03 Temmuz 2019, 14:19 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Üreten İnsan Olmak (2)

Üreten İnsan Olmak (2)

"Kırsal Turizm ve Şereflikoçhisar’’ kitapçığı ile Doç. Dr. Selma Aytüre...(Kırsal Turizm ve Şereflikoçhisar)


"Kırsal Turizm ve Şereflikoçhisar’’ kitapçığı ile Doç. Dr. Selma Aytüre, Şereflikoçhisar’ın kırsal turizm potansiyelini ortaya koymaktadır. Şereflikoçhisarlıların bu bilgilerden daha kolay yararlanabilmeleri ve derli toplu bir halde ellerinde bulundurabilmeleri için kendi maddi imkânları ile kitapçık haline getirmiştir.

Doç. Dr. Selma Aytüre öğretmenimin ‘’Kırsal Turizm ve Şereflikoçhisar’’ kitapçığındaki bazı önerileri ise şunlar:

-Tuz Gölü markası oluşması ve tanıtımı gerekmektedir. Tuz Gölü’nün özellikleri henüz yöre halkı ve halkımız tarafından tam olarak bilinmemektedir.

-Farkındalığın oluşturulması, halkın bilinçlendirilmesi ve Tuz Gölü’nün tanıtımı için bir “Tuz Gölü Festivali” düzenlenmesi düşünülmelidir. Bu festivalin geleneksel hale getirilmesi ve her yıl tekrarlanması, daha ileriki aşamada uluslararası hale getirilmesi, ilçede turistik hareketliliği artıracaktır.

-Tuz Gölü ile ilgili yapılacak faaliyetlerde, Tuz Gölü’nü çevreleyen Konya ve Aksaray illeri ile işbirliği yapılmalıdır.

-Göl üzerinde balon turu düzenlenene bilir.

-Tuz Gölü kenarında kuş gözlem kuleleri oluşturulabilir. -Gölde yaşayan canlıların tanıtıldığı bir resim müzesi de ilginç olabilir.

-Göl kenarına ve yoldan görülebilecek yerlere leyleklerin konaklayabileceği sütunlar konulmalıdır.

-Sağlık turizmine yönelik işletmelerin nitelik ve kapasitelerinin arttırılması ve tuz tedavisinin tanıtılması gerekmektedir.

-Kongre turizmi, genel turizm sezonu dışındaki ölü dönemi canlandıracaktır.

-Göl kenarında Kamping-karavan işletmesi kurulmalıdır.

-Göl kenarında yürüyüş yolları, bisiklet yolları yapılmalı, bu amaçla bisiklet kiralama yerleri ve kapasitesi oluşturulmalıdır.

-Hirfanlı baraj gölüne hâkim köylerde kırsal turizm, agro turizm hızla geliştirilebilir.

-Baraj gölü kenarında yürüyüş yolları ve bisiklet yolları yapılmalı, ayrıca günübirlik konaklama tesisleri oluşturulmalıdır.

-Baraj gölüne en yakın noktada bulunan Şanlıkışla ve Acıkuyu köylerinde(mahalle) pilot projeler uygulanmalı, daha sonra Kacarlı, Gülhüyük ve Şereflidavutlu Köyleri/mahalleleri de bu kapsamda desteklenmelidir.

-Gülhüyük Köyü civarında bulunan şahin, kartal gibi yırtıcı kuş popülasyonunun tanıtımı yapılmalı, meraklısına kuş gözlem kuleleri ile  konaklayabilecekleri tesisler oluşturularak, köyün tanıtımı yapılmalı ve gelenlerin hoşça vakit geçirebilecekleri ek aktiviteler düşünülmelidir (at gezisi, yürüyüş yolları, agroturizm,vb.).

-Agro turizm kapsamında belli işletmelerde, hem bu işlerin nasıl yapıldığı uygulamalarla anlatılıp, gelenlere de ürünlerden tattırılıp, pazarlanmasına yönelik alt yapı kurulmalıdır.

-Hacıbekir kavununun tanıtımı yapılmalıdır.

-Manda sütünden peynir ve yoğurt yapılarak, marka oluşturulmaya çalışılmalı ve gelen turistlere pazarlanmalıdır.

-Koyun etinin lezzet özelliği bilimsel olarak belirlenmeli ve tanıtımı yapılmalıdır.

-Kırsal turizm, inanç turizmi ile de desteklenmelidir. İnanç turizmi açısından Şereflikoçhisar’da bulunan iki cami ve önemli bir şahsiyet olan Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerinin Koçhisar’da doğduğu ve çocukluk yıllarının burada geçtiği anlatılmalıdır.

-Kent müzesi ve Parnassos Antik Kenti de gelenler için ilginç yerler olacaktır.

Görüldüğü gibi Doç. Dr. Selma Aytüre, Şereflikoçhisar ve çevresinde turizm objelerinin yanı sıra, önemli bir kırsal turizm potansiyelini derli toplu bir halde ilgililerin dikkatine sunmuştur.

Doç. Dr. Selma Aytüre bize göstermiştir ki, bir eğitimcinin temel görevleri arasında;  yenilikçi, girişimci, çevreye ve insana saygılı bireyler yetiştirerek; eğitim, araştırma ve topluma hizmet alanlarındaki üretimini toplum yararına sunmak olmalıdır.

Kendisi tanımaktan onur duyduğum Selma öğretmenime Şereflikoçhisar’a katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bizim böyle üretken insanları maddi ve manevi olarak desteklememiz gerekmez mi?     4 Temmuz 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2998 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri