31 Temmuz 2019, 14:11 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Kooperatif Yöneticileri suçlandı

Kooperatif Yöneticileri suçlandı

Sıcağı SıcağınaSıcağı Sıcağına:

Sedat Yıldırım iddiaları cevapladı

Tuzcularla nakliyeciler arasında son 10 aydır bitmek bilmeyen sorunlar, son olarak Cumartesi günü meydana gelen gelişmeler ve kooperatif yöneticilerinin Kaymakam Sedat Yıldırım, Belediye Başkanı Memiş Çelik ile güvenlik görevlileriyle ilgili öne sürdükleri iddialar üzerine, Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde Kaymakam, Belediye Başkanı, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Oda Başkanları ve Güven Tır Kooperatifi’nin Başkanı ile Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı bir toplantı yapıldı.

Toplantı başlamadan önce; “Defalarca biraraya geldik. Herkes talebini, önerisini dile getirdi. Bazen sözler havada uçuştu. Müsaadenizle bu toplantıyı kayıt altına almak istiyoruz. Kameraya karşı konuşmayacak hazirundan arkadaşımız varsa başlamadan gitsin” diyen Kaymakam Sedat Yıldırım, toplantının başından sonuna kadar kamera kaydına aldırdı ve toplantıyı ulusal basına da yansıtabileceğini söyledi.

Toplantıya katılanlar tek tek söz alarak nakliyecilerin sorunları ile ilgili sıkıntıları, eksiklikleri, önerileri dile getirip çözüm yollarını belirtiler.

LEVENT KOÇAK;
Toplantı da ilk olarak konuşan Ticaret Odası Başkanı Levent Koçak; “Bu toplantı, kooperatif Başkanı Halil Altındağ’ın ve Yönetim Kurulu Üyelerinin talebi üzerine gerçekleşmiştir. Kooperatif bizim üyemizdir. Üyemiz olması nedeniyle toplantımızı bu salonda yapmayı uygun gördüler.

Odamızın bir toplantısı değildir bu toplantı ama Odamız ev sahipliği yapmaktadır. Halil Başkanın kendi istek ve taleplerini kamuoyuna ulaştırmak, Kaymakamımıza, Belediye Başkanımıza ve diğer Sivil kuruluşlara aktarmak için yapılmıştır. İlçemizde 200 üyesiyle faaliyet gösteren tır kooperatifi olarak adlandırdığımız kooperatifimizin yaklaşık 10 aydır nakliye sektöründe yaşadığı bazı sıkıntılar vardı. Bu sıkıntıların %90’na yakın bir kısmını Kaymakamımızın, Belediye Başkanımızın ve diğer Sivil Toplum Kuruluşlarımızın Başkanlarımızın girişimleriyle bir çok toplantılar yaparak çözümler aradık. En son yapılan toplantıda, Tuz İşletmeleriyle alakalı sözleşme aşamasına kadar gelinmişti.
Ayrıca, 10 aylık süre içinde Güven Tır Kooperatifinin bu işletmelerle birlikte yapmış oldukları ticari ilişkileri 15-20 milyon TL civarına ulaşmış kapasitede. Bu da ilçe ekonomisine katkı sağladı”dedi.

BELEDİYE BAŞKANI MEMİŞ ÇELİK;
Belediye Başkanı Memiş Çelik; “Birlik ve beraberliğin bu ilçede olmayışı yıllarca Şereflikoçhisar’ı geriye götürmüş. Bunun nedeni, kısır çekişmeler, birbirinin ayağını kaydırmalar, birbirinin aleyhine olmalar. Birlik ve beraberliğin olmayışından iki tane tuzlayı elimizden kaçırmışız. Ondan sonra üst üste gelen sorunlar var. Biz bundan sonra zarar etmeyelim. Bundan sonra birliği ve beraberliği tesis edelim. Ben bu birliği sağlamak adına kent konseyi diye bir oluşum sözü verdim vatandaşa. Bu ilçenin gelişimi noktasında, kalkınması noktasında bir ve beraber olalım. Beraber yönetelim, tüm sıkıntıları tespit edelim beraber çözelim.
Belediye Başkanının belli başlı görevleri var. Tır kooperatifi ile ilgili görevim var, sorumluluğum var. Kooperatife üye olmayan bütün nakliyecilerin, kamyoncuların ve tırcıların da haklarını savunma gibi bir sorumluluğum var, Kaldırım ve kayacığın hakkını da savunma gibi bir görevim var.
Sizin Belediye’den beklentiniz ne?
“Derneğe üye yapmak, Tır parkını verin ve Hındıllı Yaylasının yolunun yapılması” olan sorunlarınızı biz çözeriz. Sizin bizden beklentileriniz bunlar değil. Biz burda birlik ve beraberliği tesis edeceğiz diye söz verdik. Ben 34 bin kişinin Belediye Başkanıyım. Burda benim için gerekli olan 34 bin nüfusun ve Şereflikoçhisar nüfusuna kayıtlı olup burada ikamet etmeyen insanlardan sorumluyuz. Biz söz verdik, eşit olacak, bizim için siyaset olmayacak dedik.
Siz geçen ne yaptınız? 1-Sosyal Medya hesabından ben izledim, canlı yayın yaptınız. “Bu İlçenin Belediye Başkanı yok. Bize sahip çıkmıyor. Bu İlçenin Kaymakamı yok, bize sahip çıkmıyor. Ve attınız, tuttunuz, bize hakaret ettiniz. Ondan sonra ne yaptınız? Telefon açtınız saat 01.00 gibi, “Belediye Başkanı buraya beş dakika içinde gelecek, gelmezse cam çerçeve indiririz” Bak bunlar stareteji hatası.  Böyle baskıyla, yıldırmayla ya da insanı itibarsızlaştırarak hak aranmaz. Biz size söz vermişiz. Kaç defa çağırdında gelmedim? Saat 08.00’da sen beni aramadın mı? Şuanda düğünde nikah kıyıyorum dedim. 6 tane toplantıya çağırdınız geldim, kurumların çözüm noktasında. Oraya çağırdınız geldim. Ne dedim size söz verdim. Benden kooperatif binasının yanına bir yer istediniz, ertesi hafta yaptırdım mı kullanıyor musunuz? Sonra tır parkını istediniz. Kurban bayramı nedeniyle o tır parkının içine hayvan pazarında hayvanlarını satana kadar millete açalım. Sonra  çalışmamız devam edecek. Biz size söz verdik bu sene.
Haksız yere itham ederek bizleri, yanlış yönlendirerek, bizleri hedef göstererek ya da siyaseten itibarsızlaştırarak hareket ederseniz bu ilçe zarar görür.Bu ilçenin menfaati için eğerki istifa etmem gerekiyorsa tereddütsüz sabahleyin bu ilçe için istifa ederim. Delikanlı sözü. Benim makam mevkide gözüm yok. Beraber çalışalım arkadaşlar. Bu ilçe için mücadele edelim.
Sizin sorunlarınızı çözerken Kaldırım ve kayacık 150-200 Koçhisar evladına iş veriyorsa, ben bu adamı yok sayamam. İşte çözüm üretirken her kesimi memnun edecek çözümler üretmek zorundayız.Bizim sorumluluğumuz var. Ama haklı sebeplerden haklıyken haksız duruma düşerseniz, yol keserseniz, kavga ederseniz, beni tehdit ederseniz, öbürünü tehdit ederseniz bu çözüm değil, çözümsüzlüktür. Biz çözüm tarafındayız. Biz sizleri seviyoruz. İstediğiniz zaman bizlere ulaşabilirsiniz. 24 saat hazırız. 24 saat telefonlarımız açık. Çözüm odaklı çalışalım, strateji belirleyelim. Ve burada da konuştuğumuz her şey net olarak belirlensin. Yarın öbürgün bu söylediğimiz lafları unutmayalım. “şeklinde konuştu.

KAYMAKAM SEDAT YILDIRIM;
En verimli toplantının olduğunu belirten Kaymakam Sedat Yıldırım; “Bir tarafta tuzlalar, bir tarafta kooperatif. Bir kere o adam bize iş vermek zorunda değil. Net. Nasıl iş alabiliriz? Siz ben geldim geleli bu toplantı hariç, hep aynı şeyleri yaptınız, sonuca ondan dolayı kendi lehinize çeviremediniz.
Tuzlalardan iş alabilmeniz için biz tabiî ki sizin yanınızdayız. Ama sizin yanınızdayız derken haksız yere para topla demedim size, yol kesin demedim size. Bunları yapmayın diye defalarca ikaz ettim. Sempatik ilişki kuracaksınız. Günümüz artık değişiyor. Artık vurduyla, kırdıyla bu işler 10-20 sene önceki iş. Benim tavsiyem kooperatife bir avukat alın.
150-200 üyenle sözleşme yapacaksın, ayrılana ceza diyeceksin. Yazacaksın, uygulayacaksın. Hem sözleşme yapıp, hem uygulamıyorsan bu adamları bir arada tutamazsın. Sen önce kurumsal kimliğini oluştur, temsilinle, konuşmanla, oturmanla, kalkmanla, müzakereciliğinle şöyle kurumsal olduğunuzu gösterin biz o adamları belli bir noktaya getirdik.
Yine söylüyorum; sözleşmenizi hazırlayıp bana getireceksiniz, Kooperatif olduğu için, teknik konu olduğu için bu işi de siz yapacaksınız. Hak ve menfaatleriniz neyse yazın, getirin bende çağıracağım onları, benim sözleşmem bu. Hangileri taahhüt edersiniz, üzerinden geçeriz, anlaşırız hayırlı olsun. 60 gündür sözleşmeyi bekliyorum, yapın getirin.  %70 hak mak yok benim bildiğim ama varsa onu da getirin onu da dayatalım. Ezbere konuşmayalım orada.
Mecbur kalmadıkça hiç kimseyle dövüşmenin, güç savaşına girmenin anlamı yok. Bu ilçede 2,5 yıldır görev yapıyorum, Türkiye’de de bir sürü görev yaptım. 10.görev yerindeyim. Gerek insanlarıyla gerekse kurumlarıyla gayet iyi çalışan herkesin işini iyi yaptığı, çalıştığı gayret ettiği şey. Ne oldu da Emniyeti, Jandarması daha önce aslan olan, kahraman olan Emniyet, jandarma son bir haftada tüm faturaların üzerine kesildiği bir kurum oldu. Neden böyle oldu?
Sen yol keserken bir şey demiyorlardı. Şimdi şikayet etmeye başladı millet, Savcının talimatıyla gel bakalım diyor, zoruna gidiyor. Emniyeti ve Jandarmayı başladınız kötülemeye. Sizin kuyruğunuza basıldığı zaman kurumları kötülemeyin. Ben Güneydoğuda bir sürü yerde görev yaptım. Kameranın karşısında da söylüyorum, o Emniyette yaptığınız hareketi ben en terörist yerlerde görmedim. O toplumsal bir kalkışmadır. Gene dua edin başka türlü sonuçlar doğururdu. Siz kimsiniz Emniyet’te slogan atacak orda? Ayıp değil midir? Yakışır mı Şereflikoçhisarlılara? Tarihinde böyle bir şey oldu mu arkadaşlar? Şereflikoçhisar halkı bir polis teşkilatına, gidipte, kameraya çekipte Kaymakamına, Belediye Başkanına ve polisine laf söyledi mi bu Şereflikoçhisar’ın namuslu ve şerefli insanları? Bugüne kadar oldu mu? Bunun adı ne? Bunu bi tanımlayın, hangi hak mücadelesi? Savcı talimat verir, emniyet onun emrindedir. Bu Ülke’nin polisleri, orgeneralleri götürür, suç şüphesi gördü mü götürür. Ama senin yakınını götürdüğü zaman, o resmen ayaklanmadır. Bak Başkan hiç yakıştıramadım. Sen orda kamera önünde slogan atamazsın. Kooperatif Başkanı da olsan yok, Parti Başkanı olsan da yok, yok kardeşim. Bir kere esefle kınıyorum sizi. Ben Doğu’da, Güneydoğu’da görmediğim hadiseyi duydum burada. Allah’tan burda yoktum. Bu kabul edilemez. Bu mantıkla siz ne bizi bir arada tutabilirsiniz ne de bizden faydalanabilirsiniz ne de o kooperatifi yönetebilirsiniz. Böyle bir şey yok kardeşim. Hakkınız var mı buna?
Oda Başkanlarını topluyorsun. 19 yaşını doldurmuş bir çocuğa 15 yaşında diye yaygara çıkarıyorsun. Bu mantıkla çözemezsiniz. Ben senle nasıl çözüme gideyim?
Bir kere o yaptığınız provaktif hareketten dolayı bu devletten özür dileyeceksiniz. Sonra bizde elinizden tutup götüreceğiz her yere.
Bu zihniyetinizi değiştirip, niyetinizi tazelediğiniz gün ben sizinle sorunu çözerim. Ama bu kafayla bu iş gitmez. Önce biraraya gelmek lazım. Başüstünde taşıdığınız adamlar, birgün siz şikayet edildiniz diye bunlar hain oldu. Buna hakkınız var mı?
Başkan Halil Altundağ özür diledikten sonra Kaymakam Yıldırım son olarak; “Ben yine buna rağmen bu olay hoşumuza gitmediği için duygusalda tepki vermiş olabilirim ama sonuna kadar sözlerimin arkasındayım. Çünkü bu ilçede ben böyle bir şey duymadım. Her şeye rağmen biz, devlet aklıyla hareket eden bir kaymakam olarak Başkanlarımla beraber ben yine kooperatifin menfaatine olacak bir şey varsa sonuna kadar yanınızdayım. Ama suç işleme, makbuzla para toplama gibi kanunda olmayan şeylerle ilgili karşıma geldiğiniz zaman ben gereğini yaparım. Sözleşmeyi hazırlayıp gelin, Tuzlacılarla oturalım. Ben Halil Altundağ’a kızarak tüm nakliyecilerin geleceği ile ilgili hissi davranmam, ben bu konuda antrenmanlıyım. Aklı selim insanlar olarak Emniyete ve Jandarmaya yardımcı olmamız gerekir. Hangi psikoloji ile çalıştığını bilmiyorsunuz. Bu ilçede bir daha böyle bir olay olmasın lütfen.”dedi.

Diğer yandan toplantıda; “Ben izindeyken telefon açmam. Buranın benim yerime bakan bir Kaymakamı var” diyen Sedat Yıldırım; “Emniyet, Bölge trafik ve Jandarma olmak üzere üçlü bir komisyon kuruldu. Salı gününden itibaren tonaj konusunda nefes aldırmayacaklar” şeklinde konuştu.


   1 Ağustos 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2398 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım