22 Ocak 2020, 14:32 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

İlçe Kütüphanemize Teşekkürler

İlçe Kütüphanemize Teşekkürler

19 Ocak oğlumun doğum günü idi...19 Ocak oğlumun doğum günü idi!


İlçemiz kütüphanesinden oğlumun adına yazılmış “Halk Kütüphanesi ailesi adına doğum gününüzü en içten duygularımızla kutlar, kitap dolusu günler dileriz” yazılı doğum gününü kutlayan mesaj geldi! Buna hem şaşırdık hem mutlu olduk. Teknolojinin geldiği yere bak dedik! Bizimki  “Kütüphaneden bile benim doğum günümü kutladılar” diye hava attı bize!

Doğum günümüzü kutlayan ilçe kütüphanemize, ince düşüncelerinden dolayı sonsuz teşekkürler...

Bu mesajla birlikte aklıma yıllar önce kütüphaneler haftasında kaleme almış olduğum aşağıdaki yazım geldi aklıma. Nereden nereye dedim kendi kendime...

“Şişt Sessiz Olun

İlköğretim okullarında bu hafta Kütüphaneler haftası olarak kutlanıyor.

İlçe halk kütüphanemiz, eskiden belediye iş hanındaydı. Yani çarşının tam ortasında, ulaşılması çok kolay bir yerde.

Biz öğrenciyken ödevlerimizi yapmak için kütüphaneye giderdik. Bütün sınıf kütüphaneye üyeydik. Öğretmenlerimizin verdiği dönem ödevlerinin konularını, kütüphanenin kısım kısım ayrılmış raflarında arar, bulamazsak bayan memureden yardım ister kendimiz emek vererek, kendi el yazımızla yazardık!

Kitap alırdık üye kartımızla. Bazen orada okurduk. Sesimiz yükseldiğinde bayan memure gözlüğünün üstünden bakıp uyarırdı bizi. “Şişt sessiz olun” derdi. (Bu bayan memurenin yüzünü ve sesini aradan ne kadar zaman geçse de hiç unutmuyorum, çekinirdik kadından. Yaşıyorsa Allah uzun ömür versin)

Bazen de evimize getirirdik, kardeşimizin eline geçmesin başına bir şey gelmesin diye evin en güvenli yerlerinde gezdirirdik emanet kitaplarımızı!

Şimdi kütüphanemizin adı Yunus Emre İlçe Halk Kütüphanesi. Şehir merkezinden birazcık uzakta. Çocuklarımızı tek başlarına gönderemiyoruz. Okullarda götürmese kütüphanenin nerede olduğunu bilen öğrenci yok!

İlçemizde kütüphane ilk 1960 yılında açılmış. Müdürlük, üye sayısını 1900 kişi olarak açıklamış. Bu ilçemiz için çok az bir rakam. Kütüphane ve çalışanları bizler için oradalar!

Devir değişti, devir teknoloji devri. Şimdilerde kalemde, defterde, kitap da internet oldu. Gençler ‘Google hazretlerine yaz çıkar’ diyorlar.

Teknolojinin iyi tarafları var elbette; bilgiye çabuk ulaşıyorlar, önlerine binlerce seçenek sunuluyor, zamandan kazanıyorlar ama araştırmanın o zevkini tadamıyorlar, emanet alınan kitabın sorumluluğunu bilmiyorlar, arkadaşlarıyla kaynaşıp ortak ödev çıkartamıyorlar, hazıra alışıyorlar.

Öğretmenlerimiz her veli toplantısında kitap okumanın önemini vurguluyor. ‘Siz okumazsanız çocuğumuzda kitap okumaz. Siz kitap okuyarak çocuklarınıza örnek olmalısınız’ diyorlar. Bende oğlumu alıştırmak için başlamıştım kitap okumaya şimdi ikimiz de kitap kurdu olduk!

Artık eskisi gibi değil, kitap fiyatları gayet uygun. Yok yinede biz kitap alamıyoruz diyorsanız, ilçe kütüphanemizde binlerce kitap sizleri bekliyor. biz üyesiyiz, sizde üye olun. 2 adet hikaye ve roman türü ödünç kitap alabiliyorsunuz 15 gün sizde kalabiliyor.

Kütüphaneye gereken önemi verelim. Unutmayalım,kütüphaneler kültür evleridir!”

***

Kitap okuma alışkanlığı çocuk yaşlarda kazanılır. Bu konuda kütüphanemiz ziyarete gelen çocuklara etkinlikler düzenleyerek çocuklara kitap sevgisini aşılamaya çalışıyor.

Bizde gazete olarak her ay en çok kitap okuyanlar listesini gazetemizde yayınlayarak onları daha çok kitap okumaya teşvik etmeye çalışıyoruz.

Yetişkin olmuş okumaya sonradan heves edip de ‘İstiyorum ama alışkanlık haline getiremiyorum’ diyenler varsa bununda çaresi varmış!

Kitap okuma alışkanlığı edinmek için başlangıç süresi 20 dakika olarak öneriliyor. Ne olursa olsun bayram- seyran demeden aksatmadan günlük 20 dakika kitap okumak bıktırmayıp ideal bir başlangıç olacağı gibi kısa sürede alışkanlığa dönüşürmüş haberiniz olsun!

Bu arada ilçe kütüphanemizde 22.859 adet kitap varmış- bunların 8.324’ü çocuk- 14.535’i yetişkin kitabıymış- 2019 yılında toplam 29. 627 ziyaretçisi olmuş- An itibariyle üye sayısı da  4721 kişi. Bu yıl üye sayımızı daha da arttıralım inşallah...  
 


    23 Ocak 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1812 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü
#Hayat Eve Sığar #Hayat Eve Sığar
Nasıl talihimiz varmış! 150-200 yılda bir olan salgın...

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri