18 Aralık 2019, 14:11 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

SEZGİ, İLHAM, VAHİY = İBADET

SEZGİ, İLHAM, VAHİY = İBADET

İnsan bilgisinin ana kaynakları duyular...İnsan bilgisinin ana kaynakları duyular, deneylerden ibaret olup akıl da bu ögelerle bazı gerçekleri icat edebilir. Sanatçılar (şairler) ilham, Filozoflar sezgi, peygamberlerle tanrıbilimciler vahiy sözcükleriyle anlattıkları (ifadelendirdikleri) duyularla deneylerin  4.kaynağı da  insan olup bilinmeyeni bilmeye yardım etmektedir.


Sezgi, doğrudan içe düşen hissetmek olup adeta incelmiş içgüdüdür: Bir tehlikeyi, bir deneyden çıkan sonucu, girişimden önce gelecek sonucu kavrayabilmek gibi…

İlham,  daha çok hayal gücü olup sanatsal öngörülerle, yansımalarla meydana getirilen eserlerde görülebilir.

Vahiy, elçi göndermek, gizli söz söylemek, bir insana kelam telkin etmek, yazı yazmak, veya ses..vahiy anlamlarındandır.

Vahiy, tanrı bilimcilerine göre tanrının bir lütfu olarak melek aracılığıyla gerçeğin peygamberine uyurken veya uyanıkken bildirmesidir.

Hz.Musa, aracı olmaksızın dolaysız tanrıyla konuşmuş olup Hz.Muhammed (sav) Cibril aracılığıyla vahye nail olmuştur. Hz.Musa kelimetullah (tanrıyla konuşan), Hz. Muhammed (sav) ise tanrı elçisi,  tanrının sevgilisi (habip) denilmiştir.

Vahiy başka dinlerde de vardır. Tevrat’ta vahiy durumunu, mistik hayal güçleriyle din adamlarının uydurmaları fantastiktir; din adamları tanrı, melek, şeytan, gelecek hakkındaki kahinliklerini de vahiylerden saymışlardır.

Tanrının evvel ve ahir benim demesi de vahiylerdendir.

İBADET, gönüllerin ebedi varlığa bağlanmasından başka bir şey değildir.(Simavna Kadısı:Şeyh Bedrettin)

İbadet faninin ebediye, sonlunun sonsuza karşı duyduğu kulluk, korku ve saygıdan doğan sığınma, alçalma ve ufalma duygusunun mistik eylemleridir.(Tapma ve tapınma kulluk etme diyebiliriz. (C.Sena-Hz.Muhammed (sav) ve Felsefesi)

İbadet eyleminde, doğaüstü ve yaratıcı varlığa yaklaşarak onun kutsallığından, günahlı ve küçük varlığımıza aktarılacağını umduğumuz bir şefkat ve  merhamet, bir kurtuluş ve korunma mutluluğu gizlidir. Keza insan  tanrıya kulluk etmekle yükümlüdür, tanrının emirlerini yerine getirmekten başka görevleri olmayan ve insanlardan daha üstün bir onura sahip bulunmayan meleklere, cinlere, şeytanlara ibadet etmek caiz değildir.

Tanrının diğer tüm yaratıkları ve varlıkları, tanrının kulu olan insanların kişisel ve kutsal haysiyet ve onurundan daha üstün bir sıfata sahip değillerdir.

İbadetin erdemden üstün olmadığını, ancak erdemin süslediği bir ibadetin tanrıca beğenildiğini de tanrı vahiy etmiştir. Hz. Muhammed (sav) bir hadisinde,”Namaz kıldığı halde haramları kendisine yasak etmeyen kimsenin namazı, onu tanrıdan uzaklaştırmaktan başka bir şeye yaramaz” demekle de erdemin ibadetten üstünlüğünü bildirmiştir. (Namaz iman edenler için belirli zamanlarla farz olmuştur.-Nisa 101) Yalnız bu emri de kabullenmiş olanlar, ibadetin gerçek değer ve anlamıyla (erdemliğiyle) borcu öderken, bir yandan da rezilliklerin türlüsünü de yapmaktan çekinmemektedirler. Böyle imanlı görünen insanlar için ibadet, işlenen suçları bağışlasın ve yarlıgasın diye tanrıya sunulan bir rüşvet ve dalkavukluktan başka bir şey değildir. (C.Sena-Hz.Muhammed ve Felsefesi)’inden derlendi.

Sezgi, ilham ve vahiy ile algılanan tanrı için ibadete dönüştürdüğümüz eylemlerimizde ERDEM’LİK olması dileğiyle derlediğim yazımı Şereflikoçhisar’lılarıma sunar güzel ahlâkla dolu imanlı günleri tanrıdan dilerim.

  19 Aralık 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 7960 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri