15 Ocak 2020, 14:01 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Dikkat Çeken Medya Araştırması

Dikkat Çeken Medya Araştırması

“Çocukların Yeni Medya Kullanımı ve Siber Zorbalık Araştırması” verilerini...“Çocukların Yeni Medya Kullanımı ve Siber Zorbalık Araştırması” verilerini Radyo ve Televizyon Üst Kurulu kamuoyuna duyurdu.


Kamuoyu Yayın Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı’nın Türkiye genelinde 5-6-7 ve 8’inci sınıfta okuyan öğrenciler arasında yaptığı “Çocukların Yeni Medya Kullanımı ve Siber Zorbalık

Araştırması” 26 ilde, 99 ortaokulda ve 3.029 öğrenci ile gerçekleştirildi.
Araştırma sonuçlarına göre, öğrencilerin sahip oldukları iletişim araçlarına bakıldığında; öğrencilerin %98,4’ünün evlerinde klasik veya akıllı televizyon bulunuyor.

Öğrencilerin %63.3’ünün cep telefonu bulunmakta ve bunların  %90.7’si akıllı cihazlarından internete bağlanabilmekte.

Ortaokul öğrencilerinin internet kullanım sıklıklarına bakıldığında ise, %48,6’sının her gün, %17,8’inin neredeyse haftanın her günü, %23,8’inin haftada birkaç gün ve %4,9’unun ayda birkaç gün internet kullandıkları belirlendi.  

Öğrencilerin yaklaşık %49’u ekran başında geçirdiği zaman ile diğer aktivitelere ayırdığı zaman arasında bir denge kurabildiğini belirtirken,  %51’i bu konuda kararsız olduğunu veya dengeyi kuramadığını belirtti. Ayrıca öğrencilerin %21’i ekran başında geçirdiği zamanı kontrol edemediğini ifade etti.

Yeni medya araçları olarak adlandırılan akıllı cihazların hayatımıza girmesiyle yayınların takip edilme şekillerini de farklılaştığını gösteriyor.

2015 yılında ortaokul öğrencileri arasında televizyon izleyenlerin oranı %98,3’den 2018 yılında %95,2’ye düştüğü,  düzenli olarak en fazla izlenen program türünün %51,5 oranıyla dizi filmler, %41 ile filmler ve %28 oranıyla canlı spor müsabakaları/spor programları olduğunu görülüyor.

“Araştırmaya katılan öğrencilerin neredeyse yarısı interneti her gün  kullanıyor”  2015 yılında internet kullananların oranı %90,4 iken, 2018 yılında bu oranın % 97’ye çıktığı görülüyor.

Öğrencilerin, günlük ortalama cep telefonu kullanım süresi 1 saat 26 dakika, televizyon izleme süresi 1 saat 29 dakika, öğrencilerin İnternet kullanım süresi 2 saat 13 dakika, dijital ortamda günlük oyun oynama süresi 1 saat 16 dakika. Öğrencilerimizin günlük ortalama ders çalışma süresi ise, 1 saat 30 dakika’dır” dedi.

Araştırmanın dikkat çeken sonuçlarından biri öğrencilerin %59,6’sının internete bağlandığında tek başına olduğu ve çevrimiçiyken hoşlanmadıkları kişi veya içerikle yani siber zorbalıkla karşılaşma oranının %44,2 olduğudur.  Aynı zamanda her 4 öğrenciden 1’inin internette hoşlanmadığı bir durumla karşılaştığında bunu hiç kimseyle paylaşmaması üzerinde durulması gereken bir konudur.
Araştırmadan sonuçlarına göre,  erkeklerin kızlara göre hem daha fazla siber zorbalığa maruz kaldığı hem de daha fazla siber zorba oldukları ortaya çıkmıştır.Öğrencilerin internette en fazla rahatsız olduğu konuların başında siber zorbalık gelmektedir.

Araştırma sonuçları bize şunu gösteriyor; günümüzde okulun çocuklar üzerindeki etkisinin yavaş yavaş azaldığını, televizyonun, internetin ve sosyal medyanın baskınlığının arttığını görüyoruz. Eğitime ve sosyal alana ilişkin politikalar üretenlerin bu gerçekliği göz önünde bulundurması ve ‘’Medya Okuryazarlığı Dersinin’’ de bu gerçekliğin bir sonucu olarak zorunlu dersler arasına sokulması gerekmektedir. Medya karşısında en korunmasız durumda olan çocukların medya ile ilgili doğru soruları sorup, doğru yanıtları bulmalarını ‘’Medya Okuryazarlığı Dersi’’ ile sağlayabiliriz.

NOT: Araştırma sonucu verileri Radyo ve Televizyon Üst Kurulu resmi internet sitesinden alınmıştır.


  16 Ocak 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1532 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri