21 Ağustos 2019, 14:15 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Geleneksel Kerpiç Evler

Geleneksel Kerpiç Evler

Barınma ihtiyacı ile ortaya çıkan konut, hayat düzenimizi oluştururken yaşam biçimimizi de şekillendirir...Barınma ihtiyacı ile ortaya çıkan konut, hayat düzenimizi oluştururken yaşam biçimimizi de şekillendirir. Bu şekillenme kültürel oluşumun temel göstergesidir. Kültürel çevre, fiziki çevre ve sosyo-ekonomik çevrenin etkileri ile biçimlenen konut, kendi tarihselliği içinde değerlendirildiğinde bulunduğu ‘yer’ e ait kendine özgü bir kimlik kazanır.


Şereflikoçhisar yöresinin en yaygın mimarlık malzemesi toprak ve toprakla yapılan kerpiçtir. Şereflikoçhisar Yöresi’nin karasal ve kışları soğuk geçen iklim özelliği de evlerin biçimlenmesinde önemli rol oynamıştır.

Çoğunlukla kerpiç ve ahşap malzemenin kullanıldığı evler yapıldığı dönemin özelliklerini yansıtmasına rağmen, zaman içinde tamir ve tadilatlarla özgünlüklerini yitirmiştir. Yapılara yeni girişler eklenmesi, yapının bölünmesi ek mekânların oluşturulması tipolojilerin saf hallerini kaybetmelerine neden olmuştur.

Kerpiç, balçıktan yapılan ve pişirilmek yerine kurutularak sertleşmesi sağlanan yapı malzemesidir. Kerpiç yapmak için özlendirilmiş balçık kalıplara dökülür. Arasına saman sapı gibi çamuru bir arada tutmaya yarayan başka malzemeler de karıştırılabilirdi. Önce gölgede, sonra da güneşte kurutularak sertleştirilir ve yapı malzemesi olarak kullanılırdı.

Anadolu’nun binlerce yıllık yaşama biçimi ve geleneklerini yansıtan bu kültürel miras, temelde Anadolu Türkmen Kültürü ile Osmanlı Kültürü’nün bir sentezi niteliğini taşıyan konut tipi ve türevleridir.

Kendi tarihselliği içerisinde bu kadar zengin bir yapısı olan geleneksel konut mimarisi, günümüz bakış açısı ile ele alındığında daha da önemli hale gelmektedir. Her biri kendi içerisinde özgün olan bu yapılar, gerek doğal şartlar gerekse bakımsız bırakılarak zarar görmekte, hatta yok olmaktadır. Günümüz teknolojisi ve hızlı yapılaşma ile yerel malzeme ve yerel yapı teknikleri önemini yitirmekte ve ‘yer’e özgü olmayan, hiçbir mimari kaygısı bulunmayan yapılar üretilmektedir.

Geleneksel konut ve yerleşim dokunun sürdürülebilir bir anlayışla kırsal alanlarda geleneksel mimarinin yaşatılması, çağdaş kullanım ölçütlerine uygunluğu ile mümkün olacaktır. Fiziksel ve mekânsal özelliklerinin yaşatılması bağlamında, yeni yapı teknolojileri ile geleneksel yapım tekniklerinin yorumlanması ile görsel bir zenginlik ve kültürel bir devamlılığın sağlanmalıdır.

Sonuç olarak; eskilerde Şereflikoçhisar ilçe merkezinde ve köylerinde kerpiç evlere yoğun olarak rastlanırdı. Bugün betonarme binalar, kerpiç evlerin yerini almıştır. Şereflikoçhisar’da sıklıkla karşılaşılan kerpiç yapı geleneğinin ise Anadolu’daki en eski kültür katmanlarından birisi olduğu söylenebilir. Mevcut geleneksel yapı tekniklerinin yeni yapım teknolojileri ile nasıl hayata geçirileceği, modern hayatın beraberinde getirdiği mekânsal kullanımlar ve değişen ihtiyaçlara nasıl uyum sağlayacağı sorunları üzerinde çalışmalar yapılmalı ve hayatımıza tekrar girmelidir.


  22 Ağustos 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2073 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


ANKARALI KEMAL
ot kökünün üstünde biter,hersey gecmisinden sekillenerek gelisiyor,orta Anadolu da kerpicin gecmisi epey eskidir,hicbir seyi yok etmeden herseyi gelistirmek,bunu iskandinav ülkeleri ve isvec cok iyi basarmistir,mevcut degerleri yoketmeden günün sartlarina Uygun hale getirmek.
topluma yol gösterme modarniteye yönlendirme,odaralr birligi ve belediyler öncülük yapabilir.mevcut imkanlar en iyi sekilde degerlendirme ve yararlama bir nevi proje gelistirme,örnek hirfanli barajinda sulu tarima gecme,damlacik,aciöz,sanlikisla,acikuyu ,kacarli,hacibektas,intarlalari baraj suyunun sinirinda ama sulu tarima gecilmemis,büyük bir eksikliktir.
Cesitli sebeblerden dolayi köyler bosalmis kalanlarda tükrici durumuna düsmüsler.mesela sereflikochisarin gelir kaynai TUZ ve tarim tuzun islenmei ve tasinmasini becermediler baskasi el koydu.ciftci bekleigi ürünü ve fiatini alamadi,isi birakmak zorunda kaldi.
herseyin kaynagi yetismis vasifli insan,buda hemen olacak bir sey degil,ha desen otuz y alacak seydir
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.104 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım