10 Temmuz 2019, 13:54 - Anasayfa // Konuk Kalem Haberi yazdır

Topakkaya Okları 2

Topakkaya Okları 2

Aristoya göre: İnsan siyasal bir hayvandır...Topakkaya Okları


İNSAN & HAYVAN SİYASALLIĞI hk.

Aristoya göre: İnsan siyasal bir hayvandır, bu insanın doğasında olup toplumsallığın neticesiyle hem cinsleriyle iletişim kurma ihtiyacının ve yeteneğinin uzantısı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hayvanlarda da birlikte yaşama, ilişki ve iletişim kurma özelliği (yetisi) var ama hiçbir hayvan türünün geliştirdiği iletişim sisteminin, SİYASAL DÜZEYDE BİR ÖRGÜTLENMESİ, SİYASAL NİTELİKLİ İLİŞKİLER SİSTEMİ KURMASI mümkün değildir. Siyasallık insana özgü özelliktir.

Aristo, yaşadığı çağa göre böyle düşünebilir, norm koyabilir.

Her hangi bir hayvan cinsinin lisanıyla iletişim üzerine konuşmasını anlamayan Aristo hayvanın siyasallığı üzerine hüküm koyması uygun olamaz kanaatindeyim.  Çünkü, bugünkü çağda, hâlâ hayvanların lisanını çözemesek de, insanlar ve hayvanlar olarak yaşam gösterileri fevkalâde değişkenlikler sunmaktadır.

a) Bazı hayvan guruplarının (arıların, karıncaların, kuşların ve sürülerinin vb. gibi) birlikte yaşam süreçlerindeki semerelerinde nasıl iletişim ve birlikte hareket etme, saldırma, savunma, yavrularına zamanın geldiğinde yuva yapma ve besleme, koruma, kollama vs gibi davranış kararlarını görmüş ve gelecekleri hususunda da teminatlı bir eminlik kazanmış olduklarını da görürüz.

b) Bazı hayvanların, kuşların, böceklerin hemcinslerine ve etrafındaki insanlara, aşırı sesler çıkararak, tehlikeyi haber ettikleri; yine bu hayvanların nerede beslenebileceklerini onların km.lerce uzaktan kokusunu alarak gitmekte oldukları ve birbirleriyle iletişim sağladıklarını da görürüz.

Bir tv.programında, ilahiyatçı bilginlerimizden biri dinlediğim sohbetinde, hayvanların yemliklerinde önlerine ne konursa hepsini  yediğini, yarınları için birazını tasarruf etmediklerini, bu cihetten yoksun olduklarını, ,insanların ise yarınlarına hazırlıklı beslendiklerini de bilgi olarak sunmuştur.

Burada ilahiyatçımız insan/hayvan arasındaki benzetmedeki farkı mihaniki  izah etmiştir. Zira insan da sofrasına ne gelirse onu yer ve kalkar, aynen hayvanın yemliğine konup da tüm yemini yediği gibi.

Bir eko toplum bilimcinin tesbitine göre: hayvanların (bilhasa koyun sürülerinin) toplu yaşamlarında yayılım yaparlarken, geçişlerinde yerdeki besi otlarının daima bir tarafını çeneleriyle kopararak (yayılım yaparak) gittiklerini, o merayı incelediğinde görmüştür. O hayvan sürüsü her hangi bir zamanda geri dönüşte veya ertesi zamanda, koparılan o otun kalan diğer yarısına yayılım yaptığını da tespit etmiştir. Birkaç zaman sonra her geçişte aynı beslenmeyi yaparak geleceğine ve yaşamına bir siyasallık örneği koymuştur. Yani aynı zamanda, otu bir anda çene tutumuyla birden kökünden koparmamıştır. Bu usulü gelecek kuşaklarına aktarmıştır.

Hayvan geleceğine böylece hazırlık da yapmış olduğu kanaatine o eko toplum bilimci varmıştır.

Sayın Şereflikoçhisar’lılar,  insanlarımız ZAMANDA BİRLİKTE eğer vaki olur da hayvan seslerinin anlamlarını çözerse, onlardan ilimde çok yarar etkinlikleri bulacaktır. Zaten günümüzde bazı yenilikler hayvanlardan alınanlar olup daha da ileriye götürmek bilimlerimizdedir.

SEVGİLİNİN BİLGİSİNE ULAŞMAK DİLEĞİYLE, hoşça kalın.  11 Temmuz 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3360 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Konuk Kalem Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.110 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri