10 Temmuz 2019, 13:45 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Nefes Almak Yaşamaksa!

Nefes Almak Yaşamaksa!

Kamu Görevlileri Sendikaları ile Konfederasyonların Üye Sayılarına İlişkin 2019 Temmuz İstatistikleri...


Kamu Görevlileri Sendikaları ile Konfederasyonların Üye Sayılarına İlişkin 2019 Temmuz İstatistikleri;  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yayımladı. Toplam çalışan kamu görevlisi sayısı, bildirimde bulunan kamu kurum ve kuruluşlarının bildirimlerine göre oluşturulurken, üyesi olmayan veya üye bildiriminde bulunmayan sendikalardan ise söz edilmedi. Bunu anlamakta güç.

Memur sendikalarının son bir yıldaki üye bilgilerine bakıldığında;

2018 yılı Temmuz ayı itibariyle kapsamdaki kamu personelinin toplam sayısının 2.473.461 olduğu ve bu sayının 2019 Temmuz ayı itibariyle 2.549.094’e yükseldiği,

2018 yılı Temmuz ayı itibariyle kapsamda olan kamu personelinden sendika üyesi olanların sayısının 1.673.318 olduğu, bu sayının 2019 yılı Temmuz ayı itibariyle 1.702.644’e yükseldiği görülüyor.

Sendikalı kamu personelinin sayısının her yıl artmasında, sendika aidatının Devlet tarafından ödemesinin etkisini göz ardı edemeyiz.  Sendikalı kamu personelinin artmış olması, etkin bir sendikacılığın yapıldığının bir göstergesi de değil elbette. Nefes almak yaşamaksa tüm sendikalar yaşıyor!

Sendikalı kamu çalışanı sayısı artmakla birlikte istediklerini elde etme konusunda sorun yaşamaktadırlar. Toplu görüşmelerin ardından toplu sözleşmenin imzalanmasıyla sonuçlanan süreç, devlet ve kamu görevlileri arasındaki karşılıklı çıkarların pazarlık edildiği bir süreç olarak uyuşmazlık ve çatışmalara oldukça açıktır. Mevcut kanunlar çerçevesinde, tarafların anlaşamamaları durumunda başvurabilecekleri grev ya da greve çıkanların toplu olarak işten uzaklaştırılmasını ifade eden lovakt gibi araçlar söz konusu olmadığı için nihai kararı verme konusunda Kamu Görevlileri Hakem Kurulu yetkili kılınmıştır. Bu durum, kamu görevlileri açısından etkili sonuçların elde edilmesini zorlaştırabilmektedir.

Mevcut yasal düzenlemeler kamu görevlilerine toplu sözleşme hakkı vermekteyse de, yalnızca toplu sözleşme hakkını kullanabilen kamu görevlileri sendikaları yeterince etkin olamamaktadır. Kamu görevlilerine, demokratik toplumlarda ekonomik hak ve çıkarların korunmasında önemli bir denge unsuru olarak kullanılan grev hakkının da tanınması gerekmektedir. Ancak, yasal değişiklikler sonrası toplu sözleşme hakkını elde eden kamu görevlilerinin grev hakkına kavuşmaları yakın gelecekte mümkün görünmüyor.

Kamu görevlileri sendikacılığında yalnızca örgütlenilen hizmet kolunun çıkarlarının gözetildiği hizmet kolu sendikacılığı anlayışının terk edilerek, kamu görevlilerinin devlet karşısındaki hak ve çıkarlarını daha etkin biçimde arayabilecekleri farklı sendikacılık anlayışlarını benimsemeleri çözüm üretmede ve çözüme ulaşmada etkili olabilir.   11 Temmuz 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1334 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]