25 Eylül 2019, 13:55 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Okullarda Akıllı Telefon Yasağı!

Okullarda Akıllı Telefon Yasağı!

Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılında yaptığı düzenlemede okullarda cep telefonunun...Milli Eğitim Bakanlığı 2016 yılında yaptığı düzenlemede okullarda cep telefonunun sınıfta kullanılmasını yasaklamış ve okula cep telefonu getiren öğrencilerin cep telefonlarını kısmalarını, kapatmalarını şart koşmuştu.


Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan yeni düzenleme ile öğrencilerin okullarda ders sırasında ve teneffüslerde cep telefonu kullanımına yönelik yeni bir düzenleme daha yapıldı.

MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 26.04.2018 tarihli ve 2018/10  No’lu Genelgesinin “Okul ve Kurumlarda bilişim araçları ve sosyal medya kullanımı ile ilgili bölümün 4. Maddesi gereği tüm eğitim-öğretim kurumlarında öğrenim gören okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise ve dengi okul öğrencilerinin, eğitim kurumlarında bulundukları zamanda cep telefonu kullanmasının yasaklanması, yasağa uymayan öğrencilerin velileri hakkında İlgi (a) kanunun 32. Maddesine göre işlem yapılması 13.02.2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

Bu resmi yazıya göre; okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerindeki tüm kademelerde öğrencilerin okulda bulundukları zamanda cep telefonu kullanmaları yasaklanmıştır. Yasağa uymayan öğrencilerin velilerine 5326 sayılı Kabahatler Kanunun 32. maddesi uyarınca cezai işlem uygulanacağı da belirtilmiştir.

Öğrencilerin eğitim ortamlarına başta akıllı cep telefonu olmak üzere görüntü ve ses kaydedici özelliğe sahip bilişim araçlarıyla gelmesinin pek çok  olumsuzluğu beraberinde getirmesinin ders başarılarını, derslere odaklanmalarını,  sosyalleşmelerini olumsuz etkilemesi nedeniyle bu tür bilişim araçlarıyla eğitim ortamlarına girilmemesinin en çok öğretmenler ve okul idareleri şikâyet ediyordu.

Uzmanlar, akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla özellikle gençlerin hayatını ele geçiren sosyal medyaya öğrenciler arasında iletişimi azalttığı gibi kaygı bozuklukluları da artırıyor.

Hatırlayanlar vardır. Benzer bir durumu ‘’serbest kıyafeti uygulamasında’’ da yaşamıştık. Bu durumu genel özgürlükler içerisinde görerek serbest kıyafeti kendini ifade etme aracı olarak değerlendirenler olmuştu. İçinde yaşadığı toplumun sosyal ve ekonomik durumu yani gerçekler velilerde çok kısa bir sürede ‘’Serbest kıyafet uygulaması bize pekte uygun değilmiş’’ görüşüne bıraktı. Veliler okullara dilekçe vererek, okulun belirleyeceği ‘’okul kıyafetini’’ çocuklarının giymesini kabul etti.

Okul ve Kurumlarda bilişim araçları ve sosyal medya kullanımını, Anayasanın 22. Maddesi (Haberleşme hürriyeti) ile ilişkilendirmek isteyen olabilir ama içinde yaşadığı toplumun sosyal ve ekonomik durumunu görmezden gelerek olmaz. Ayrıca sınırsız özgürlüğünde olmayacağını hepimizin anlaması gerekir.

Uzmanlar, bu yasak olmazsa öğrencilerin gün boyunca sosyal medya hesaplarını ve mesajlarını kontrol ettiğini ve kaygı bozukluklarının arttığını söylüyor. “Çocuklar ve Ekranlar” adlı ulusal araştırma kurulu, son 20 yılda gençlerde görülen akıl sağlığı sorunlarında büyük değişiklikler olduğunu söylüyor. Bu değişim, ekran başında geçirilen zamanla bağlantılı.

Artık önceliğin eğitim olduğu bir ortamı oluşturmak için daha neler yapabilirimi konuşmamız gerekir. Okullarda öğrencilere ailelerinin ulaşması, iletişim kurabilmesi veya öğrencilerin iletişim ihtiyaçlarını karşılama konusuna ise, farklı çözümler üretilebilir. Yeter ki samimi bir şekilde ülkemizin daha iyi bir geleceğe sahip olması için olumlu adımlar atalım.


  26 Eylül 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1686 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım