21 Ağustos 2019, 14:30 - Anasayfa // Konuk yazar Haberi yazdır

Şereflikoçhisar Kavunu

Şereflikoçhisar Kavunu

Şereflikoçhisar Kavunu...Yolunuz düşerse Şereflikoçhisar’a;  yol kenarlarında, traktör kasalarında, cumartesi günleri kurulan ilçe pazarında, üretim yapılan tarlalarda satılır. Pazar tezgâhlarının arasında dolanırken kendine has o baygın kokusuyla sizi kendine çeker Şereflikoçhisar kavunu.  Tadını kokusundan alabilirsiniz.


Dünya kavun üretiminde Çin’in ardından ikinci sırada yer alan Türkiye’de yılda1 milyon 750 bin ton kavun hasadı yapılıyor. Şereflikoçhisar üretimin neresinde? Sorusunun yanıtını Şereflikoçhisar Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Bozkurt,”Kayıtlı 4000 dekara yakın kavun ekili alan var. 2000 dekar Tepeköy kavunu, 1000 dekar Hacıbekir dilimli yeşil kavununa ait ekim alanı bulunmaktadır. Yörede ağırlıklı olarakMustafacık  Mahallesi ve Karandere köylerinde kavun ekim yapılıyor. Kırkağaç, Dalaman kavunları da 1000 dekara yakın alanda ekilidir.  Asıl Koçhisar kavunu Tepeköy kavunudur.” diye konuştu.

Kavun, tuz oranı yüksek olan toprakta çok daha iyi yetişiyor.

O halde düşünelim;Tadıinanılmaz acı ve tuzlu olan suyu içine çekiyor.Birçok süzgeçten geçiriyor.Suyu temizlemekle kalmıyor ve üstüne bir de inanılmazgüzellikte birtatekliyor. Tuzlu, sudan şerbet gibi turuncu bir su oluşuyor. İşte bu mucizevi meyve kavun.Tarlasının adı bostan tarlasıdır. Kendi tarlasında ekmeğe katıktır.  Parmak izlerimiz farklı olduğu gibi, her kavunda  farklıdır.

Sürüngen gövdeli bir bitki türüdür ve bu bitkinin iri meyvesidir.Yüksek oranda karotenoid içermesi nedeniyle kanseri önleyen besinler arasında yer alır.İlk çıktığı zamanlar tatsız tut-suz sert bir kelek hali varken, hava ısındıkça kaşık ile yenilir.

Şereflikoçhisar’ın Kaşık Kavunu:Meyvelerin en güzeli.  Her tür peynirin en yakın arkadaşıdır.Yaz aylarının sonuna gelip sonbahara girdiğimiz şu günlerde son günlerini yaşadığını bildiğim için günde nerdeyse 2-3 kavun yiyenler var.  Kavunun idrar söktürücü özelliği olduğunu biliyor muydunuz?

Elinize alıp kokladığınızda kokusu tadını belirler.   İyi bir Şereflikoçhisar kavunun özelliği, ortadan ikiye ayırdığınızda çekirdekleri parlak ve kokusu taze olmasıdır. iç temizliği çekirdekleri etli kısma bağlayan ince kısımdan ayrılarak yapılır.Aksi durumda en aromatik kısımlarını çöpe atmış olursunuz. Aman dikkat! Olması gereken kabuk ile belli bir mesafe bırakarak tadın daha yoğun olduğu yerleri almaktır.

Uygun yeme sıcaklığı ve günlük saklama koşulu buzdolabınızın meyve/sebze kısmındaki sıcaklıktır.  Çok aşırı soğukluklar, kavunun tadının bozulmasına neden olur.

Şereflikoçhisar’da kış mevsimi için saklama yöntemleri vardır.  Saman içinde saklama, evin kiler olarak kullanılan bölümünde tavana birbirine değmeden asma gibi…Bu kavunlar birkaç ay muhafaza edilebiliyor ve hiçbir bozulma olmuyor.

Sabah evden çıkmadan bir dilim peynir, bir dilim Şereflikoçhisar kavunusizi günlük stresten uzak tutar.  Yine gece yatmadan yenen bir dilim kavun rahat bir uyku uyumanızı sağlar.Kavuniçi dondurmanın tadına da diyecek olmaz.

Yaz mevsimini anlamlı kılan, kokusunu tadından çok sevdiğimizŞereflikoçhisar kavunu, Kavurucu yaz sıcaklarının kurtarıcısıdır. İç Anadolu’da yaz mevsimini özlemek için de başlı başına bir sebeptir.


  22 Ağustos 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 4500 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Abdurrahman YILMAZ
Saygı değer hocam öncelikle Ş Koçhsar kavunu ile ilgili yazınızı okudum kavunu bu kadar güzel anlatan bir yazı kalame aldığnız için size müteşekirim fakat bir konuda deredüt ettim Tepe köy kavunumu yoksa mustafacık kavunumu daha lezetli.Ben mustafacık kavununun aromasının ve lezzetinin daha güzel olduğunu düşünüyorum mustafacık kavunu nun reklamı pek fazla yapılmadığından ikinci planda kaldı son yıllarda tanıtımı yapılıyor bundan sonra daha tanınır olacaktır. Çok yazacaklarım var ama hocam vaktinizi de almak istemiyorum ilginize çok teşekkür ederim hoşçakalın.
The Citizen
Güzel bir yazı olmuş.. Teşekkür ederiz. Turizm Elçimiz olun lütfen.. Şereflikoçhisar'ımızı Fuarlarda boy gösteren liyakatsiz personellerden sadece özne Kavun bile olsa daha iyi ifade etmişsiniz.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk yazar Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri