18 Aralık 2019, 14:04 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Hayrullah Atasoy Hoca

Hayrullah Atasoy Hoca

Palazobası Köyü’nde 08.04.1909 tarihinde doğan Hayrullah Atasoy...    Palazobası Köyü’nde 08.04.1909 tarihinde doğan Hayrullah Atasoy, 05.05.1988 tarihinde Şereflikoçhisar’da 79 yaşında vefat etti.


    Babası Hasan Hoca, annesi ise Fatma Hanımdır.

    İlçemizde kendisi daha çok Hayrullah Hoca diye tanınır, bilinir ve anılır.

    Bunun bir sebebi var elbette.

    Hocalık bilgilerini Babası Hasan Hoca’dan Kur’ân-ı Kerim ve Arapça ile diğer dinî bilgileri öğrenmiştir. Aynı zaman da yeni harfleri de öğrenmiştir.

    İşte temelindeki bu bilgilere istinaden ilçe ve civardaki insanların dinî sual ve dertlerine yardımcı olduğu gibi, ruhsal sıkıntı diyebileceğimiz hatta “hocalık” da diyebileceğimiz problemlerin giderilmesine de yardımcı olur. O insanlarla, âdeta bir psikolog gibi ilgilenir, konuşturur, dinler, sakin ve sükûnetle nasihat eder. Bazılarının durumuna göre âyetlere dayandırdığı şifaya vesile olacak duaları yazar, tesirini Allah’tan beklemeliyiz diye de tembih eder. Tütün sarılan sarımtırak kâğıda okkası ile düzgün hattıyla yazdığı muskayı üçgen şeklinde katlar, naylon ya da muşamba ile sarılmasını da söylerdi.

    Hayrullah Hoca’nın bu yönünü yurt dışında ikâmet eden oğlu Erdoğan Atasoy şöyle anlatır: “Babam Hayrullah Hoca, o yıllarda iyi bir psikologdu. Kur’ân-ı Kerim’den âyetler okuyarak ve yazarak insanların sıkıntılarına destek olmuştur.”

    İşte Hayrullah Hocanın ziyadesiyle tanınma izahı böyledir.

    Elbette sadece bu vakıası değil. Özgüveni yüksek ve etkileyici ses tonuyla kendisini dinletir, konuşmayı seven ama aynı zamanda hoş sohbet bir karakter sahibidir.

    Hayrullah Hoca üç evlilik yapar.

    İlk evliliği Zahide Hanım ile yapar ve Ali isimli evladı olur.

    İkinci evliliği ise Vayvay Köyü’nden Zalha (Zeliha) Hanım (1916-1975) ile yapar. Bu evlilikten; Sıdıka, Fatma, Fadime, Döndü isimli dört kız ile Hasan, Gafur, Sebahattin ve Erdoğan olmak üzere dört erkek çocuğu olmak üzere sekiz evlâd sahibi olur.

    Üçüncü evliliği de Aliuşağı Köylü Habibe Hanım ile yapar ve bu hanımdan çocuk yoktur.

    Toplam dokuz evlâd sahibidir.

    İlk evladı Ali, köyde çiftçilik ve hayvancılık ile iştigal eder ve Ali’nin de çocukları baba mesleği yanı sıra tuz işletmeciliği ile de meşguldürler.

    İkisi de rahmetli olan Hasan ve Gafur kardeşler, sanayi sitesinde ticaretle iştigal etmişlerdir.

    Sebahattin Atasoy esnaflık yapmıştır. Erdoğan ise yurt dışında çalışmaktadır.

    Hayrullah Hoca, hayatının bir döneminde üç yıl Güney Doğu’da karakol komutanlığı yapar.

    O, köyünün ilk çerçisidir. Eskiden sırtında satılan emtia yüklü hayvanı ile köy köy dolaşarak pırtıcılık (manifaturacılık) yaparak insanımızın ihtiyacını karşılayan meslek dalına çerçicilik denir.

    Ticarette cesur olan Hayrullah hoca, sonraki yıllarda Şereflikoçhisar Çarşısında bir dönem yalnız, iyice yaşlandığı dönem de ise köylüsü ve damadı Kemal Hocanın babası İsmail Polat (Bulat) ile ortak manifaturacılık yapar ve sonraki yıllarda ona devreder.

    Kendisinin; iri cüssesi, başında fötr, sırtında kalın paltosu ile daha heybetli görünen hâli hatıralardadır.

    İlçemizin eski imamlarından rahmetli Kemal Polat Hoca, Hayrullah Atasoy Hocanın damadıdır.

    Unutulduğunu zannettiğimiz bu kıymetli ecdadı, sonraki nesle nakledilmesinde yardımcı olan torunu Recep Polat (Bulat) Bey’e çok teşekkür ederiz.

    Allah rahmet eylesin, mekânı Cennet olsun.


    19 Aralık 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2221 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Erdogan Atasoy Hayrullah Hocanin oglu
Mehmet bey cok tesekür ederim unutulmus degerli insanlari tekrar gündeme getirdiniz 1960 yillarda Şereflikoçhisar carsisi bir uctan sonuna kadar her esnaf birbirini tanir deger verirdi kimsin dediginde Ben filancanin ogluyum derdiniz babana cok Slm söyle yasimiz kücükse gitmeden du testiyi suyla doldur kirmadan haa derdi cok acil isinde olsa hayir diyemezdik vefat edenler nur icinde yatsin yazinizi severek okuyorum
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri