29 Ocak 2020, 14:12 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Türkiye’de Kademeler Arası Geçiş

Türkiye’de Kademeler Arası Geçiş

Türkiye’de Kademeler Arası Geçiş...Türkiye’de Kademeler Arası Geçiş:(Eğitim Tarihi Notları II)

Kademeler Arası Geçiş Oranlarındaki değişim ile ilgili olarak ulaşılan sonuçlar şunlardır. Örgün eğitim kademelerinin birinde okullaşma oranı arttığında bir üst kademede buna uygun bir kapasite artışı sağlanamadığında KAGO düşmektedir. Öğrencilerin özellikle yerleşim yeri nedeniyle okula erişim imkânları, KAGO’nun düşmesine ya da yükselmesine neden olmaktadır. Uygulanan sosyal politikalar (yatılılık, bursluluk vb.), ailenin ekonomik durumuna bağlı olarak KAGO’yu etkilemektedir. Eğitim istihdam ilişkisi ve mezuniyet sonrasındaki gelir beklentisi, lise ve üniversiteye geçişlerde etkili olmaktadır.

Türkiye’de kademeler arası geçişte uygulanan yöntemler, eğitime olan bireysel talepteki artışa bağlı olarak değişime uğramıştır. Bu değişimin yönü, sınavsız geçişten eleme ve seçme sınavlarına doğrudur. Eleme ve seçme sınavları, 1930’lardan itibaren öğretmen yetiştirme ve zorunlu hizmet karşılığı girilen çeşitli tür ve düzeylerdeki okullarda başlamıştır.

Ardından 1960’lı yıllarda lise mezunu sayısının artması ile birlikte yükseköğretimde önce fakülte bazında, 1975’ten sonra ise merkezi olarak uygulanmış; 1970’lerden sonra da özelliği olan bazı liselere girişte eleme ve seçme sınavları yapılmaya başlanmıştır. Bugün itibariyle ortaokuldan liseye ve liseden üniversiteye geçişler tamamen merkezi sınavlarla yapılmaktadır. Başlangıçta okullar giriş sınavlarını kendileri yaptıkları halde giderek merkezileşmiştir.

Sınav uygulamasının ilk dönemlerinde okula kabul için çoğunlukla yalnızca sınavdan alınan puan kullanılırken, özellikle son dönemde mezun olunan okuldaki akademik başarı da giriş puanı içine artan bir oranda katılmaya başlanmıştır. Merkezileşen ve yalnızca belli yetenekleri ölçen geçiş sınavları, öğrenciler ve aileler üzerindeki olumsuz etkileri ve görünür kıldığı fırsat eşitsizliklerini gündeme getirmektedir.

Örgün eğitimin tüm düzeylerindeki bireysel eğitim talebinin artması karşısında MEB, bu talebi karşılamaya dönük tedbirler almıştır. Bu tedbirler, kız çocuklarının erişimini artıran karma eğitim, ekonomik yetersizliği olan çocukların erişimini artıran bursluluk ve parasız yatılılık uygulaması, kapasite artışını sağlayan ikili ve üçlü eğitim uygulaması olarak sıralanabilir. Bu tedbirler 1923-1938 döneminden itibaren uygulana gelmektedir.

1923-1968 yılları arasında örgün eğitimde öğrenci akış oranı yüzde iki düzeyinde kalmıştır. Sonraki dönemlerde ise sırasıyla yüzde dört, sekiz ve otuz ikiye ulaşmıştır. Öğrenci akış oranı, kademeler içindeki fire (sınıfta kalma ve terkler) ile kademeler arasındaki geçiş oranı ile yakından ilişkilidir.

Fire oranının en yüksek olduğu dönem  (1923-1938 ve 1938-1953) ilkokul, (1953-1968) ve dördüncü (1968-1983) dönemlerde ortaokul, beşinci dönemde (1983-1998) üniversite, (1998-2014) ise lise düzeyindedir.

(Devam Edecek)


Bekle!
Bekle sevgilim!
Acele etme…
Ben daha gitmedim.
Hâlâ yaralarımı sarıyorum,
Rüyalar ve günahlar içinde…
(BENİM ADIM V)


   30 Ocak 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1083 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Necip Fazıl
Ne hasta bekler sabahı
Ne genç ölüyü mezar,
Ne de şeytan bir günahı
Seni beklediğim kadar...
Sabri
Dolu bir yazı olmuş, ilgiyle takip ediyorum.
Kıvırcık Ali
Gözlerinde bir dünya vardı,
Yüreğimde büyümemiş bir çocuk.
Bir kır çiçeği verseydin parmaklarıma,
Ömür boyu yetseydi bu mutluluk.
(Kıvırcık Ali)
Sultan gazi
Eğitim sistemimiz yaz boz tahtası resmen...
Kıvırcık
emeğinize sağlık...
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri