18 Eylül 2019, 16:38 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

Şereflikoçhisar için güzel projelerimiz var

Şereflikoçhisar için güzel projelerimiz var

Mansur Yavaş ziyaret edildi...Mansur Yavaş ziyaret edildi

“Şereflikoçhisar için güzel projeleri hayata geçireceğiz”

Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, CHP İlçe Başkanlığının organizesinde, merkez ve çevre mahallelerin muhtarları ile biraraya gelerek, sorunlarını dinledi.

Aski Genel Müdürü Cumali Kınacı, Fen İşleri Müdürü Erol Gündüz, Genel Sekreter Yardımcısı, İmar Müdürü ve İl Başkanı Rıfkı Güvener’in de bulunduğu toplantı  da, Mahalle muhtarları mahallelerdeki sorunları dile getirdi, notlar alındı.

Toplantı da; 2020 yılının yazında İlçenin merkez ve çevre mahallerinde su probleminin olmayacağı belirtilirken öncelikli hizmetlerin su, depolar, kanalizasyon ve asfalt olduğu özellikle vurgulandı.

Kış gelmeden Şereflikoçhisar’a gelerek bir toplantı daha yapacağını belirten ve Parti ayırt etmeden tüm mahalleye hizmet edileceğini özellikle vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş; “Bir hemşehriniz olarak Ankaralılar bize bir görev verdi. Bizim her şeyden önce Ankara’nın civarındaki geri kaldığına inandığımız, kendini öyle hisseden İlçelere bir fazla hizmet etmemiz lazımki, hemşehrimiz diye sahip çıkanların farkını göstermemiz lazım. Bunu niçin yapıyoruz? Bundan sonra hangi partiden olursa olsun hemşehrileri sahip çıkacakki, “evet bir hemşehrimizi seçtik, bak ne güzel hizmet ediyor” dedirtmek istiyoruz. Bunun içinde elimizden geleni yapacağız” dedi.

YAPILACAK ÖNCELİKLİ HİZMETLER
Yapacağı öncelikli hizmetleri de sıralayan Başkan Yavaş; “Suyu olmayan köyler var. Maalesef Ankara’nın bir çok köyünde doğru dürüst su yok. Kanalizasyonla, su depolarıyla ilgili ve asfaltla ilgili çok talep var.
Asfalt çalışmalarında; bir göstermelik asfalt yapılmış. Muhtarların bir çoğuda karşı çıkmış, bu asfaltı niye yapıyorsun? Bu ayda asfalt atılır mı? demişler, Sen karışma, bu seçim asfaltı demişler. Bunların hiçbirinin parasını ödemiyorum. Hepsine ceza yazdım.
Biz asfalt ihalemizi yeni yaptık. 10 gün sonra kesinleşecek. 19 firma girdi, 403 milyon lira muhammen bedelli çıktığımız ihaleyi 247 milyon liraya gitti. Bu ihale kesinleşince hemen asfalta da başlayacağız.
Yapılacak hizmetler; su, kanalizasyon ve yol sırası ile gidilecek.” Dedi.

Yavaş daha sonra; “Ankara’nın bütün İlçelerinde yapılacak olan depoların hepsinin bir seferde ihale yapılacağını, kanalizasyon işlerini de ihale edip görev süresi bitmeden hiçbir köyün susuz, kanalsız kalmamasını istediklerini” belirtti.

Ankara’da halk ekmeklerinin devam edeceğini, Ankara’daki 4600 tane bakkalı Belediye’nin bayisi olarak halk market olarak çalıştırmak istediklerini, bu marketlerde de köylerden aldıkları ürünleri orada pazarlamak istediklerini böylelikle sözleşmeli üreticiliğe geçileceğini, hayvancılıkla ilgili bir takım projelerin olduğunu (slaj yardımı, yem yardımı yapmak gibi) belirterek; “böylelikle hem Ankara’nın İlçelerini kalkındırırken hem tüketiciye ucuz meyve, sebze, süt, et yedirirken bir yandanda bakkallar da faydalanacak. Kuracağımız Gıda Güvenlik laboratuarı ile de Ankara’ya verilecek olan malın ne kadar güvenli olarak verildiğini göstereceğiz. Böyle bir kalkındırma projemiz var” dedi.

Seçimlerde yaptıkları konuşmanın arkasında olduğunu belirten Başkan Mansur Yavaş; “Parti işinin bittiğini, artık herkese eşit bir şekilde hizmet etmeye çalışacaklarını” söyledi.

KART UYGULAMASINA GEÇİLECEK, KÖMÜR YARDIMI DEVAM EDECEK
Gıda yardımının devam edeceğini, depoda bulunan önceden alınmış gıda yardımlarının dağıtılıp bitirilmesinden sonra kart uygulamasına geçileceğini, yardıma muhtaç insanlar kendilerine verilen kartla bakkaldan alışveriş yapacaklarını söyleyen Başkan Yavaş; “Bu sene kömürün dağılacağını, seneye Başkent gazla anlaşılırsa gaz olanlara gaz, kömür alanlara kömüre devam edileceğini” kaydetti.

Belediye’ye ulaşmanın daha kolay olacağını belirten Mansur Yavaş; “Belediye’de Muhtarlar Daire Başkanı atanacağını, muhtarların aradığı zaman mutlaka muhatabın olacağını, ayrıca en yetkili makamlar olan Genel Sekreter Yardımcısının, Genel Sekreter Vekilinin, Fen İşleri Daire Başkanın ve Aski Genel Müdürünün görevlendireceği yetkili kişiler tarafından gelecek olan acil şikayetleri ortadan kaldırmak için bir ekip kurulmaya başlandığını, Belediye’ye daha kolay ulaşmak için de, cep telefonu uygulaması ile görüntü olarak şikayetlerin anında atılacağını” söyledi.

“Kırsal Kalkındırma projesi adı altında Belediye’nin köylerden, İlçelerden ağaçlar alacağız, mesela lavanta alacağız. Seneye hepsini alacağız. Bitkileri size teşvik vermek suretiyle sizlerden satın alacağız” diyen Mansur Yavaş, daha sonra soruları cevapladı.

SORU CEVAP BÖLÜMÜ
Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, konuşmasından sonra soru cevap kısmına geçildi.
Söz alan Emek Mahallesi Muhtarı Bayram Görkem; Mahallede bulunan Okulun yanındaki kanala boru atıldığını, oranın çamur olduğunu,

Seymenli Mahallesi Muhtarı Ruhi Arıduru; İlçede mezbahane sorunu olduğunu, yerini de Büyükşehir Belediyesi’nin aldığını, Çarşamba günü de kararın imzalandığını belirterek mezbaha’nenin biran önce başlanılması gerektiğini ifade etti.

Emek mahallesindeki kanalla ilgilenileceğini belirten Başkan Yavaş, mezbahane’nin de 1 hafta 10 gün içinde ihale yapılacak durumuna geleceğini söyledi.

Görevinde başarılar dileyerek konuşmasına başlayan CHP İlçe Başkanı Mustafa Alıcı, Şereflikoçhisar mahalle muhtarlarının talebi üzerine düzenlenen toplantı için de Başkan Yavaş’a teşekkür etti.

Alıcı ayrıca; Muhtarlardan Abdullah Kargın, Tecelli Bozkurt, Menderes Salcan, Öztekin Kaçar, Nevzat Çiçek, Süleyman Erikli, Yalçın Doğan, Hamdi Yılmaz, Osman Ahrazoğlu, Sadık Arman, Yaşar Demir, Ruhi Arıduru ile Murat Kılıç söz alarak mahallelerin sıkıntılarını dile getireceklerini söyledi.

YARDIMLAR DEVAM EDECEK
CHP İl Başkanı Rıfkı Güvener de; “Bu dönem parti ayrım yapmadan mahallelere hizmetlerin yapılacağını, Sosyal yardımlar için de; kömür yardımlarının devam edeceğini, ayrıca nakdi yardımların da yapılacağını ama nakdi yardıma yani kart uygulamasına geçince iyi mi olur, kötü mü olur? şeklinde ilçede anket yaptırıldığını, ancak bu anketlerin İlçede yardımların kesileceğine yönelik propagandasını yapanlar olabileceğini, öyle bir şeyin olmadığını, yardımların devam edeceğini” özellikle vurguladı.

İl Başkanı Rıfkı Güvener’in konuşmasından sonra da soru-cevap kısmı devam etti.

ŞEREFLİKOÇHİSAR’DA GÜZEL PROJELER HAYATA GEÇİRECEĞİZ
Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Zeynep Görgülü’nün, basın yoluyla Şereflikoçhisarlılara iletmek istediğiniz bir mesajınız var mı? şeklindeki sorusuna Başkan Yavaş; “Şereflikoçhisarlılara çok selam söylüyorum. Saygılarımı iletin. Turizm konusunda da oraya geldiğimizde neler yapabileceğimizi görüşeceğiz. Dün Kaymakam Bey, tatbikat yapılan yerle ilgili beni aradı. Şereflikoçhisar içinde oraya geldiğimiz zaman güzel projeleri hayata geçireceğiz. İnanmak lazım” dedi.

Kale Mahallesi Muhtarı Galip Mutlu; “Kale, Sarıkaya ve Sanayi mahallelerinin İmar planının 1983 yılında yapıldığını, bu mahallelerde bir noktaya kadar 5 kat müsaade verildiğini bir kısmına da 3 kat müsaade verildiğini, İmar planı değişikliğinin uygulanması gerektiğini veya kentsel dönüşüm uygulanması gerektiğini,

Ayrıca İlçede doğalgaz çalışmaları olduğunu, doğalgaz çalışması bittiği zamanda 15 metre üstü sınırlaması getirmeden ilçenin asfaltının tamamını Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmasını istediklerini söyledi.

İstiklal Mahallesi Muhtarı Menderes Salcan; Yanında götürdüğü su şişesini de vererek çeşmelerden su içilmediğini, suyun Peçenek barajından geldiğini ve içilmediğini söyledi.

TOPLANTININ İKİNCİ KISMI
Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Meclis Toplantısı için çalışma yapacağından toplantının ikinci kısmı Daire Başkanları ile devam etti.

2020 YILININ YAZINDA SU PROBLEMİ TAMAMEN ÇÖZÜLMÜŞ OLACAK
ASKİ Genel Müdürü Cumali Kınacı yaptığı kısa bilgilendirme konuşmasında; “Geçen yıl İlçeye gelmiştim ve sıkıntılarını not almıştık. O sıkıntılarla ilgileniyoruz ve henüz bitmedi o yatırımlar. Bazı köylerde Bala üzerine su gelecek, bazı köylere Peçenek’ten su gelecek. Buna bu sene başladık. Bitirmeye çalışacağız. Seneye sarkanlar da olacak. 2020 yılının yazından itibaren su problemini tamamen çözmüş olacağız. Bizim hedefimiz o. Onla ilgili planlamalarda yaptık.”

MAHALLELERİN SIKINTILARI
Söz alan CHP İlçe Başkanı Mustafa Alıcı, mahallelerin sıkıntılarının; “Asfalt ihtiyacı, çocuklar için park, köy konaklarının yapımı ve onarımı, okul bahçelerinde eksik asfalt, düğün, taziye evi, kamelya ve bank ihtiyacı, tarım arazilerinin yollarının bakımı, TOKİ’de bulunan boş binaya da yaşam merkezi ve kreş olarak değerlendirilmesinin istendiğini söyledi.

PARTİ OLARAK HAZIRLANAN PROJELER
İlçe için CHP tarafından hazırlanan projeler de Mustafa Koçak tarafından aktarıldı. Koçak projelerin; “İlçe mezarlığının yanına taziye evinin yapılacağını, Hayvansal atıklardan gübre elde edilmesi için bir çalışma yapılacağını, İlçemizde bulunan tahinli pidemiz ile kavunumuz ve domates ürünlerinin satışı için E-90 Karayolu kenarına sağlı sollu satış reyonlarını koyacaklarını, Tuz şekillerini, yer altı alçıyla yapılmış şekiller yapılacağını, Aile Piknik Alanının yanına hobi evleri kurmayı planladıklarını, Atatürk Parkı’na yaşlılara özel bir kısım yaparak, Sağlık Meslek lisesinden stajer iki tane öğrenciler tarafından yaşlıların tansiyon şeker gibi ölçümlerini yaptırmayı, eğitim faaliyeti ile ilgili çalışmalarının olacağını, Kadınlara yönelik belmek kurslarının ve kreşlerin açılacağını, Hotalı, Kocabel ve paşa dağların üstüne yapılacak su depoları ile bütün mahallerin tarım arazilerinin sulanacağını dile getirdi.

Daha sonra Mahalleler için seçilen temsilci muhtarları söz alarak sıkıntıları dile getirdi. Cami’ye ve köy konaklarına bakılması için görevli istenildi, Şereflikoçhisar’ın ilçeler arasında en mağdur ilçe olduğu için Şereflikoçhisar’a biraz fedakarlık yapılması gerektiği,

Kacarlı Mahallesi Muhtarı Oğuzhan Danışkan; Büyükşehir Fen işleri Şefi Kazım Gök’ün, davet edildiğini, geleceğiz diyerek gelmediğini, aradan bir hafta geçtiğini, su için kanal açmak için bir hafta beklediğini ama gelmediğini söyleyerek görevden alınmasını istedi.


    19 Eylül 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4491 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


zamanın AKP belediye başkan aday adayı Ruhi Arıduru; İlçede mezbahane sorunu olduğunu, yerini de Büyükşehir Belediyesi’nin aldığını, Çarşamba günü de kararın imzalandığını belirterek mezbaha’nenin biran önce başlanılması gerektiğini ifade etti.
ANKARALI KEMAL
Son yerel secimlerde siyasi güc birligiyle büyük metropollerin Cumhuriyet hakl partisine gecmesi,yeni ve verimli gelismeler beklenmekte.
Sereflikochisar,lilarin Baskan Mahsun yavasla gärüsmesi istek ,taleblerinin iletilmesi,ve sonuc alinmasi icin CHP ilce baskani isin atkibcisin olabilir.
yeni bir sürecin basladigi,halktan alinan vergilerin halka hizmet olarak dönecegi beklentimizdir.
Hicbir pati ayirimciligi yapilmadan ihtiyac sahibi vatandasa Uygun yöntemlerle yardimlarin yapilmasi,mesela alis veriste kart sistemine gecilmesi,önemli bir gelismedir.
Sereflikochisarin önemli sorunlardan biride yaaslilar yurdunun hayata gecirilmesi,ihtiyac sahibi bir vatandasin ayak bagiolmadan ömrünün son günlerini,yaslilar yrdunda mutlu birisi olarak gecirmesi,benim devletim bana Sahib cikti demeli. Mansur yavas,a giderken cok hazirliklikabul edilebilir,üzreinde calismalar yapilmis projelerle gidilmeli,bu ise odalar yardimici olmali,kazanilan bu belediyeler muafak olmak zorundalar,kolay gelsin basaril
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri