22 Ocak 2020, 15:16 - Anasayfa // Sağlık Köşesi Haberi yazdır

Talepler ve öneriler dile getirildi

Talepler ve öneriler dile getirildi

Kent Konseyi toplandı...Şereflikoçhisarlılar taşın altına elini değil, gövdesini koymalı.

Kent Konseyi Üyeleri, Belediye Başkanı Memiş Çelik Başkanlığı’nda düzenlenen toplantıda biraraya geldi.

Siyasi Parti Temsilcilerinin, Oda Başkanlarının, Kamu Kurum ve Kuruluşlarının temsilcilerinin, Muhtarlarının, mühendislerin katıldığı toplantıda ilk olarak, Levent Koçak’ın Kent Konseyi Başkanı olmasına karar verildi ve çalışma grupları oluşturuldu.

“Şereflikoçhisar için ne yapabiliriz?’in” konuşulduğu ve “Şereflikoçhisarlılar taşın altına elini değil, gövdesini koymalı” denilen toplantıda, önce açılış konuşmaları yapıldı.

MEMİŞ ÇELİK;
Belediye Başkanı Memiş Çelik; “9.ayda ilk toplantıyı yaptık. Belli bir şekilde çalışma gruplarını da oluşturduk. Bugün Kent konseyi Başkanını seçeceğiz. Kent Konseyi yürütme kurulu içerisinden genel sekreteri seçeceğiz. Daha sonra çalışma gruplarıyla beraber her yıl Ocak Ayı ve Eylül Ayında Genel Kurul toplanacak. Çalışma grupları kendi aralarında toplanacak. Bu yapacağımız çalışmalar, İlçemiz adına güzel sonuçlar getirir” dedi ve Konsey Başkanlığına Levent Koçak’ı önerdi e katılımcıların desteğini aldıktan sonra, sekreterya ve çalışma gruplarında görevlendirilen isimleri açıkladı.

KENT KONSEYİ BAŞKANI LEVENT KOÇAK
Kent Konseyi Başkanı Levent Koçak ilk olarak, kent konseyinin görevlerini belirttiToplantılara komisyon üyelerinin katılımın çok önemli olduğunu, Kent Konseyi çalışması için bir whatsap grubunun kurulacağını, böylelikle yapılması gereken bilgilerin ve duyuruların gruptan paylaşılacağını söyledi.

“Şereflikoçhisarla ilgili bir eylem planı” çıkarmak gerektiğini belirten Koçak; “Kurumlar arası diyalogları artırarak bu eylem planı içerisinde Şereflikoçhisar için ne yapılması gerekiliyor? Bunun bir hazırlığını yapmalı. Ben senede en az 4 defa toplanmayı umut ediyorum. Çünkü, her toplantıda çıkacak fikirlerin hayata geçirilmesi bizim için elzem olacak. Böylelikle Şereflikoçhisarımızın daha kaliteli, daha verimli bir yönetim kadrosuyla çalışmasını arzu edeceğiz. Onun için de çaba sarf edeceğiz. Kent Konseyine üye olmayanlar da katılabilir. Eğer Kent Konseyi’ne, bir fikri, bir düşüncesi olan arkadaşlarımızda varsa bunlarda konseye katılabilirler. Yeterki Şereflikoçhisarla ilgili güzel fikirleri, düşünceleri olan arkadaşlar memleketimize hizmet etmek için çaba sarf etsinler. Bizler de elimizden geleni yapacağız.
Şereflikoçhisar’ın sorunlarıyla ilgili yapılması gereken orta, kısa ve uzun vadeli projelerle ilgili kafa yormamız gerekecek. Çalışmamız gerekecek. Bu hususta ne yapmamız gerekiyorsa hepinizin güzel düşünceleri olduğunuzu biliyorum. Bu düşüncelerinizi bir rapor halinde Kent Konseyi’ne getirmenizde acele etmenizde fayda var, çünkü zaman çabuk geçiyor.
Kent Konseyi gönüllülük esasıdır. Gönlünde Şereflikoçhisarlılık varsa, hemşehricilik bilinci varsa herkes, taşın altına elini değil gövdesini koyacağına adım gibi eminim.”şeklinde konuştu.
Toplanma amacına değinen Levent Koçak; “İlçemizle ilgili turizm, ticaret, sağlık, eğitim gibi ana başlıklar belirleyelim, Koçhisar’ımızda sıkıntı yaşadığımız hususları tespit edelim, önerileri alalım. Sonra çalışma gruplarını görevlendirelim, arkadaşlarımız çalışsınlar, bunu da daha sonraki toplantıda rapor haline getirip, ilgili kurumlara bu raporları aktaralım. Kısaca; Ne yapabilirizi? görüşmek için toplandık. Notlarımızı alıyoruz.” Dedi ve sözü toplantıya katılanlara verdi.

ÖNERİLER VE TALEPLER;
Açılış konuşmalarından sonra toplantıya katılanların önerileri ve talepleri dinlendi.

İlk olarak Koçhisar’da çok taleplerin geldiğini söyleyen Koçak; “İşsizlikle alakalı taleplerin geldiğini, Üniversite’de okuyan öğrenciler için burs talebinde olanların olduğunu, eğitimle alakalı taleplerin ve sorunların olduğunu, sağlıkta sorunların var olduğunu belirterek buna benzer sorunları ve talepleri Kent Konseyindeki üyelerinin dile getirmesini, o sorun ve talepler üzerinde raporlar sunulacağını söyleyerek Kent Konseyinin gerçek amacının bu olacağını ifade etti.   

* Tuzla Mahallesi Öztekin Kacar; Şereflikoçhisar’a hayvancılık derneği kurulması gerektiğini, böylelikle hem hayvancıların biraraya geleceğini hem de hayvan pazarının kurulacağını söyledi.

* Yeşilova Mahallesi Muhtarı Yusuf Coşkun; “Bu sene Peçenek barajının suyunun düşük olduğunu, E-90 Karayolu altındaki mahallerdeki sulu yerlerin sulanması için düşük seviyede suyu olan Peçenek barajında bir çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.

* Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Tecelli Bozkır; “Ekonomi olarak; Acilen OSB’nin biran önce faaliyete geçirilmesini, Yatırımcı beklemeden yatırımcının ayağına gidilmesi, Türkiye’ye dağılmış özelliklede Şereflikoçhisarlı yatırımcıları ilçeye çekmek,  Aksaray, Kırşehir veya Ankara’da ne kadar vatandaşımızın aracını tamir ettirmeye, hastanelere tedavi olmak için gittiklerini, eğlence için giden vatandaş sayısının küçünmeyecek derecede çok olduğundan vatandaşlar ile esnaflar arasında varsa bir sorun sorunun halledilerek sıcak para akışının önlenmesi, bir kısım meraların ıslahı yönünde çalışmalar yapılarak vasıf değişikliği olması yönünde çalışmalar yapılması özellikle kadıhüyüğü mevkisinin hayvancılar sitesi olarak düzenlenip buranın vatandaşlara teşvik amaçlı cuzi miktar satışı veya kiralanarak  ilçemizin iç Anadolu’nun hayvan üretim merkezi haline getirilmesi.
Turizm olarak; Parlasan mahallemizde bulunan yer altı şehri olarakda tabir edilen hüyüğün biran önce açılarak turizme kazandırılması, İlçemizin Sarıkaya Mahallesi, kümbet mevkiinde bulunan Sultan Alaaddin Keykubatın eşine ait mezarın restore edilerek buranın ziyarete açılması, Kuş cenneti de olan Tuz Gölümüzde kuş gözlem evleri yapılması, Tuz Gölümüzü daha iyi tanıtıp, turist akını sağlanması, Tuz Gölümüzün sağlık yönünden tesisler kurularak turizme kazandırılması ne olabilir, tuz odaları ve çamur banyoları vs. gibi.
Sosyal olarak; Peçenek barajının yetersiz yağışlardan dolayı yok olmasına seyirci kalmadan yapabileceğimiz çalışmalar varsa biran önce hayata geçirmemiz, suyun zehirlenmesine seyirci olmadan etrafından ekim dikim olan yerlerin sıkça kontrolleri yapılarak buralarda ziraat yapılmasının önlenmesi, ayrıca Peçenek barajının etrafının ağaçlandırılması, dışarıya sıcak para akışını önlemek için yatırımcılara elimizden geldiği kadar mümkünse teşviklerde bulunup sinema, eğlence merkezleri açılması konusunda çalışmalar yapılmalı,
Acilen aş evinin tesisi, bir kısım fakir aileler tespit edilerek masraflarını karşılamak suretiyle milli değerlerimiz olan yerlerde geziler düzenlenmesi, yarı yıl tatillerinde fakir öğrenciler tespit edilerek bunlarla bir gün de olsa gezi düzenlenerek eğlence merkezlerine götürülmesi, Aile piknik alanının biraz daha genişletilmesi, ıslah edilen Peçenek deresinin temizlenerek bir miktar su tutularak etrafının mesire alanları olarak düzenlenmesi,
Hastanemiz ile ilgili olarak doktor eksikliklerinin giderilmesi, hasta ile personel arasındaki diyalogların en ılımlı anlayışlı hale getirilmesi konusunda da çalışmalar yapılması, Üniversitemizde eğitim gören öğrencilerimizle gerekirse toplantılar yapılarak öğrencilerin sorun, şikayet ve taleplerinin değerlendirilme çalışmaları yapılması.

* MHP İlçe Başkanı Ayhan Çetin; Üniversite öğrencilerine pansiyon ya da apart yapılarak kalmasını sağlayacak çalışmaların yapılmasını, Camilerin temizliği ve kimsesizlere aş evi kurulmasını istediğini söyledi.

* Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Çetin; “Kendi esnafına sahip çık, yerel esnafından alışveriş yapın diye afiş yaptırıp dağıtmıştık, bazı arkadaşlar vitrinine bile asmadı. Birliğimizi, beraberliğimizi korumamız gerekiyor.  Kaldırım tuzlasının içinden geçen, Kulu’ya doğru açılan yol sorunu var. Bu yolun biran evvel açılması gerekiyor.”dedi.

* Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kargın; Sarıkaya mahallesine vatandaşların oturabileceği bir park yapılması gerektiğini, İlçenin İmar planının genişletilmesini istediğini belirterek ilçede birlik ve beraber olarak memlekete insanları nasıl getirebileceğinin sağlanması gerektiğini söyledi.

* AK Parti Belediye Meclis Üyesi Murat Atasoy; “İlçemizde en büyük sorunun işsizlik olduğunu, sulama alanlarının genişletilmesi gerektiğini, OSB ne zaman biteceği ve OSB’ye yapılacak yatırımlar neler olduğunu,  İlçemizdeki trafiğin çok yoğun olduğunu, Etlioğlu sokağına ve Zafer Okulu caddesine alt veya üst geçit yapılması gerektiği ya da ışıklandırma ile bağlantı yapılması gerektiğini söyledi.

* Hastane Müdürü Murat Özcan da; “Kamuoyunda zaman zaman paylaşılan hastanede doktor yok gibi paylaşımlar gerçeği yansıtmamakta. Şuanda hastanemiz; 17 uzman hekim, 3 diş hekimi, 1 diyetisyen, 1 psikolog ve 7 pratisyen  hekimle ve yeterli düzeyde sağlık personeli ile hizmet vermektedir. Bir çok ameliyatı hastanemizde gerçekleştiriyoruz. Kulu’dan, Aksaray’dan, Kırşehir’den ameliyat ettiğimiz hastalar oluyor, bizler canla başla çalışıyoruz. Sadece fizik tedavi doktor eksiğimiz var. O da bu ayın 29’un ataması yapılacak. Hastaneye olan desteklerinizi bekliyoruz. Bazen yıpratma çalışmaları oluyor. Bazen de bilgi eksikliğine bağlı fikirler üretiliyor. ”dedi.


   23 Ocak 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2473 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


kızldeli
bu kent konseyinden 1 kişi gösterin bu ilçe için şunu yaptı diye. eski köy eski hamam 2 fotoğraflık bir anı oldu
alfaTÜRK
Ahmet bey ekip uçuşa geçecek ama pist yok pist, pisti çalmışlar
vatandaş
olacak okadar 2020 hele şu hastane haberi çok güldürdü bu haberleri yayınlayıp şu günlerde gülümsememize neden olan çengelede ayrıca teşekkürlerimi iletirim
Ahmet Çokbilir
Hepsi birbirinden değerli konsey üyelerini bir arada görmek geleceğe daha güvenle bakmama neden oldu. Hepsi alanında uzman kişiler. Listede tek bir eksik yok. Bugüne kadar yaptıkları çalışmalarla zaten göz doldurmuşlardı. Şereflikoçhisar uçuşa geçecek bu ekiple. Şimdiden kutlar, emniyet kemerinizi ağlamanızı tavsiye ederim, hasetlere. Unutmadan; bir gossarlı az, iki gossarlı fazladır. Benden dimesi.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Sağlık Köşesi Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri