28 Ağustos 2019, 13:47 - Anasayfa // Tefekkür Haberi yazdır

Şereflikoçhisar’dan hatırada kalanlar

Şereflikoçhisar’dan hatırada kalanlar

Eskiden evlerimiz çıra, idare yahut gaz lambası ve nihayet lüks ile aydınlanır...Eskiden evlerimiz çıra, idare yahut gaz lambası ve nihayet lüks ile aydınlanır, yemeklerimiz gaz ocağı ile pişer, sularımız tuzlu desti ile soğur, evlerimiz soba ile ısınır idi. Ne zaman mazotla çalışan elektrik santrali devreye girmesiyle başlayan ve sonrası dönemlerde çok şeyler değişti. Aydınlanma ampul, soğutma buzdolabı, yemekler elektrikli fırın, ısınma klima ama şimdilerde doğalgazla yapılmaya başladı. Bugünlere şükürler olsun ancak eskiyi yaşayanlar o günlerin sıkıntıları yanında yaşadıklarını bir ömür boyu unutamıyor ve sürekli anlatıyorlar.


Çatalçeşme Köyü’nden açık kapalı kanallarla gelerek, ilçe içerisinde Yedi Çatalçeşme ya da On iki Kurnalı Çeşme namıyla yapılan sulama ile değişik mahallerin su ihtiyacı karşılanırdı. Sadece insanların değil, hayvan ve bitkilerin de. Eskilerden olup da Karabük Çeşmesinden su içmeyen yoktur, desek yeridir. Bu çeşmeler zannetmeyin ki sadece su ihtiyacını gideriyor. Hayır, hayır, insanlar, özellikle kadınlar, konuşma ve dertleşmeleri için çeşme başlarını tercih ederken, o çeşmeye su doldurmaya giden nice güzel kızlara vurulan gönüllerden kaynayıp yakılan türküler unutulmadı. Dilden dile nakledilerek, nesiller boyu sürdü ve ilçemizin kültür karelerinde yerlerini aldılar.

Bir Tekke Çeşmesi vardı ki sormayın gitsin! Demirli Köprü’nün demirlerinden dereye atlamayan inanın belki de sadece benim! Kim bilir belki de ben gibileri var mı? Biliyorum, siz oradan atlayarak çimmek isteyen, hava atan delikanlıları da anlatacaksınız, evet, haklısınız. Ancak bağ arasındaki dereyi, ayrıca Boğaziçi’nden köylere giden yolun kenarında akan dereyi de unutmayın!

İş Bankası Meydanı ya da Taksi Durağı Meydanı, hemen herkesin uğrayıp geçtiği veya buluştuğu alandır. Sadece bunlarla kalmıyor gelen siyasîlerin de sonu gelmeyen ama bir türlü de gerçekleşmeyen seçim vaadlerinin bol bol atıldığı meydandı. Sahiden, Koçhisar’da Tayyare Meydanı nerede idi? Daha doğrusu ilçemizin tayyare ile alâkası ne idi ki meydanı olsun? İlk Polis Karakolu hangi binada idi? Sonradan Kale Mahallesi’ndeki yerini sormuyorum. Eskiden kurulan Pazar yeri Şehir Hamamının civarında idi. Daha öncesini bileniniz var mı?

Merak ettiğim konulardan birisi de ilk fotoğrafçı kim idi? Köperin Mustafa, Nuh Koçak, Şenol Amcalar diye bir bilgimiz var ama doğru mu? Kafalarını kara örtünün altına soktukları o kasalı fotoğraf makinesi ile fotoğraf çekimini nasıl yapıyorlardı?  İlgili bir hatırası olan çıksa da anlatsa, ne kadar güzel bir anı olurdu ki sormayın! Sonrasından gelen neslin temsilcisi Foto İsmet’e de selam edelim.

İlk sinemamız Hisar Sineması mı? Ya eczanelerimiz?  Sokağına namı geçen Somuncuoğlu’nun ilk, Uzunöz’ü sonrasından hatırlarken diğerlerini de anmamız lâzım. İlk lokanta nerede ve kim açmış idi? Aşçı Ali ve Galip’i hemen söylemeyin, onlar orta neslin temsilcileri idi, ben daha eskisini soruyorum. Yatır ve türbelerin yanından çocuk iken geçerken, ürpermeyeniniz var mı? Hatıralarınızda yer alan o türbelerin isimlerini unutmadınız değil mi? İsterseniz Fatihaları da unutmayın! Bilinen şehir mezarlığı, daha öncesinden Güneştepe’nin yan tarafında idi. Buradan öncesini bileniniz var mı? Sarıkaya ve Kale Mahallesi çocuğu olup da dağda savaş yapmayanınız var mı? Elinizdeki yaylastikleri, kim icat etti ilçemizde? Billa oynamayı soracağımı merak ediyorsanız yanılırsınız, o, sonrakilerin oyuncağı. Ben, aşık ile oynayanı arıyorum ve ona diyorum ki bu aşık ile oynamayı ilk önce kim yaptı?

Uzadığının ve uzadıkça da sarpa sardığının ben de farkındayım ama sizde bu araştırmanın zora çıktığını fark etmişinizdir. Sabahın erken saatinde onlarca metre aşağıdaki kömürü, inleyerek yukarı çıkaran kömürcünün, öğle sonrası o kazancını şurda burda harcayarak evine parasız gittiğini anlamaya çalışmanın zora çıkacağı gibi. Yormayın kendinizi, alışkanlıkların esiri olanı hürriyete kavuşturmak gerçekten çok zordur, benden söylemesi.


  29 Ağustos 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1983 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Tefekkür Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım