01 Ocak 2020, 15:45 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Geçtiğimiz yıl neler oldu?

Geçtiğimiz yıl neler oldu?

2019’un Kaydadeğer Olayları...


2019 yılını geride bıraktığımız bugünlerde, geriye dönük bir nostalji yapalım dedik ve siz okuyucularımız için 2019 yılında İlçemizde neler oldu? Ne yaşandı? Hangi asayiş olayları gündeme geldi? Takımımızda ne gibi gelişmeler yaşandı? Kimler vefat etti? gibi en önemli konular üzerinde gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zeynep Görgülü bir derleme yaptı.

Bu kapsamda, 2019 yılında; siyaset, ekonomi, genel, asayiş olayları, spor ve vefat edenlerin yer aldığı en önemli haberler ise şöyle;

SİYASET HABERLERİ;
* 31 Ocak 2019, “Muhtarlar buluşmasına ilçemizden de katılanlar oldu” başlıklı haberimizde; “Ankara Valisi Vasip Şahin’in ev sahipliğinde, Salı günü Vilayetler Evi’nde  düzenlenen muhtarlar buluşmasına ilçemizden de muhtarlar katıldı.
Gölbaşı Vilayetler Evi’nde Vali Vasip Şahin, Vali Yardımcıları Fatih Kaya, Ahmet Sait Kurnaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr.Mustafa Tuna, Gölbaşı Kaymakamı Tülay Baydar Bilgihan, Gölbaşı Belediye Başkanı Fatih Duruay, il ve bölge birim amirleri ile 25 ilçeden gelen150 muhtar katıldılar.
İlçemizden Muhtarlar Derneği Başkanı ve aynı zamanda Sarıkaya mahallesi  muhtarı Abdullah Kargın, Karabük Mahallesi muhtarı Halit Yücel, Seğmenli Mahallesi muhtarı Ruhi Arıduru, Tuzla Mahallesi Muhtarı Kenan Ülger,  Cıngıl Mahallesi muhtarı Bekir Özdemir ve  Kale Mahallesi  muhtarı Galip Mutlu  toplantıya katıldılar.

* 7 Mart 2019, “MHP’den Mustafa Yıldızdoğan konseri” başlıklı haberimizde; “Milliyetçi Hareket Partisi tarafından organize edilen ve Cumhur İttifakı’nın da destek verdiği konserde, Mustafa Yıldızdoğan şarkılarını seslendirdi. Konser beğeniyle izlendi.”

* 4 Nisan 2019, “Son vuruşu Süleyman Soylu yaptı. İlçemizde Ak parti ve Memiş Çelik kazandı.”

* 4 Nisan 2019, “Ziya Öğretmenle Eğitim Buluşmaları kapsamında MEB İlçemizdeydi” başlıklı haberimizde; “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un, “Ziya Öğretmen ile Eğitim Buluşmaları” kapsamında; Evren ve Şereflikoçhisar İlçesini ziyaret ederek, Öğretmenlerle buluştuğu” yer aldı.

*4 Nisan 2019, “Kahibe Güçlü ilk kadın muhtarı oldu” başlıklı haberimizde; “Ekici Mahallesinin toplam 6 Muhtar Adayından biri olan Kahibe Güçlü, 31 Mart yerel seçimleri sonucunda muhtar seçilerek İlçemizin ilk kadın Muhtarı oldu.”

* 18 Temmuz 2019, “Belediye Başkanının 100 günü” başlıklı haberimizde; “Belediye Başkanı Memiş Çelik, düzenlediği toplantıyla yerel basın ile biraraya gelerek 100 günlük çalışmaları hakkında bilgi verdi. Çelik; “4-5 tane proje var. Hemen başlayacağız. Bütçemiz de var, paramız da var.”

* 19 Eylül 2019, “Mansur Yavaş ziyaret edildi” başlıklı haberimizde; “Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP İlçe Başkanlığının organizesinde, merkez ve çevre mahallelerin muhtarları ile biraraya gelerek, sorunlarını dinledi.
Aski Genel Müdürü Cumali Kınacı, Fen İşleri Müdürü Erol Gündüz, Genel Sekreter Yardımcısı, İmar Müdürü ve İl Başkanı Rıfkı Güvener’in de bulunduğu toplantı  da, Mahalle muhtarları mahallelerdeki sorunları dile getirdi, notlar alındı.
Toplantı da; 2020 yılının yazında İlçenin merkez ve çevre mahallerinde su probleminin olmayacağı belirtilirken öncelikli hizmetlerin su, depolar, kanalizasyon ve asfalt olduğu özellikle vurgulandı.”şeklinde yer aldı.

* 19 Eylül 2019, “Kent Konseyi’nin kurulmasıyla ilgili ilk adım atıldı, Yürütme Kurulu oluşturuldu” başlıklı haberimizde; “70 kişilik bir kuruldan oluşan Kent Konseyi, ilk toplantısını yaptı. Belediye Başkanı Memiş Çelik’in seçim vaatlerinden olan Kent Konseyi’nin Kurulunda; Siyasi Parti Temsilcileri, Belediye Meclis Üyeleri, Kurum ve Kuruluşların temsilcileri, Oda Başkanları ve Muhtarlar vardı.
Toplantıda; “Kent Konseyi’nde alınan kararları ben uygularsam kimse eleştiremez. Eleştireni de ben dikkate almam. Benim için Kent Konseyi çok önemli. İlçenin gelişimi için, kalkınması için önemli” diyen Belediye Başkanı Memiş Çelik, Toplantının, İlçemizin gelişmesine, kalkınmasına, birliğine, beraberliğine vesile olması temennisinde bulundu.
Diğer yandan toplantıda; Genel Kurula dahil edilecek Üyeler belirlendi, Yürütme Kurulu oluşturuldu (2 yıl görev yapacak), Meclis Çalışma grupları ile Sekretarya da oluşturulurken, bazı sorunlarla ilgili öneriler dile getirildi.”

* 26 Eylül 2019, “TBMM Başkan Vekili Levent Gök, Şeker’de muhtarlarla toplantı yaptı” başlıklı haberimizde;” TBMM Başkan Vekili ve CHP bölgemiz Milletvekili Levent Gök, Şekerköy Mahallesinde; Akin, Doğankaya, Büyükkışla Mahallesi ve Şekerköy Mahalle Muhtarları ve mahalle sakinleri ile biraraya gelerek bir toplantı yaptı.
Toplantıda, muhtarların ve mahalle sakinlerinin sıkıntısını dinleyen Gök; “Sıkıntılarla ilgileneceğini, görevinin hizmet etmek olduğunu, oy hesabının olmadığını ve görev anlayışının yurttaşı ve insanı esas aldığını belirtti.”

* 24 Ekim 2019, “Barış Pınarı Harekâtına Tam Destek” başlıklı haberimizde; “17 Ekim 2019 Perşembe günü Olağanüstü toplantıda bir araya gelen Belediye Meclisi üyeleri, Belediye Başkanı Memiş Çelik Başkanlığı’nda gerçekleştirilirken oturumda, “Barış Pınarı Harekatı”na oy birliği ile destek kararı aldı.”

EKONOMİ HABERLERİ;
*3 Ocak 2019, “OSB 2020’de faaliyete geçecek” başlıklı haberimizde; “İlçemiz ekonomisi açısından çok önemli olan ve bugünlerde altyapı çalışmasına başlanılan Şereflikoçhisar Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili; OSB Müteşebbis Heyeti, işadamlarıyla birlikte değerlendirme ve bilgilendirme toplantısı yaptı.
Kaymakam Sedat Yıldırım Başkanlığında yapılan toplantının en önemli konuları ise; “OSB’nin altyapısının 2019 yılının sonuna kadar bitirileceği, 2020 yılında da OSB’nin tam olarak faaliyete geçeceği” ydi..

* 24 Ocak 2019, “OSB’de çalışmalara start verildi” başlıklı haberimizde;“Şereflikoçhisar’ın ekonomisine olumlu yönde etki edecek olan ve yapılmasıyla İlçemizde bir eksikliği daha giderecek olan Organize Sanayi Bölgesi’nde çalışmalara start verildi.
19 Ocak 2019 Cumartesi Günü, İlçemiz Aksaray çıkışı, Taş Ocaklarının yanında olan Organize Sanayi Bölgesinde, Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından parseller arasında yol tesviye çalışmalarına başlandı.
Çalışmaların ilk başladığı gün Kaymakam Sedat Yıldırım, OSB Müteşebbis Heyeti; Aktan Tolga Aktaş, Şener Erdil ile Ayten Akan ve OSB’nin İnşaat Mühendisi İsmail Cengizhan Çiğdem ile birlikte yerinde incelemelerde bulundu ve drone ile çekimler yapıldı.”

* 18 Nisan 2019, “Garanti Bankası Aksaray’a taşındı” başlıklı haberimizde; “12 Nisan 2019 Cuma Günü eşyaları taşınan Garanti Bankası tamamen kapanarak, İlçemizde yaptığı faaliyetlerle 9 yılı geride bıraktı.”

* 25 Nisan 2019, “Ekmek fiyatı zamlandı” başlıklı haberimizde; “22 Nisan Pazartesi Günü geçerli olmak üzere yapılan zam ile Ankara’da 1 liraya satılan ekmeğin fiyatı 1,25 lira oldu.”

* 25 Nisan 2019, “Romanya ve Letonya’dan konuklarımız var” başlıklı haberimizde; “Yavuz Sultan Selim Fen Lisesinde yürütülmekte olan Zwischen den Kulturen (Kültürlerarasında) adlı Erasmus + KA229 (Okul Ortaklıkları) projesinin 2. Hareketliliği ilçemizde Romanya ve Letonya’dan gelen öğrenci ve öğretmenlerle başladı.
Salı günü Şereflikoçhisar’a gelen Romanya ve Letonya’dan 10 öğrenci ve 6 Öğretmen, Şereflikoçhisar’daki koordinatör Almanca Öğretmeni Kenan Sağlam ile birlikte bir hafta yoğun bir programla Ülkemizi, Şehirlerimizi, Şereflikoçhisar’ı ve Kültürümüzü öğrenecekleri belirtildi.”

* 11 Temmuz 2019 tarihli sayımızda, “Yapımı tamamlanan Seymenli ve Karabük Göletlerinden 1970 dekar arazi sulanacak” başlıklı haberimizde; “Yapımlarına 2017 yılında başlanılan ve bu yılda tamamen bitirilen Karabük ve Seymenli Göletleri, sulamaya hazır ve Göletlerle artık toplam 1970 dekar zirai arazinin cazibe ile sulaması sağlanacak.”

* 18 Temmuz 2019, “PTT Şubesi kapandı” başlıklı haberimizde; “İlçemizin içinden geçen E-90 Karayolunun üzerinde bulunan PTT şubesi kapandı.”

* 1 Ağustos 2019, “Olay yargıda!” başlıklı haberimizde; “Tuz işletmeleri ile Nakliye Kooperatifi arasındaki anlaşmazlık devam ediyor.”

* 12 Eylül 2019, “İzmir/Torbalı’ya inceleme gezisi düzenlendi, salça fabrikası kurulması planlanıyor” başlıklı haberimizde; “İlçemize kurulması Planlanan Sebze Kurusu Tesisi ile Domates Salça Fabrikası için de; Ticaret Odası Başkanlığı, Ziraat Odası ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün organizesiyle birlikte İzmir Torbalı’ya bir gezi düzenlendi.”

*21 Kasım 2019, “Mansur Yavaş İlçemizdeydi” başlıklı haberimizde; “17 İlçeyi kapsayan ziyaret programları çerçevesinde Ankara’nın dış İlçelerini ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Cumartesi günü de İlçemize gelerek muhtarlarla ve ilçe halkıyla buluştu.
CHP ve İYİ Parti’nin organizesiyle Şereflikoçhisar’da mahalle muhtarları ile buluşan Başkan Yavaş, uygulanacak projeleri muhtarlara anlatarak sorunlara yönelik işbirliği içerisinde olunacağını belirtti.”

GENEL HABERLER;
*23 Mayıs 2019, “iftar sonrası program beğenildi-Orhan Hakalmaz konseri” başlıklı haberimizde; “19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100.yıldönümü kutlamaları kapsamında son olarak; Gençlik İftarı düzenlendi ve Türk Halk Müziği Sanatçısı Orhan Hakalmaz konseri verildi.”

*31 Ekim 2019, “Baro Temsilciliğine Aydın Çetik seçildi” başlıklı haberimizde; “Ankara Barosu İlçe Temsilciliğine Avukat Aydın Çetik’in seçildiği öğrenildi.”

* 12 Eylül 2019, “Özel Kudret Ünal İlköğretim Okulu binası KYK’ya devredildi” başlıklı haberimizde; “15 Temmuz darbe girişiminden sonra el konularak Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesine tahsis edilen Özel Kudret Ünal İlköğretim Okulu (Kolej), uzun bir bekleyişten sonra yurt yapılmak amacıyla kesin olarak Kredi Yurtlar Kurumu’na (KYK) devredildi.”

* 17 Ekim 2019, “Öğrenci Oryantasyon programı düzenlendi” başlıklı haberimizde; “Belediye’nin katkılarıyla Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Şereflikoçhisar Berat Cömertoğlu Meslek Yüksekokulu ve Şereflikoçhisar Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin, 2019-2020 Akademik yılı açılışı ile öğrencileri için oryantasyon programı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Şereflikoçhisar Yerleşkesinde gerçekleştirildi.”

* 12 Aralık 2019, “Kesimhane binası inşaatının yapım işi ihalesi gerçekleştirildi” başlıklı haberimizde; “Ankara Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı tarafından ilçemiz kesimhane binası inşaatı yapım işi ihalesi, 4734 sayılı kanunun 19.maddesine göre yapıldı.”
26 Aralık 2019, “Doğalgazı kullanan ilk resmi kurum Halk kütüphanesi oldu” başlıklı haberimizde; “İlçemiz Yunus Emre Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nün hizmet binasının ısıtma sistemi sorunu, doğalgaza dönüşüm yapılarak çözüme kavuşturuldu ve doğalgazı ilk kullanan resmi kurum oldu.”

ASAYİŞ OLAYLARI;
* 7 Mart 2019; “Hırsızlar Eley’i çok sevdi” başlıklı haberimizde; “İlçemiz Eley mahalesinde son haftalarda meydana gelen hırsızlık olayları mahalle sakinlerini endişelendirirken, hırsız ya da hırsızların izine rastlanmayışı da “acaba içeriden birileri mi yapıyor, ya da birilerinin parmağımı var?” Sorusunu gündeme getiriyor.”

* 18 Nisan 2019; “Kıraathanede silahla yaralama” başlıklı haberimizde; “E-90 Karayolu kenarında bulunan bir kıraathanede, Halil.S. isimli şahıs amcasının oğlu Hacı.S. tarafından vuruldu.
Edinilen bilgilere göre; Kıraathanede, aslen Aliuşağı mahallesinden olan amcaoğulları arasındaki husumetten kaynaklandığı belirtilen olayda Halil.S.’nin kıraathanede oyun oynarken içeri giren Hacı S. tarafından silahla göğsünden vurulduğu öğrenildi.

* 27 Haziran 2019, “Tartışma sonucunda bir kişi öldü, 2 kişi yaralandı” başlıklı haberimizde; “Tuzla Mahallesinde iki komşu arasında çıkan tartışma sonucunda, 1 kişi öldü, 2 kişi yaralandı.
Edinilen bilgilere göre; Kadir D. isimli şahıs ile komşuları Kuddusi A., Fidan A. ve Muhammet A. isimli şahıslar arasında iddialara göre çöp konteynırının konacağı yer yüzünden çıkan tartışmanın büyüdüğü, tartışma sonucunda da Kadir D.’nin baba Kuddusi A., anne Fidan A. ve oğulları Muhammet A.’yı vurduğu öğrenildi.

* 5 Aralık 2019, “Emniyet Güvenlik önlemlerini artırdı” başlıklı haberimizde; “İlçemiz Emniyet Müdürlüğü ekiplerinin çalışmaları sonucunda İlçemizde güvenlik önlemleri arttırıldı.
Yeni Emniyet Müdürü Arap Ağın’ın göreve başlamasından sonra ekipleriyle birlikte elele vererek ilçede başlatılan yoğun güvenlik önlemleri sayesinde birtakım olumsuz olayların önüne geçilmiş olundu.
Bu kapsamda; İlçemizin yerleşim bölgelerinde, kız yurtlarının çevresinde ve okul giriş-çıkışlarda emniyet güvenlikleri sıklaştırıldı.

SPOR HABERLERİ;
*11 Temmuz 2019 tarihli sayımızda, “Şampiyonluk kupamızı aldık” başlıklı haberimizde; “Ankara 2.Amatör küme 3.grup ekibinden olan Şereflikoçhisar Belediyespor, 2018-2019 sezonunun şampiyonluk kupasını aldı.
Sezon sonuna kadar 7 rakibini sollayarak ve birinciliği hiçbir takıma kaptırmayarak 36 puanla şampiyon olan Şereflikoçhisar Belediyespor, haftasonunda yapılan sezonun son maçlarının bitimiyle yapılan kupa töreninde, şampiyonluk kupasını alarak 1.Amatör Lig’e yükseldi.

VEFAT EDENLER;
*14 Mart 2019, “Recep İçöz kazada yaşamını yitirdi” başlıklı haberimizde; “İlçemiz eski Ziraat Odası Başkanı Recep İçöz, geçirdiği trafik kazası sonucu, yaşamını yitirdi.
Edinilen bilgilere göre; Recep İçöz yönetimindeki 06 BK 6707 plakalı aracıyla Palazobası Mahallesinden ilçemize doğru seyir halinde iken Sadıklı mahallesi yakınlarında dikkatsizlik sonucu aracın direksiyon hakimiyetini kaybederek tarlaya uçtuğu ve aracın takla attığı belirtildi.
Kazada; Recep İçöz’ün olay yerinde yaşamını yitirdiği belirtilirken kaza ile ilgili soruşturma sürdürülüyor.

* 22 Ağustos 2019 tarihli sayımızda, “Mehmet Sertkan yaşamını yitirdi” başlıklı haberimizde; “Aslen İnebeyli mahallesinden olan ve İlçemiz Ali Babacan caddesinde çiçekcilik yapan Mehmet Sertkan yaşamını yitirdi.
Önceki dönem CHP İlçe yönetiminde görev yapan Mehmet Sertkan, bir süre önce geçirdiği beyin kanaması sonucu Ankara’da hastanede yoğun bakımda bulunuyordu.

* 10 Ekim 2019 tarihli sayımızda, “Yasin Karaağaç kansere yenik düştü” başlıklı haberimiz de; “Uzun zamandır kanser tedavisi gören Yasin Karaağaç, kansere karşı verdiği mücadeleye yenik düşerek yaşamını yitirdi.
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde tedavi görürken yaşamını yitirdiği öğrenilen Yasin Karaağaç’ın acı haberi, başta ailesi olmak üzere yakınlarının, dostlarının ve tüm sevenlerinin yüreklerini dağladı.     2 Ocak 2020Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2515 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri