11 Aralık 2019, 13:35 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

“Bir Sancağın Öyküsü”

“Bir Sancağın Öyküsü”

Bu yazı memleket sevdalısı babam Mehmet Yücel’in...“Çağımız insanı, çalışmada verimliliği artırabilmek için dinlenmenin gerekli olduğunu kavramıştır. Bu günün koşullarında tatil gereksinimlerini karşılamak,  tatil yerlerinde dinlenmeyi tercih ederek tatile çıkmak, belirli aileler için ekonomik olarak olanaksız görülmektedir. Bu durum, şimdiye kadar turizm gelirini E-5  şimdiki adı ile E-90 Karayolu üzerindeki lokanta, küçüklü-büyüklü birkaç tesis ve petrol istasyonlarından sağlayan Şereflikoçhisar için şanstır.


Değerlendirildiği taktirde Şereflikoçhisar turizm kenti olmaya hazır bir yerdir. Memur kenti olan Ankara’nın ilçesi oluşumuz da turist çekme açısından şans olarak görülmelidir.

İlçemiz turist çekme açısından birçok özelliği olan bir ilçe. Bunları şöyle sıralayabiliriz;

Su Turizmi açısından: Anadolu’da hiç bir yerleşim yerinin sahip olamadığı iç deniz büyüklüğündeki Hirfanlı Baraj Gölü, ilçemiz topraklarında bulunmaktadır. Burada her türlü deniz sporları ve özellikle de sörf rahatlıkla yapılabilir. Deniz ile ilgili tüm gereksinimleri bu gölde karşılamak olanaklı. Deniz kıyılarında kirliliğin olması, buranın önemini daha da artırmaktadır. Baraj kıyısına tesis yapmak isteyenler için ucuz arsa temini olanaklıdır.

Av Turizmi: Yurdun çeşitli yörelerinden avcılar ilçemize gelip av yapmaktadırlar. Paşa Dağ ve çevresi ülkenin her yerindeki avcılar tarafından bilinen bir yerdir. Tanıtımı yapılırsa binlerce avcının burada av yapması sağlanabilir.

Doğal güzellik açısından: Güneşin batışının güzel görüntü verdiği dünyanın sayılı yerleşim yerlerinden biriyiz. Tuz Gölü üzerinden güneş batımına doyum olmaz. Değerlendirildiği taktirde hayli turist çekeceği bir gerçektir.

Sağlık Turizmi: Tuz Gölü ve çevresinde oluşan çamur katmanlarının insan sağlığına iyi geldiği saptanmıştır. Romatizma ve benzeri hastalıklara iyi gelmektedir, yürüyemez durumda olan çok hastaların yaz mevsiminde göl çamuruna bir hafta yattıkları zaman rahat yürür hale gelmeleri söz konusudur. Göl çevresine kurulacak ve çok pahalıya mal olmayacak bir tesis, iyi tanıtım yapılırsa sağlık turizminin iş yapmasına neden olabilir.

Tarih Turizmi: Anadolu Medeniyeti, Helen Medeniyetine göre öncelik taşır. Anadolu Medeniyeti kalıntılarının bir bölümünün ilçemiz topraklarında olması, tarih turizminin gelişmesini getirebilir. İlçemizdeki höyükler açılmamıştır. Kültür Bakanlığı tasarruf tedbirlerinden dolayı kazı çalışması yapmamaktadır. Eğer yerel yönetim kazı çalışmalarına öncülük ederse ilçemiz topraklarının açık hava müzesi olmaması için hiçbir neden yoktur. Yunus Emre Halk Kütüphanesi binasından yararlanılarak kurulacak müze, höyüklerin açılması ve ilçede bulunan yer altı şehirlerinin yeryüzüne çıkartılıp açık hava müzesi haline getirilmesi, yurt  içerisinden ve yurt dışından binlerce turistin inceleme yapmak için gelmesine neden olur.

Çevredeki Tarih Turizmi: Çevremizdeki Ürgüp, Göreme, Ihlara Vadisi gibi tarihi kalıntıları ve doğal güzellikleri olan, çok turist alan kentlerin oluşu ayrı bir şansımız. Buralara günübirlik olarak gidip gelme olanakları var. Yapılacak iyi bir organize bu kentlere gidecek turistlerin ilçemizde tatil geçirmeleri ve konaklamaları sağlayabilir.

ÖNERİ: Bunlara sahip kaç yer var ki? Bunların değerlendirilmesi, turizm geliri sağlanması belediyelerimizin yapacağı öncülükle rahat gerçekleşebilir. Belediye bu sektöre el atarken Hirfanlı kıyısında olan eski kasabalarımız ve şu anda birisi Ankara, Diğeri Aksaray’a bağlı iki ilçe belediyesinden ve turizme açık tesislerinden, Geçitli köyümüzde bulunan tesislerden yararlanabilir, ilçe belediyeleri ile işbirliği içerisinde bulunabilir. Turizmle ilgilenenler Şereflikoçhisar’da yapacakları çalışma ile sahil kentlerinden daha çok gelir elde edeceklerini yapacaklarını sıradan bir araştırma sonucunda rahatlıkla görürler. Ayrıca işletmeye açık tesislerden bile yararlanabilirler.”

Bu yazı memleket sevdalısı rahmetli babam Mehmet Yücel’in Şereflikoçhisar’ın tanıtımına katkıda bulunmak için yazdığı “Bir Sancağın Öyküsü” kitabından bir bölüm.

Hayatını ilçe ve ilçe insanlarının menfaatlerini savunmakla geçiren babamın yine  tek gayesi ilçe sorunlarına çözüm ve öneri getirerek  kalkınmasına katkıda bulunmak idi. Ölüm yıldönümü olması münasebetiyle onun kaleminden çıkan bir yazıyı paylaşmak istedim.   12 Aralık 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1934 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Muharrem Yücel
Evet.. aynen öyleydi.. babamı hep Şereflikoçhisar daha güzel bir yer olması için ne yapılabileceğini tartışırken hatırlarım.. ışıklar içinde uyusun..
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.051 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri