04 Eylül 2019, 12:18 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Maratona 1000 kadar sporcu katıldı

Maratona 1000 kadar sporcu katıldı

Tuz Gölü Ultra Maratonuna halkın ilgisi azdı...Uluslararası Tuz Gölü Ultra Maratonu’na halkın ilgisi azdı.

Uzunetap organizasyonunda, İlçemiz Belediyesi ile Kaymakamlığın ev sahipliğinde, 30-31 Ağustos – 1 Eylül tarihleri arasında, Uluslar arası Tuz Gölü Ultra Maratonu yapıldı.

TUZ GÖLÜ BU DÜNYA DIŞINDAYMIŞ GİBİ DENEYİM YAŞATTIRIYOR!
Gazetemiz Yazı İşleri Zeynep Görgülü, Uluslar arası Tuz Gölü Ultra Maratonu ile ilgili bilgiyi, Uzunetap projeler direktörü Özgür Çelikkaya’dan aldı.

Dünyanın her yerinde Uluslar arası sporcuların bu etkinliğe katılım sağladığını belirten Özgür Çelikkaya; “Bu Tuzgölü Ultra Maratonu Runfire Salt lake Ultra trail, Uluslar arası bir koşu organizasyonu. Bu sene 3.kez gerçekleştiriyoruz. 2012 yılından itibaren düzenlediğimiz bir organizasyonun parçasıydı. Ancak Tuz Gölü, o kadar güzel coğrafyaki dünyada eşi benzeri olmayan bi parkur sunuyorki bu koşu dünyasına, o nedenle de dünyanın her yerinde de uluslar arası sporcular bu etkinliğe katılım gösteriyorlar” dedi.

Çelikkaya, etkinliğin amacının; “Koşu sporunun doğa da spor yapmaya insanları teşvik etmek, insanları daha fazla spor ve sağlıklı yaşam konusunda bilgilendirmek. Ultra Maratonla çok uzun mesafeli yarışlar olduğu için ve yol koşusundan farklı olarak farklı coğrafi zeminlerde gerçekleştiği için insanların çok daha ilgisini çeken, çok daha kendileriyle baş başa kalıp mücadele sergiledikleri bir ortam sunulmuş oldu” şeklinde konuştu.

Organizasyonun Tuz Gölü üzerinde yapılmasının nedenini de belirten Özgür Çelikkaya; “Normalde, çok farklı zemin özelliği içeren coğrafyalarda yarışlar düzenleniyor. Türkiye’nin de çok farklı yerlerinde yarışlar düzenleniyor. Ancak Tuz Gölü’nün bir benzeri yok. Tuz Gölü, özellikle kuruduğu zaman üzerinde koşulması çok farklı, sanki bu dünya dışındanmış gibi deneyim yaşattırıyor” dedi.
Bu yıl organizasyona 1000 kadar sporcu ve sporcu yakınının katıldığını ifade eden Özgür Çelikkaya; “Şereflikoçhisar Kaymakamlığı’nın, Belediye Başkanlığı’nın ev sahipliğinde bu organizasyonun Tuz Gölü’nü tanıtım açısından katkısının olduğuna inanıyoruz. Ve çok büyükte etkisinin olduğunu görüyoruz. Çünkü ilgi her geçen sene artıyor. Geçtiğimiz senenin iki katı bir katılım söz konusu. Şu anda yaklaşık 1000 kadar Sporcu ve sporcu yakını burada.
Şereflikoçhisar Kaymakamlığı’na ve Şereflikoçhisar Belediyesi’ne, bize her konuda destek oldukları için teşekkür ediyoruz” diyerek bu organizasyonun amacının, Tuz Gölü’nde gelenekselleştirerek yıllarca Türkiye’nin en önemli spor organizasyonu haline getirmek olduğunu ve geçtiğimiz sene de, bu organizasyonun 2018 yılının en iyi spor organizasyonu olarak seçildiğini söyledi.

100 MİL KOŞUSUNUN STARDINI KAYMAKAM VERDİ
Tuz Gölü Ultra Maratonunun en uzun koşusu olan 100 mil startı, Kaymakam Sedat Yıldırım tarafından verildi.

İlk olarak kısa bir konuşma yapan Kaymakam Sedat Yıldırım; “Sizlere ev sahipliği yapmanın mutluluğu ve huzuru içerisindeyiz. İnşallah önümüzdeki yıllarda Şereflikoçhisar Kaymakamlığı olarak, Belediye Başkanlığı olarak ve Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Oda Başkanlarıyla beraber sizlere yakışan daha güzel ortamda ağırlamak için şimdiden davetimi yeniliyorum. Özellikle bu organizasyonu tertip eden Uzunetap firması yetkililerine, çalışanlarına, tüm sponsorlarımıza teşekkür ediyor ve sporcu arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum.”dedi ve 100 mil koşunun startını, zili çalarak verdi.

VOLKAN ÇETİNKAYA KOŞUDA 23.OLDU
Daha önce Survıvor yarışmasına katılan hemşehrimiz Volkan Çetinkaya, hafta sonu yapılan Uluslar arası Tuz Gölü Ultra Maratonuna da katılarak Şereflikoçhisar adına koştu.

Yarışmada, 10 K kategorisine katılarak koşan Volkan Çetinkaya, 1197 sporcu arasından 23. oldu.

ŞEREFLİKOÇHİSAR’A AİT SATIŞ ÇADIRI KURULDU
Maraton süresince, sporcuların ve katılımcıların kaldığı yere Tuz Gölü kenarına bir tane büyük Şereflikoçhisar’a ait satış çadırı kuruldu.

Tuzgölü’nden yapılmış losyonların, Tuz Gölü ile ilgili bulunan hediyelik eşyaların, baklagillerin, manavın, kavunun ve gözlemenin yer aldığı çadırdaki ürünler, Uluslar arası maratonuna katılanların ihtiyacına sunuldu.

ESNAF VE VATANDAŞ İLGİ GÖSTERMEDİ
Maratonun en dikkat çeken yanı ise İlçe esnafının ve vatandaşlarının ilgi göstermedikleri idi.

Uluslar arası Tuz Gölü Ultra Maratonunun yapılacağının, gerek anonslarla gerekse broşürlerle ve bilbordlarla yaklaşık bir aydır İlçe halkına duyurulmaya çalışılmasına rağmen, 3 gün boyunca hem ilçe esnaflarının hem de ilçedeki vatandaşların ilgi göstermedikleri görüldü.

Uluslararası Tuz Gölü Ultra Maratonun ilk günkü programına, İlçe dışında olduğu için katılamayan Belediye Başkanı Memiş Çelik ise ikinci gün katılım sağladı.


   5 Eylül 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 937 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Şerefflikoçhisarlılar nerede?
HALKIN SESİ
Fotoğraflardan anladığım kadarı ile olması gereken herkes var. Koçhisar halkına ne gerek!!!
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.062 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım