18 Aralık 2019, 13:59 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Şehirli Olmak

Şehirli Olmak

Yaşadığımız şehri nasıl da hoyratça kullanıyoruz. Oysa şehir...Yaşadığımız şehri nasıl da hoyratça kullanıyoruz. Oysa şehir, kendisini yönetenlerden daha çok orada yaşayanların değil midir? İşte bu nedenle de şehirde yaşayan insanların, yaşadıkları şehre özgü tutum ve davranış sergilemeleri gerekmiyor mu?


Bulunduğu coğrafyanın en güzel, en yaşanılası, şehri olduğumuzu her ortamda övünerek söylüyoruz. Sosyal medyada sürekli şehrin güzelliğine methiyeler düzüyoruz.

Peki,  bu toplumun bireyleri olarak yaşadığımız güzelim şehrin, şehirlerin kıymetini yeterince biliyor muyuz? Yapılanları koruyup kolluyor muyuz yoksa hırpalayıp kırıp döküyor muyuz? Bence maalesef ikincisini daha çok yapıyoruz. Öz eleştiriyi pek sevmeyiz ama haydi biraz özeleştiri yapalım. Gerçeklerle yüzleşelim.

Yerel yönetimler şehrin temizliği, bakımı, düzeni gibi konularda üzerine düşeni yapıyor veya yapmıyor. Konumuz bu değil, konumuz şehirlilik bilincini yitirmiş insan faktörü.

Sabah evden çıkın. Sokakları, caddeleri dolaşın. Gözünüze hemen takılacaktır; çöp konteynerinin önü arkası, sağı solu çevre sakinlerinin attığı çöp poşetleri ile dolu. Hatta bazı yerlerde yapı döküntüsü, inşaat atığı… Görsel kirlilik ile birlikte olmuş çevre kirliliği. Katı atıklardan sızan sıvılar, etrafa yayılan koku, sinek derken durup bakıyorum. Sokak hayvanlarıda boş durmuyor, konteynerin etrafına bırakılmış çöpleri didikliyor. Arkadaş, önünde çöp konteyneri, evinin çöpünü atmak için sadece kapağı kaldıracaksın ve içine atacaksın. Ama bizdeki anlayış ne? ‘’Nasıl olsa Belediyesi’nin çöp kamyonu gelecek, toplasın çöpleri yerden. İşi ne!’’

Olmuyor işte, bu zihniyetle şehirli olunamıyor. Sokaklara, caddelere konulan çöp kutularını bile kullanmayıp inadına eldeki çöpü, kâğıdı, plastik su şişeleri her ne ise yere atan sözde şehirlileriz.

Şehirde yaşayanların şehirlilik bilincini geliştirebilmeleri için öncelikle şehir yaşam kültürünün oluşturulması gerekiyor. Bireylerin sosyokültürel anlamda eğitilmelerine, şehir kültürü edinmelerine ihtiyaç var. Ama bunun da okulu yok ki!

Mazeretim Var Asabiyim Ben!
Toplum olarak hangi ara bu kadar memnuniyetsiz, eleştirilmeye kapalı ama eleştirmeyi acımasızca yapan,  her şeye muhalif bireyler olduk. Aslında kimle kavgalıyız belli değil

Birbirimize selam vermez olduk, ‘’nasılsın’’ denilse ‘’sana ne’’ diyecek kadar da nezaketten uzaklaştık mı ne? Kimse kimseyle ağzının tadıyla sohbet edemez oldu. En iyi yaptığımız da eleştirmek, hem de öyle böyle değil, freni patlamış kamyon gibi. Affedersiniz ama kim oynadı ‘’alıcı ayarlarımızla’’ böyle?

İhtiyacımız olan hoşgörüyü nerede unuttuk acaba? Veya böyle bir kavram hiç olmadı mı? Hep biz haklıyız, karşımızdaki haksız. Ağzımızı açıp da iki cümle laf edecek olsak bile, kelimeler memnuniyetsizliklere, olumsuzluklara hapsoluyor.

Suratlara sinirlilik, öfke ifadeleri yansımış bir şekilde ortalık yerde dolaşıyor, ‘’mazeretim var asabiyim ben’’ diyoruz. Nedir mazeretin? Şimdiki zamanlar mı bizi bu hale getirdi.

Hani Cemal Süreya’nın dizelerinde ‘’Keşke çocukken fazla mutlu olmayıp, birazını da bu zamanlara saklasaydım. Lazım oluyor arada’’ diyesi geliyor insanın.


  19 Aralık 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1698 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.156 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri