03 Temmuz 2019, 14:25 - Anasayfa // Kadın Gözüyle Haberi yazdır

JAPONLAR

JAPONLAR

Biz ezelden beri Japonları severiz Japonlarda bizi sever!


“Biz ezelden beri Japonları severiz Japonlarda bizi sever! Bunda Japon çizgi filmleri ile büyümemizin etkisi olabilir tabii!


Teknolojide bizden ne kadar ilerde olsalar da ataerkil aile yapısı bakımından Türklere çok benzeyen yanları varmış Japonların. Onlarda da çoğunlukla bizim gibi evin erkeği çalışıp evi geçindirmekle, anne evde ev işleriyle ilgilenip çocuklara bakmakla yükümlü ve yine bizim gibi (giderek azalsa da) iki üç neslin bir arada yaşaması geleneği varmış. Onlarda da selam vermek ve verilen selamı almak bizim kadar önemliymiş.

Japon insanının o sakin, güler yüzlü, sabırlı, onurlu duruşlarına hayran olmamak mümkün değil keza üretkenlikleri, çalışkanlıkları teknolojide dünyada bir numara olmalarına rağmen öylesine mütevazi oluşlarına da...

Sosyal medyada Japonlarla ilgili paylaşımlarla sık sık karşılaşırız. Bunlar çoğunlukla bilimsel çalışmalar, yeteneği geliştirilmiş robotlar, eğitime ve insana verdikleri önemi gösteren paylaşımlardır. Bir de sevimli Japon çocuklarının müzikli gösterileri!

Eğitim onlar için o kadar önemli ki 1945’de iki kez atom bombası atılan  Japonya, felaketin üzerinden bir ay geçmeden eğitim birimlerini oluşturmuş bile! Onların bugün ki  gelişmişliklerine şaşırmayalım yani !

Nasıldır ki Japonya?
Ülke gündemleri nedir? Geçim sıkıntısı çekmezler mi? Nasıl gelebiliyorlar ülkelerinden binlerce kilometre uzaklıktaki Peri Bacalarımıza!

Deprem yada buluşlarından başka bir haber gelmez oralardan- duymayız! Kimsenin iç işlerine- dış işlerine karışmazlar mı? Depremden başka dertleri yok mudur?

Mesela devletin içine sızmış bir paralel yapılanması ya da bir adasını sürekli tehdit edip kendi devletini kurmak isteyen bir terör örgütü yok mudur? Nerede patlatılacağı belli olmayan patlayıcı yüklü araçları, engelli çocukları kandırıp canlı bomba yaparak kına merasiminin ortasına salan dinci terör gurupları yok mudur?

‘Yine bir kadın cinayeti, yine bir töre cinayeti’ diye başlık atılan üçüncü sayfa gazete haberleri, ‘ Oda öyle giyinmeseydi’ diyen karakterleri yok mudur? Kadınların kılıklarına, kıyafetlerine karışılmaz mı?

‘Bültenimize kara bir haberle başlıyoruz’ deyip ‘Ölenlere rahmet, kalanlara başsağlığı’ dileyen haber bültenleri yok mudur? Güne şehit haberleriyle başlamazlar mı?

Hiç kin gütmezler mi? Kendilerinden özür bile dilemeyen Amerika’ya, kızmazlar mı? Atom bombası atıldığında ülkelerini yöneten Japon başbakanına, hakkın rahmetine kavuşmuş atalarından hesap sormazlar mı?

Koltuğuna yapışıp kalkmayı bilmeyen parti başkanları, birbirine laf atan sataşan millet vekilleri- öfkeli- sinirli- stresli- ağzına geleni konuşan devlet büyükleri yok mudur?

Japonya’da sanatçılarla uğraşmazlar mı? Hapse atılan düşünce suçluları- akademisyenler-  şairler- yazarlar- gazeteciler yok mudur?

Yok galiba...Olmasında...
İnternet üzerinden Japon gazetelerini açtım şöyle bir gözümü gezdirdim. Tabii yazılarını okuyamadım ama gazetelerde kullanılan fotoğraflara baktım. Kadını- erkeği- genci- yaşlısı- çoluk- çocuğu hepsi gülümsüyor- hepsi de mutlu- mesut ve hayatlarından memnun görünüyorlar!

Üç tarafı denizlerle, dört tarafı düşmanlarla çevrili güzel ülkem için bazen keşke bende imkanım olsa da başka yere gitsem diyorum. Sonra düşünüyorum her şeye rağmen “Bir başkadır benim memleketim” diyorum.”

***

Malum geçtiğimiz hafta Cumhurbaşkanımız G-20 toplantısı için Japonya ‘ya gitti! Orada neler oldu- bitti meraklısı olan takip etti!

Cumhurbaşkanımız taa oralara kadar gitmişken Japon İmparatoru Naruhito ile de görüştü. Bu görüşmenin fotoğrafları da basınla paylaşıldı.

Boru değil ya koskocaman imparator bu ama alçak gönüllülükleri  yine herkesi kendilerine hayran bıraktı. Bir baktık ki konuklarını karşıladıkları salonda bizim ancak balkonlarımıza layık görebileceğimiz küçük bir oturma gurubu vardı!

O fotoğrafı görünce yıllar önce yazdığım yukarıdaki yazımı hatırladım ve gördüm ki bizde de değişen bir şey yok onlarda da! Biz aynı biz, Japonlarda  her zaman olduğu gibi yine çoook mütevazılar...     4 Temmuz 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1154 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Kadın Gözüyle Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]