17 Temmuz 2019, 14:46 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

15 Temmuz’un 3. yıl etkinlikleri

15 Temmuz’un 3. yıl etkinlikleri

15 Temmuz’un 3. yıl etkinlikleri...


15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma etkinlikleri kapsamında, tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de çeşitli anma etkinlikleri düzenlendi.

Program kapsamında ilk olarak, saat 12.00’da şehir mezarlığındaki şehitlik ziyaret edildi.

İlçemiz Şehitlerinin mezarlarına protokol tarafından karanfiller bırakıldıktan sonra İlçe Müftülüğünce Kur’an-ı Kerim Tilaveti okundu. Edilen duanın arkasından şehitlik ziyareti sonlandırıldı.

Saat 12.45’de İmam Hatip Lisesi Tatbikat Camii’nde mevlid-i şerif okundu ve dualar edildi.

Saat 13.45’de de Belediye bahçesinde, “15 Temmuz” temalı fotoğraf sergisi, halkın ziyaretine açıldı.
Açılışı yapılan sergiyi gezen; Kaymakam Sedat Yıldırım, Tatbikat Merkezi Komutanı Tankçı Albay İlker Görgülü, Belediye Başkanı Memiş Çelik, Ak Parti İlçe Başkanı Erkan Seyhan, Emniyet Müdürü Ahmet Demircan, Jandarma Komutanı Yüzbaşı Uğur Avcı ve Meclis Üyeleri, fotoğrafa baktıkça 15 Temmuz 2016 gecesine tekrar döndüklerini, kafalarında o anları canlandırdıkça tüylerinin diken diken olduğunu belirttiler.

TUZGÖLÜ MEYDANI
Etkinlik kapsamında saat 20.30 – 00.15 saatleri arasında Tuzgölü Meydanında toplanıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan meydandaki program, İlçe Müftüsü İsmail Göksu tarafından Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunması ve duaların edilmesi ile devam etti.

PROTOKOL KONUŞMALARI
Protokol konuşmalarında da ilk olarak Belediye Başkanı Memiş Çelik konuştu.

Çelik konuşmasında; “15 Temmuz 2016 Cuma Günü hain Terör örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sonucunda 251 vatan evladı şehit olmuşudur. 2196 vatan evladı gazi olmuştur. İlk kalkışma Gölbaşı Özel Harekattan başlayarak TBMM ile Emniyet Genel Müdürlüğü ve Külliye üzerine ve vatandaşlara alçakça bomba yağdırdılar. Türk Milletinin yüksek cesareti ile kalkışma bertaraf edilmiştir. Hainlerin hepsi tutuklanarak yüce Türk adaletine teslim edilmiştir.
Bugün 15 Temmuz Hain feto örgütünün, Türk Demokrasisine, milletin geleceğine, huzuruna kastettiği dehşetten destana giden mücadelenin 3. yılı, vatan uğruna namus uğruna, bu kutsal topraklar uğruna canını feda eden tüm şehitlerimize Allahtan rahmet dilerken, onlara her zaman minnet duyduğumuzu bildirir, kahraman gazilerimize ve yakınlarına sağlıklı uzun ömürler dilerim.

81 vilayette eş zamanlı olarak tek yumruk olmanın adıdır 15 Temmuz. Yeniden dirilişin adıdır 15 temmuz hiçbir ayrım gözetmeden, yüreği vatan için çarpan yiğitlerin mücadelesidir 15 Temmuz.
Türk milletinin demokrasi ile yaşama özgürlüğü Türkiye Cumhuriyetinin içte ve dışta bağımsızlığına, ülkemizin huzur ve refahına göz dikenlerin 15 Temmuz gecesinde yapmaya çalıştığı kalkışmayı, sokaklara dökülen genç, yaşlı, kadın, erkek milyonların bastırdığı bir gecedir 15 Temmuz.

Ama şunu unuttular Türk milletinin tarihinde esaret yoktur. Bu topraklar çok hain gördü, ama bu karakterli millet bu hainleri toprağa gömdü.
İçerde ve dışarda bütün hainler şunu bilsin ki bu ülkede Ömer Halis Demirler, Fethi Sekinler bitmez. Ben bir kez daha tüm şehitlerimize Allahtan rahmet diliyorum. Rabbim bir daha bizlere böyle bir dehşeti yaşatmasın diyorum ve hepinize saygılarımı sunuyorum.”dedi.

KAYMAKAMIN KONUŞMASI;
Kaymakam Sedat Yıldırım da; “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Gününde, Ülkemizin dört bir tarafında olduğu gibi bizde bir ve beraber olarak hain darbe girişinin 3.yılında hep birlikte temsili olarak nöbet tutmak üzere burada toplanmış bulunuyoruz.
Bundan 3 yıl önce aşağı yukarı bu saatlerde, Türk Silahlı Kuvvetlerinin içerisine yıllardır sızmış, yuvalanmış Fetö ve işbirlikçilerinin hain darbe girişimleri ile bu Ülke’nin istiklaline, istikbaline, bağımsızlığına gasp edilmiştir. Tabi burada bizim halkımız arasında Peygamber ocağı diye tanımladığımız kahraman Mehmetçiklerimizi, bu hainlerden ayırmamız gerekir. Nitekim bu terör örgütü mensuplarından temizlenen ordumuzun sınır ötesinde ve içerisinde, 15 Temmuz’dan sonra ne kadar kahramanlıklar yaptığını hep birlikte gördük. Asker elbisesi giymiş bu emperyalizmin uşakları, 15 Temmuz’da bu Ülke’nin, bu devletin, bu milletin tankını, topunu, silahını, tüfeğini yine bu millete doğrultmuş, adeta kardeşi kardeşe kırdırmak için birileri tarafından yazılmış bir senaryoyu oyuna dökmek istemiştir. O gün TBMM’yi, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni, Milli İstihbarat Teşkilatı’nı, Emniyet birimlerinin binalarını, Ülke’nin kritik, stratejik yerlerine bomba atan, sivil vatandaşa mermi yağdıranlar, bundan 104 sene önce Çanakkale’ye gelerek bu Ülke’yi işgal etmek isteyen karanlık güçlerle aynı yolun yolcularıydılar.

15 Temmuz’u ben şöyle özetliyorum; Çerçevesi Mondros’ta çizilmiş, Sevr’de bu millete dayatılmış, bu toprakların işgali, bu milletin imhası projesinin 100 yıl sonra tekrar uygulatmaya, çalışma planı, projesidir 15 Temmuz. Ama bu millet, yine tüm farklılıklarını bir kenara bırakarak 7’den 77’ye bu oyunu çok erken fark ederek sokağa çıkmış, tanka, topa ve bu hainlere karşı birlik ve beraberlik içerisinde o karanlık geceyi adeta şehitleriyle nurlandırmış, aydınlatmıştır. Buradan bu oyunu oynayanlar başta olmak üzere tüm dünyaya bir kez daha seslenmek istiyoruz; Bu millet, tarihte bağımsızlığı için, vatan sevgisi için, namusu için defalarca bu imkanlardan, bu provolardan başarıyla çıkmıştır. Hiç kimse bizim siyasi fikrimiz ne olursa olsun, etnik yapımız ne olursa olsun vatan sevgimizi test etmeye asla ve katiyen bundan sonra kalkışmasın diyorum.
Bu duygu ve düşüncelerle başta 15 Temmuz şehitlerimiz olmak üzere tüm şehitlerimizi, ebediyete intikal etmiş  gazilerimizi rahmetle, minnet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize, şehit yakınlarımıza sağlıklı ve mutlu bir yaşam diliyor, Allah birliğimizi, dirliğimizi bozmasın, Allah vatansız, ezansız, bayraksız bırakmasın” şeklinde konuştu.

Konuşmalardan sonra Tuz Gölü meydanında gece 00.13’e kadar nöbet tutuldu.

Nöbet bitimine kadar da; İlçemiz Belediye tarafından yemek verildi, dondurma, tatlı ve çay ikram edildi.

2019 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü programı, tüm yurtta eş zamanlı olarak saat 00,13’te salaların okunmasının ardından sona erdi.


   18 Temmuz 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1399 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım