10 Temmuz 2019, 14:37 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Hububat Hasadında sona geliniyor

Hububat Hasadında sona geliniyor

Hububat Hasadında sona geliniyor...
Mayıs  ayının sonunda başlayan yağışlardan dolayı hububat hasadı,15 gün geç başladı. Zamansız  yağışlardan hasat yapılacak ürünlerin, aynı anda yetişmesinde neden oldu. Önceki yıllarda ilçe merkezinde başlayan hasad, kademe kademe yüksek yerlerde son buluyordu.

Bu yıl böyle olmadı. Her yerde ürünler aynı zamanda yetişmiş oldu. Hasatta  biçerdöver sıkıntısı yaşandı.

Havaların yağışlı olmasından sel, dolu felaketlerden dolayı üreticiler bir an önce biçtirme çabasına düştüler. Erken yapılan hasat nedeniyle ürünler yaş olduğu için lisanslı depolar tarafından alımlar yapılmadı. Çiftçiler ürünlerini buğday pazarındaki esnaflara satabildiler.

Haziran ayının yağışlı geçmesinden dolayı rekolte düşük oldu. Zamansız yağışlardan ovada, Mezgit ve Karendere  mahallelerinde yüzde 15,20 gibi ortalama verim düşüklüğü oldu. Hububatta verim düşüklüğünün diğer nedeni de sam yelinin esmesi olarak gösteriliyor. Başak süt denesinde iken, sam yelinin esmesi ile başağın büyümediği belirtiliyor. Konya, Aksaray Kırşehir ve Gaziantep’ten gelen alıcılar yoğundu. Ürünün bir kısmı tarlada alınarak dışarıya gitti. İlçe merkezi ve mahallelerinde yapılan hasadın yüzde 90’ı tamamlanmış durumda.

Polatlı ilçesinde, soğan ekiminde toprakta görülen hastalıktan, ekim alanı ilçemize kaymış durumda. Soğanda ekim alanı her geçen yıl büyüyor. İlçe merkezinde 10 bin dekar, çevre mahallelerde ise 30 bin dekar soğan ekiminin yapıldığı, toplam 40 bin dekar ekim olduğu ifade ediliyor. Soğanda ekim alanı büyürken, hububat ekiminde alan küçülüyor.

Çiftçilerimiz ekimde kullandıkları  gübre, yakıt, zirai ilaç, ekipman girdilerinin yüksek olmasından, zorlandıklarını söylediler. Bazı çiftçiler arpa veya buğdayına gübre atamayan arkadaşlarının olduğunu, desteklerin direk gübre, yakıt, zirai ilaçlara yapılması görüşündeler. Böyle giderse tarlalarını ekemeyeceklerini belirtiyorlar.

Gazetemiz görevlisi, hasat ile ilgili; çiftçiler, buğday pazarı esnafı ve Lisanslı depo yetkilileriyle görüştü.

Özbek Tarım’dan İbrahim Özbek; “Zamansız yağışlardan, sam yelinin esmesinden, arpada hektolitre düşük. Çiftçilerimizin biçtirdiği ürünlerin rutubetli olmasına rağmen aldık. Mağdur etmemeye çalıştık.Arpayı 1100 krş ile 1300 krş arasında alıyoruz.
Özbek Tarım olarak, hububat alım, satımı yanında, çiftçilerimize tohum eleme tesisi ile ürünlerini ilaçlama, eleme yaparak, önümüzdeki dönem için tohumluk hizmetini yapıyoruz” açıklamasında bulundu.

Sadıklı Mahallesinden Seyfi Ünal, “TK LİDAŞ’ a arpa getirdim. Arpayı 1200 krş’a verdim. Verim normal oldu. Ziraat Odası biçerdöver fiyatlarını 13 TL 50 krş ile 15 TL arasında belirlemiş. Belirlenen fiyatın üzerinde ücret talep ediyorlar. Ziraat Odasının bu konuda üreticilere yardımcı olmasını istiyoruz.” dedi.

Mustafa Kerman; Devekovan’da ektiği arpayı TK LİDAŞ’a  verdiğini, depoda üç gün beklemesi ve dördüncü günde  satılmasına bir anlam veremediğini belirtti, “Bir önceki yıllarda TMO’ya döktüğümüz ürünün fiyatını hemen öğrenir alacağımızı bilirdik.” diyerek şaşkınlığını dile getiriyor..

Şaban İçöz adlı üretici; Palazobası’nda 85 dekar buğday işlettiğini, yağışlardan ve sam yelinin esmesinden dolayı yarı yarıya verim kaybı yaşadığını belirtiyor.

Polatlar Zahire’den Aşır Bulat, “Bu yıl buğday pazarı çok sakin geçiyor.Genel olarak rekolte düşük.Bunların iki nedeni var. Sam yelinin esmesi, düzensiz yağışların olması. Arpa,buğdayda kalite ve  rekolte  düşmesine  neden oldu.
Buğday pazarında arpayı  1100 krş, buğdayı 1500’den başlayan fiyatlarla alıyoruz. Arpada hektolitre, buğdayda protein değeri düşük” dedi.

Palazobası Mahallesinden Sezai İçöz, Buğday biçtirdim. Verim yarı yarıya düşük. Üretici gübre, mazot, ilaç girdilerinin yüksek olduğundan yeterince alamadık bakımını yapamadık. Maliyetlerimiz yüksek.Ürüne verilen taban fiyat düşük” şeklinde konuştu.

Acıkuyu da çiftçilik yapan Nurhan Baydar; Arpa, buğday, nohut ektim. Verim yoktu. Ekimden hasada kadar yapılan girdileri verilen fiyatlar kurtarmıyor. Nohudun fiyatı  2 TL 50 krş ile 3 TL arasında gidiyor.Bu fiyatlarla gelecek yıl nasıl ekim yapılacağını bilemediğini” söyledi.

Hasan Candan (Candan Tarım); Arpada çiftçilerimizin yüzü güldü. 1100 krş fiyatla alım yapıldı, verim 400 kg alındı.Buğdayda verim 250 kg ile 300 kg arasında değişti.Hububatta ekim alanı, geçen yıla göre düşük. Soğanda 40 dekar ekim var. Bunlar arpa, buğday yerleri “şeklinde açıkladı.

Ankara Ticaret Borsası İlçe Temsilcisi Ragıp Altuntepe, Zamansız yağmurlardan üreticilerimiz bu yıl verimden memnun değil. Bayramdan sonra alım başladı. Toplam 16 bin ton arpa ve 5 bin ton buğday alındı. 400 tonda nohut alımı yapıldı.
Arpa, geçen yıl hektolitresi 70 üzerindeydi. Bu yıl 60 civarında oynuyor. Arpanın verimi bu yıl yarı yarıya düştü. Borsa 10 yıldır ürün analizlerinden ücret  almıyor. Sadece kantar ücreti 5 TL gibi sembolik bir ücret” aldığını belirtti.

Toprak Mahsulleri Ofisini kiralayan Tarım Kredi LİDAŞ bu yıl hububat alımına başladı. 6 Haziran da başlayan alımlarda 5 bin ton arpa, 300  ton buğday almıştır. Alımlar devam ediyor.

Hasadın hemen tamamının yapıldığını belirten TK LİDAŞ Şube Müdürü Muhammed Görkem, İlçe merkezinde, mahallelerinde hasat tamamlandı. Torunobası, Deliller gibi yüksek yerlerde hasat devam ediyor. Bu hafta sonuna kadar hasadın tamamlanacağını” söyledi.

Görkem; Depoya gelen ürünlerde süne ve kımıl mücadelesinin arpa ve buğdayda yok denecek kadar yapıldığından ürünlerde büyük tahribatlar var.Süne, kımıl mücadelesi tek tek değil toplu olarak yapılmalı. Arpa, buğdayda kaliteli, verimli ürünler almak istiyorsak yapmalıyız.” dedi.

Lisanslı depoculuğun üreticiler tarafından yavaş yavaş tanınmayı başlandığını söyleyen Görkem “TMO adına alıyoruz. Dökülen ürünün depoda üç gün kalması gerekiyor. Ürününü döken üreticiler  nakliye ve analiz desteğini alıyorlar” şeklinde konuştu.

İlçemizde 2000 yılından  bu yana sektörde kendini gösteren Hisar Tarım, 50 bin dekar arpa,10 bin dekar buğday,  bin dekarda nohut sözleşmeli ekimi yaptırdı.

Sözleşmeli arpa hasadının tamamlandığı, dekara 350 kg ile 400 kg arasında alındığı ifade edildi.Tosun Paşa arpa çeşidinde dekara 780 kg, Zeynel Ağa arpa çeşidinde  dekara 700 kg alındığı yetkililer tarafından belirtildi.

Sözleşmeli arpayı 1180 krş ve nakliye desteği yaptıklarını, 17 bin ton arpa aldıklarını, buğdayda alımların  devam ettiğini söylediler. Şu ana kadar 750 ton buğday alındığını, kalitesine göre 1600 krş’dan başlayan fiyatlarla alım yapıldığını ,ödemelerin peşin yapıldığı ifade edildi.

Sertifikalı tohum tesisini kurarak, sertifikalı tohum alanında kurumsallaşan Hisar Tarım “İyi Tarım Uygulamaları” kapsamında  kimyon, anason ekimi de yaptırdı. Hububat alımlarında ilçe merkezi ile Kaçarlı, Gülhüyük mahallerinde alım yaparak çiftçilerimize hizmet veriyor.

Önümüzdeki yıl 60 bin dekar arpa, 5 bin dekar buğday, 10 bin dekar nohut sözleşmeli ekim yapacaklar. Çiftçilerimize tohum, gübre,  ekipman, teknik personel ve nakliye desteği vererek üretimden gelen destekleri verecekleri şeklinde konuştular.

İlçemizde ilk lisanlı depo olan, Kan Lisanslı Deposu kurucularından İzzet Kan “Bu yıl hububatta hareketlilik yok. Depoya gelmeden tarlada  alımlar yapılıyor. Tüccar çiftçinin tarlasında alıyor. Geçen yıla göre ekim alanı azaldı.Soğan ekiminde bu yıl fazla ekim yapıldığı görülüyor.”

“TMO adına 8 bin ton arpayı 1100  krş’dan  aldık.Kan Tarım olarak kendi adımıza  6 bin ton buğday aldık. Arpa almadık. Geçen yıl bir güde 2800 ton alım yaparak Türkiye de bir rekor kırdık. Bu yıl alımlar çok yavaş oluyor.” 


   11 Temmuz 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1309 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]