31 Temmuz 2019, 13:34 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Sosyal Sorumluluk Almak

Sosyal Sorumluluk Almak

Sosyal Sorumluluk Almak...Son yıllarda oldukça önemli bir yere sahip olan sosyal sorumluluk gerek bireyler gerekse işletmeler açısından bir bilinç olarak kabul edilmektedir. Sosyal sorumluluk bireysel açıdan ele alındığında bireyin toplumsal gelişime katkı bağlamında kendini sorumlu hissetmesi, gönüllü olarak çeşitli sivil toplum kuruluşlarına üye olması ve bu kuruluşlarla ortak çeşitli çalışmalar yürütmesi bireysel bazda önemli bir sosyal sorumluluk bilinci göstergesi olarak kabul edilmektedir. Sosyal sorumluluk, bir sosyal anlaşmaya ve uzlaşmaya girişmedir.


Sosyal sorumluluğu benimseyenlerin yanında birde sosyal sorumsuzluğu benimseyenler var. Konumuzu örnekler ile pekiştirelim… Örneğin; senin karnın tokken yakınındaki komşun açsa bu bir sosyal sorumluluk gerektirir ve onun açlığını gidermen gerekiyor. Şayet olanakların elverdiği halde bunu yapmıyorsan sosyal sorumsuzluk yapıyorsun demektir. İnsani duygular taşıyamayan bireyler sosyal sorumluluk sahibi de olamıyorlar.

Ankara ya da başka büyükşehirlere gidenler toplu taşıma araçlarını kullandıklarında şahit olmuştur. Yüzlerce kişi üst üste, iç içe yolculuk ediyorlar. Toplu taşıma araçlarında bulunan yolculardan yaşlılar var, hastalar var, çocuklu bayanlar var, hamileler var. Koltuklara bakıyorsunuz oturanlar genç yaştaki insanlar. Ayaktaki insanlar ise, yaşlılar, kadınlar ve hastalar. Bu tür durumlar bir sosyal sorumluluk gerektirmiyor mu? Sosyal sorumluluktan geçin insanlığın da gereği değil mi? O insanlara yer vermek, koltuk açmak. Bu örnekleri gördükçe geçmişe daha çok özlem duyuyor, insan. Geçmişte hoşgörü ve insaniyet egemendi.

İnsanlar, kişisel olarak bu ve buna benzer konularda kendi kişisel çıkarlarını düşündüklerinde bir de empati yaparak yani kendini karşısındakinin yerine koyarak onun çıkarlarını da düşünmek zorunda olmalıdırlar. Bu hem bir insani duruş hem de sosyal rahatlama sağlamış olacaktır. Ancak, güncel hayatta görüyoruz ki, toplumumuz yozlaşmış, insanlar kendilerinden başkasını düşünmez olmuşlar. Hep ben olayım, ben varsam her şey var, ben yoksam hiçbir şey olmasın mantığı egemen olmuş.   

Gözlemlediğim bir durum daha var ki, özellikle ihtiyaç sahibi olan kurumlar hep olanakları yüksek yerlerden, kurumlardan bir beklenti içerisine girerler. Örneğin kısıtlı olanakları olan belediyeler olanakları geniş olan belediyelerden hep yardımlar alırlar. Bu durum gerçekten çok mükemmel bir dayanışma örneği olarak görülmektedir. Ancak ne yazık ki bu durum sadece aynı siyasi görüşe sahip belediyeler arasında geçerli olmaktadır. Oysa sosyal sorumluluk da öyle bir ilişki olmalı ki, siyasi görüşlere bakılmaksızın gösterilebilmeli ve uygulanabilmeli.     

Sosyal sorumluluğun en bariz yaşandığı yerlerden birisi de okullardır. Özellikle kırsalda yaşayan çocukların ihtiyaçlarının giderilmesinde, onlara her türlü yardımın gönderilmesinde,  hem olanağı olan okullara hem de STK dediğimiz kuruluşlara görev düşmektedir. Yaşadığım  ve gözlemleyebildiğim kadarıyla gerçekten çok sorumlu davranan kişi ve kuruluşlar var. Ama ondan fazla da vurdumduymaz ve sorumsuzca davrananlar var.     

Diliyorum ve umuyorum ki, geleceğimizin teminatı olarak gördüğümüz çocuklarımız ve gençlerimiz, çok geçmeden bu sosyal sorumluluk kavramının farkına varırlar da bizleri, beynimizdeki o olumsuz duygulardan arındırırlar.

(Faydalanılan Kaynak: Sosyal Sorumluluk Kampanyalarına Yönelik Algı ve Tutumlar, Dilek K. Morkoç, Cumhur Erdönmez)   1 Ağustos 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2239 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Hicbir sey yapamiyorsan gücün nispetinde bir kiz ögerenciyi ünüverisitede okuta bilirsin,veya evin bir odasini ona acabilirsin.
unutmiyalim ülkelerin kalkinmasi,gelismesi,refah payinin büyümesi bilim ve bilimle olmaktadir.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.109 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım