11 Eylül 2019, 14:57 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

İzmir/Torbalı’ya inceleme gezisi düzenlendi

İzmir/Torbalı’ya inceleme gezisi düzenlendi

İzmir/Torbalı’ya inceleme gezisi düzenlendi...

İlçemiz Organize Sanayi Bölgesi’ne, Sebze kurusu tesisi ile Domates Salça fabrikasının kurulması planlanıyor.

İlçemize kurulması Planlanan Sebze Kurusu Tesisi ile Domates Salça Fabrikası için de; Ticaret Odası Başkanlığı, Ziraat Odası ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün organizesiyle birlikte İzmir Torbalı’ya bir gezi düzenlendi.

Geziye; Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt, ilçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü ile İlçedeki üreticiler katıldı.

Gezi dönüşünde de; Ticaret Odası’nda yapılan basın toplantısıyla, kamuoyuna duyurmak için İlçede kurulması planlanan tesis ve fabrika hakkında bilgiler aktarıldı.

Torbalı’daki kurutma tesisi ile Domates Salça fabrikalarını gezdiklerini, konularla ilgili oldukça büyük bir fikir sahibi olduklarını belirten Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak; verimli bir gezi olduğunu, bu konuyla ilgili çalışmaların İlçemizde %70’ine yakın kısmının bittiğini, çalışmaların devam ettiğini ve Sebze kurutma tesisi ile Domates Salça Fabrikalarının OSB’ye kurulacağını özellikle belirtti.

LEVENT KOÇAK;
Toplantıda ilk sözü alan Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak, gezi hakkında bilgiler aktardı.
Koçak konuşmasında; “6 Eylül Cuma Günü Şereflikoçhisar Ticaret Odamız, Ziraat Odamız ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile organize ettiğimiz İlçemizde kurmayı planladığımız, sebze kurusu ve domates salça fabrikası ile ilgili ön bilgi ve araştırmalar için İzmir’in torbalı İlçesine bir seyahat düzenledik girişimci ve üretici arkadaşlarımızla birlikte.
Amacımız; Birlik ve beraberlik içerisinde herkesin kendi uzmanlık alanında biraraya gelerek Şereflikoçhisar’a yapılacak her türlü hizmetin daha kaliteli, daha hedefine, amacına ulaşabilmesi açısından uzman kişilerle birlikte gitmeyi düşündük. Ticaret Odası olarak, fiili olarak gittiğimiz yerlerde fabrikaların fiziki yapısı, ticari durumlarıyla alakalı kısımlarında incelemelerde bulunduk.
Ziraat Odamız, üretim aşamasında çiftçilerin orada nasıl randımanlı, verimli bir şekilde ürün elde ettiklerinin tespitinde bulundu. İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’müz de mühendis arkadaşlarımızla teknik konularda karşılıklı fikir teatisinde bulundu.
Bizleri orada ağırlayan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun’a, Meclis Başkanı Erhan Aksoy’a, Torbalı Ziraat Odası Başkanı Yılmaz Girgin’e, Torbalı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Hakan Karakaya’ya, Torbalı Ticaret Odası Genel Sekreteri Bahadır Yılmazer’e, BT Food Kurutma Tesisi ve tat Salça fabrikasındaki ekibe teşekkür ediyoruz.
Çok verimli bir gezi oldu. Bu gezi sırasında, bazı tavırları yıkma açısından, bir vizyoner yapıya sahip olduk. Çok korkulacak, büyütülecek bir olay değil. Biz üretim aşamasında yaptığımız süre içerisinde, biz başarıyı elde edeceğiz.
Sebze kurusu ve salça fabrikası ile ilgili çalışmalarımızın %70’ine yakın kısmını bitirdik. Ekonomik ayak olarak, devletin buradaki yatırım aşamasının destekleriyle birlikte, inşallah Organize Sanayimizde bütün altyapı işlemleri bittikten sonra ilk temel atmasını da Şereflikoçhisar halkı yapacak. Biz bu yatırımı Şereflikoçhisar’a kazandıracağız.
O tesisleri görmekteki amacımız; Demekki bir yerlerde bunlar başarmış. Biz aynı başarıyı burdada sağlayacağız. Bu başarıyı bizim sağlayabilmemiz için birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmemiz lazım. Özellikle Şereflikoçhisar Ticaret Odası Başkanlığına seçildiğim günden itibaren benim en çok önem verdiğim konu budur. Ben birlik ve beraberlikle hareket etme taraftarıyım. Hiçbir şekilde ferdi, şahsi olarak ön plana çıkıpta bir şeylerin peşine düşmedik.
Kurutma ile ilgili biz bir farkındalık oluşturacağız. Biz Tuz Gölü üzerinde kurutacağız. Bunu söyleyince şaşırdılar. Onlar tarlaya seriyorlarmış. Aşağı yukarı 7 günde kurutuyorlarmış, biz onu belki 3 günde kurutacağız. Büyük ihtimalle kendileri de buraya gelecekler. Pazar hususunda yurtdışı ağırlıklı olacak. Pazarla ilgili sıkıntımız olmayacak.
Biz Odalarımızla, Kaymakamımız, Belediye Başkanımızla birlikte, nasıl yapacağız? diye oturup karar vereceğiz ve ilçede bir ilki gerçekleştireceğiz.”dedi.

HİKMET BOZKURT;
Ziraat Odası Başkanı Ziraat Odası Başkanı Hikmet Bozkurt; “Biz bu geziyle çiftçilerin ufkunu açtık. Biz burada 6-7 ton domates üretiyoruz. 2 senedir de domates ekimi başladı. Biz bunu 12-18 tona çıkarırsak, çok büyük para. O zaman üretir, talep artar. Şuanda burda çok fazla domates ekimi yapan yok. 150 dekar üretim yapılıyor ilçemizde. Daha fazla ektirebilir, çoğaltırsak. Hele bide İyi tarım sertifikamız olur, onunda kurusunu dışarı satarsak daha fazla paraya, daha güzel pazarımız olur. Organik tarıma geçeriz. Bunları yaptığımız zaman Koçhisar’da bi sulu arazimizde büyük bir ilgi olacağını tahmin ediyorum sebzeye. Kurutmaya gelince, tesisten daha önemlisi tuzun üzerinde kurutma daha iyi. Orada 7 günde kuruyorsa burada 3 günde kurur. Biz deneyeceğiz. Bu sene geçti, önümüzdeki sene hazırlığımızı yapar, kuruturuz sebzeleri. En azından demonstrasyon şeklinde kuruturuz. Pazarlık zaten hazır. Belki de çok kaliteli kurutma yapacağız. Tuz Gölü’nün kullanılmayan yerleri bu şekilde kullanılacak. Şereflikoçhisar’da potansiyel var. İnşallah. Biz bunu gözlemledik.“şeklinde konuştu.

HERTÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ
Her türlü desteği vereceklerini dile getiren Levent Koçak; “Bu işle ilgili adımı attığımız an fert ve kişi, kurum fark etmez, herkes kendi kurumu içerisinde en son vereceği destekleri sonuna kadar vereceğiz. Araştırmalarımız öyle çok büyük bir rakam çıkmıyor. Öyle korkulacak afaki rakamlar yok. Organize Sanayi bittikten sonra arsanın büyüklüğüne göre çalışma yapacağız, o çalışmayı da kamuoyuyla paylaşacağız. Yani tesisin kurulma aşamasında bire bir maliyeti çıkaracağız.”dedi.

ŞENOL GÖRGÜLÜ;
Ve son olarak İlçe Tarım ve Orman Müdürü Şenol Görgülü de; “Gezimiz verimli oldu, ufkumuz biraz daha genişledi. Torbalı’da, 55 bin dönüm domates ekimi arazilerine karşın toplam 300 bin dönüm arazileri varmış. Bizim 980 bin dönüm arazimiz var, sulanabilir arazimizde 50 bin dönüm.
Teknik olarak amacımız; İlçemizdeki alternatif ürünü geliştirmek. Bizim arpa, buğdayımız var. Bunlar kuru tarım. Katma değeri yüksek olan ürünler üretelim, domates-biber-salatalık gibi.
Bizim Tuz Gölü’müz var. Biz başarırsak, adamlar gelip istişarede bulunulup onlar ihraç edecekler. Bizim buradaki amacımız; Domates üretimini artıralım, ordaki hastalıklar nedir, bizim buradaki dezavantajlarımız nedir? onlara bakacağız. Domates ilçemizde yetişir. Buradaki sıkıntımız Pazar. Pazar sorunuda salçaya ya da kurutmayla halledersek vatandaş yönelecek. Bundan sonrada başka konularda gezilerimiz devam edecek.”şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra, günlük domates işlemesi 30 ton kapasiteli salça fabrikanın maliyetinin 120 bin euro olduğunu belirterek çalışmaların sürdürüldüğü ifade edilmesine müteakip toplantı sonlandırıldı.     12 Eylül 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4277 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


gurbetçi
Şu an ki koşullarda olmayacak işlere kalkışıp sonra da bizde bu işler olmuyor algısını memlekete yerleştiriyorsunuz gibi. Yazık etmeyin memlekete
Aksaray
Salçalık domates ve biber ekimi Aksaray da yenikent te yapılıyor Aksaray ın ihtiyacı nı buradan sağlıyor.
Hasan AKMAN
Şenol Görgülü beyin söylediğine göre günlük 30 ton kapasiteli salça fabrikası kurulumu 120 bin Euro imiş. Şenol bey eğer günlük 30 bin ton kapasiteli fabrika malyeti 120 bin euro ise hemen ben kurarım. bana bununla ilgili fizibilite raporu hazırlayın. (hasan.akman@gmail.com)

Kalkınma ajanslarının internet sitesine göre günlük 15 ton kapasiteli fabrika maliyeti bugünkü rakamla yaklaşık 20 trilyon. açın okuyun
Hasan AKMAN
Herkese selamlar. Öncelikle ilçe için çabalarınızı ilgiyle izliyorum. Ancak gerçekçi olmak gerekmektedir.
Salça üretim fabrikasının kurulması için Karacadağ Kalkınma Ajansının yapmış olduğu fizibilite raporu https://www.karacadag.gov.tr/Dokuman/Dosya/www.karacadag.org.tr_278_HY7C71DH_salca_uretim_tesisi_yatirim_fizibilitesi.pdf

2013 yılında yapılan fizibiliteye göre fabrikanın maliyeti yaklaşık 6 milyon 478 bin liradır.
2013 ylında 1 Dolar 1,90 iken şimdi 5.7 liradır. Bu durumda böyle bir fabrikanın maliyeti şu an minumum 20 milyon (eski para ile 20 trilyon )..
Şu ekonomik koşullarda hiç bir teşviğin oladığı ilçemize kimse gelipte 20 trilyon para yatırmaz.
Lütfen daha gerçekçi projelerle geliniz.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri