29 Ocak 2020, 14:16 - Anasayfa // Analiz Haberi yazdır

Geliyor ve geçiyor!

Geliyor ve geçiyor!

Geliyor ve geçiyor!...   Maddelerini katı, sıvı ve gaz şeklinde ve çeşitli renkler halinde görüp algıladığımız bu fani dünyaya; insan unsuru hiçbir şekilde kalıcı olmaksızın geliyor ve bu imtihan dünyasındaki sınırlı ömür boyunca yapılmışlıklarla ve de yaşanılmışlıklarla bu fani dünyadan geçip gidiyor.


   Ve yapılanlar ve de yaşanılanlar, teknolojinin nimeti sayesinde bazen resimlerde ve videolarda kalmakla birlikte, daha bu imtihan dünyasındaki ömrünü tamamlamamış diğer insanların hafızalarında kalıyor!

   Hiç unutmam, 2002 yılında 80’li yaşlarında vefat etmiş olan akrabamız Ali amcanın, (Eskiden PTT Ankara Bölge Müdürlüğü görevinde bulunmuş merhum Nurettin Gündüzün de ağabeyi olan rahmetli Ali Gündüz’ün) vefatından 2 hafta öncesinde ziyaretine gittiğimizde, bir ara suskunlaşarak bizlere manalı manalı bakmış ve ardından “Hayat yalanmış yahu” diye duygusal bir ifade de bulunmuştu.

   Öylede değil midir aslında?

   Rahmetli Mehmet amcanın namı diğer Mehmet Hocamızın, (Emekli Öğretmen ve 2009-2014 yılları arası Şereflikoçhisar Belediye Meclis Üyesi Mehmet Yücel’in) zaman zaman ziyaretimize geldiğinde kapıdan girer girmez “Bütün güzel günlerimi sizlere armağan ediyorum” diyerek ışıklar saçtığını bugün gibi hatırlarım.

   İşte böyle, bir varsın bir yoksun. Geçen yıl bu zamanlar veya bundan birkaç ay önce hatta daha dün neredeydin ne yapıyordun ve bugün neredesin ve ne yapıyorsun?

   Hâşâ, Cenab-ı Allah’ın bizim herhangi bir tarihte ve saatte filan yerde ve mekânda olmamıza ve birtakım hal-hareket ve davranışlar içerisinde bulunmamıza ihtiyacı mı var?

   Bizim makam-mevki-rütbe-iş-güç sahibi olmamıza ihtiyacı mı var?

   Elbette hayır!

   İşte asıl önemli olanda bizim filan yerde ve mekânda bulunduğumuz herhangi bir tarihte ve saatte, sergilediğimiz hal-hareket ve davranış şekillerimizin kötülüklerden,  alaycılıktan uzak ve kibirden ırak şekilde insani değerlere uyup uymadığı;

   Sahip olunan makam-mevki ve rütbelerin, havalara girmekten ve şımarıklık duygularına kapılmaktan uzak şekilde, hak ve adalet çizgisinde ve insanlara faydalı olma yönünde kullanılıp kullanılmadığı;

   Ve genel anlamda, sınırlı ömrümüz boyunca sergilediğimiz hal-hareket ve davranışlarımızla, yaptıklarımızla ve de yaşadıklarımızla dünya imtihanında ne derece başarılı olup ya da olmadığımız değil midir?  


   30 Ocak 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2923 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Analiz Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.139 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri