ihraç edilenler var mıdır?
Bu işin içinde hain terör örgütü FET֒nün parmağı olduğuna dair bir kanaatiniz bulunmakta mıdır?
Biz bu soruların cevabını istiyorum. Bu yönde duyumlar aldık ama resmi açıklama olmadan konuşmayı doğru bulmuyoruz.
Şunu da eklemek istiyorum:
Şu an mevcut çalışan tuz işletmelerinin genişleme yapmak için başvuruda bulunduğunu biliyoruz. ÇED raporunun henüz sonuçlanmamıştır. Konuyla alakalı ilgili bakanlıktan bilgi de istedik, cevap bekliyoruz.
Eğer bu genişlemeye onay verilirse burada bir çifte standart ortaya çıkacaktır. Şereflikoçhisar’ın yerli yatırımcısına izin vermeyip, oradaki diğer firmalara genişleme izni vermek bu topraklara ekonomik bir ihanet olacaktır.

Kıymetli basın mensupları,
Ben Ankara milletvekili olarak bu hususun takipçisiyim. İlçe başkanımız, il başkanımız ve teşkilatımızla birlikte Şereflikoçhisar’da bu kapatılan ve çürümeye terk edilen tuzlaları da ziyaret ettik. Belediye başkanı ve kaymakamla da bu konuyu istişare ettik.
Ben Tuz gölü meselesinin siyasi partiler üstü bir şekilde çözülmesini istiyorum. Buradan şahsım ve partim olarak bir siyasi rant elde etme amacında değiliz. Biz Şereflikoçhisarlılara hizmet etmek istiyoruz.
Buradan TBMM çatısı altındaki bütün siyasi parti gruplarına da çağrıda bulunuyorum. Gelin bu işi hep beraber çözelim. Bir meclis araştırma komisyonu kuralım. Gerekirse bunun önerisi de AK Parti getirsin. Biz de destekleyelim.
Ancak Şereflikoçhisarlıların sorunu çözülsün. Ülkemize ekonomik katkı sağlansın."

İbrahim Halil Oral’ın konuşmasının ardından Ercan Ertürk Alıcıoğlu’da kısa bir konuşma yaparak Tuz Gölü, Yeni Tuz Sahaları ve bu sorunun ilçe ve ülke ekonomisinde neden olduğu olumsuzlukları dile getirdi.      6 Şubat 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2645 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri