02 Ekim 2019, 14:17 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

İl Olma Hevesi

İl Olma Hevesi

İl Olma Hevesi...Hocaların hocası ünlü anayasa profesörü ve eski dışişleri bakanı Mümtaz Soysal, 7 Şubat 1993 tarihinde Hürriyet Gazetesindeki ‘’açı’’ köşesindeki  “Koçhisar’ın Şerefi’’ başlıklı makalesinden bazı alıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü o günden bugüne tazeliğini koruyor.


‘’Şereflikoçhisar, Anadolu’nun orta yerinde, Batıda Tuzgölü ile Doğuda Hirfanlı Baraj Gölü arasına sıkışmış, daha doğrusu sıkıştırılmış bir ilçe. E-5 karayolunu izleyerek Güneye doğru inerler, sağda kalan o ünlü gölün uçsuz bucaksız tuz düzlüklerine bakarken ilçeyi fark etmeksizin geçip giderler. Başlı başına bir buğday, arpa ve şekerpancarı ambarı sayılabilecek olan Şereflikoçhisar’da politikacıların il yapma vaatlerinden nasibini almış.

1991 Ekiminin seçim kampanyasında edilen şu sözlere bakınız:

“Şereflikoçhisar’a müjde veriyorum. Şereflikoçhisar’ı kesin il yapacağız!’’ (Mesut Yılmaz),

“Biz söz verdiğini gerçekleştiren bir partiyiz. Daha önce belirttiğimiz gibi, Şereflikoçhisar’ı iktidara geldiğimizde il yapacağız!’’ (Erdal İnönü),

“Şereflikoçhisar’ı Türkiye’nin 93. ili ilan ediyorum. Hayırlı olsun!’’ (Süleymen Demirel),

Şimdi böylesine heveslendirilen Şereflikoçhisar’ın akla yakın bir hayal peşinde olup olmadıklarını anlamak için işin temeline ve mantığına bakmak gerek.

Türkiye’nin yönetim yapısı ve mülki bölünüşünü, temel yaklaşım bakımından Fransız modelini andırır. Valileriyle, Kaymakamlarıyla, İl Genel Meclisleri ve İlçe bağlantılarıyla. Fransız modeli ise, Napolyon dönemindeki ulaşım teknolojisine dayanır. Yani at koşumlu hızlı arabalara. İl merkezi öyle bir yer olmalıdır ki, özellikle güvenlik güçleri bakımından, oradan sabah yola çıkıldığında akşama kadar il sınırına gidip gelmek mümkün olsun.

Türkiye’den küçük olan Fransa’nın doksan küsur ile bölünmüş olması böyle bir mantığın sonucudur. Tabii, at arabaları çok geride kaldığına göre, onlara dayalı bir hesaplamanın anlamı da kalmamıştır. Ama hesaplamanın gerisindeki mantık yine ayaktadır. İl merkezleri; çevrelerindeki yerleşim birimlerine en yakın olan, oraların bir çeşit ekonomik odağı sayılabilecek yerler olmasıdır.

Şereflikoçhisar’ın Çevresindeki Şu İlçelerin Durumuna Bakalım:

Ağaçören: Aksaray’a 130 Km, Şereflikoçhisar’a 47 Km

Sarıyahşi: Aksaray’a 130 Km, Şereflikoçhisar’a 30 Km

Evren: Ankara’ya 170 Km, Şereflikoçhisar’a 24 Km

Kulu: Konya’ya 150 Km, Şereflikoçhisar’a 47 Km

Şereflikoçhisar İse Bağlı Olduğu Ankara’ya 148 Km Uzaklıkta.

Milli mücadele’nin delibaş isyanlarında Kuvai Milliye’yi desteklemiş bir ilçenin şerefi ile ekonominin ve ulaşımın mantığı birleşince, Anadolu’nun ortasında yeşeren bu heves çok mu haksız?’’

Hocaların hocası olmak böyle bir şey işte. Yansız ve doğru tespitler. Aradan yıllar geçti. Kulu’yu hariç tutarsak, ilçe olmadan önce bizim kasabamız olan Ağaçören, Sarıyahşi ve Evren ilçeleri ekonomik, sosyal ve siyasal açıdan büyük atılımlar yapamadı. Şereflikoçhisar ise kasabalarının ilçe yapılmasıyla birlikte kan kaybetmeye devam ediyor. Resmi olarak Aksaray’a ilçe olarak bağlı olmasak da; ekonomik, sosyal ve siyasal hinterlandı içerisinde yer alıyoruz. Artık kimse il olmayı ağzına almıyor.

Suçlu mu arıyorsunuz? Mümtaz Hoca, bizim il olmamızı engelledi deyin olup bitsin…
   3 Ekim 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3052 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


GossarSarıyahşi06
Artık Gossara bağlanmak lazım, vakti geldi geçti bile. Bizleri Gossardan kopardılar hiç kimse için hayırlı olmadı.
Bu üvey evlatlıktan kurtulalım. Biz Gossarlıyız bunu kimse değiştiremez. Neden Politikacılardan ses Seda yok?
Bu yaz izinim Gossar Sarıyahşiye git gel ile geçti. Biz bir biriz. Hemşerilerimle konuştuğumda herkes aynı şeyi istiyor.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri