26 Haziran 2019, 14:59 - Anasayfa // ARŞİV Haberi yazdır

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu

İmamoğlu çok farklı kazandı...Demokrasi.. Özgürlük.. Barış.. Hak, Hukuk, Adalet diyen

İMAMOĞLU ÇOK FARKLI KAZANDI

31 Mart 2019 tarihinde Türkye genelinde yapılan yerel seçimlerde, İsstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını 13 bin küsür oy farkıyla kazanan Millet İttifakı Adayı Ekrem İmamoğlu’na önce mazbatasının verilmesi, Yüksek Seçim Kurulu’nun ucube bir kararıyla İstanbul Büyükşehir seçimlerini iptal etmesinin ardından 18 gün sonra mazbatasının geri alınması üzerine yenilenen seçim Pazar günü yapıldı.

Seçimin sadece İstanbul’da ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yapılacak olmasına karşın tüm yurtta seçim süreci ilgi ile izlenen, sonucu merakla beklenen ve çok farklı yorumlara, iddia ve ithamlara konu olan seçimi ikinci kez Ekrem İmamoğlu, bu kez çok büyük farkla kazandı.

Gayri Resmi sonuçlara göre Ekrem İmamoğlu oyların % 54.03’ünü (4.698.782) alırken, Cumhur İttifakının adayı Binali Yıldırım ise % 45.09 oran ile (3,921.201) oy altı.

Bu oranlarla 31 Mart’ta 13 bin küsür fark ile seçimi kazanan İmamoğlu, Pazar günkü seçimlerde 800 bine yakın fark yaptı ve tüm tahminleri, beklentileri altüst etti.

MORAL DESTEK ZİYARETLERİ
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenileneceğinin açıklanmasından tüm partiler tam kadro İstanbul’da karargah kurdular, çok yönlü propaganda yöntemlerini uyguladılar, farklı angajmannın içine girdiler, HDP’nin İmamoğlu’nu destekleyeceğini açıklamasının ardından Cumhur İttifakının adayı Binali Yıldırım’a destek için kanlı terör örgütünün başı Abdullah Öcalan’ın yardımına tevessül ettiler.

İLÇEMİZDEN DE GİDENLER OLDU
Yurdun değişik yörelerinden adaylara ve partilere destek için İstanbul’a ziyaretler yapılırken, İlçemizden de ziyaretçi kervanına katılanlar oldu.

Cumhur İttifakının adayı Binali Yıldırım’a moral destek için Belediye Başkanı Memiş Çelik, Ak Parti İlçe Başkanı Erkan Seyhan ve bazı yönetim kurulu üyeleri ve Millet İttifakının adayı Ekrem İmamoğlu’na destek için de CHP İlçe Başkanı Mustafa Alıcı ve bazı yönetim kurulu üyeleri İstanbul’a gittiler ve kısa süreli çalışmalara katıldılar.

BİNALİ YILDIRIM’IN AÇIKLAMASI:
Seçim sonuçlarının açıklanmaya başlanmasının ve İmamoğlu’nun kazanacağının belli olmasıyla Binali Yıldırım bir açıklama yaptı ve şöyle dedi:

“Şu an itibariyle seçimleri rakibim Ekrem İmamoğlu önde götürmektedir. Kendisini tebrik ediyorum. Başarılar diliyorum.”

“Bu seçim kampanyası boyunca bizimle beraber yoğun bir çalışma içine giren, elinden gelen bütün gayreti gösteren yakın çalışma arkadaşlarıma, teşkilat mensuplarına, bizi dinleyen, projelerimizi, vaatlerimizi anlatma fırsatı veren İstanbulumuzun güzel insanlarına teşekkür ediyorum. Aynı zamanda büyük fedakarlık gösteren aileme de bu vesileyle teşekkür ediyorum.
Seçim demek, demokrasi demektir. Bu seçimler de Türkiye’de demokrasinin en iyi şekilde, kusursuz işlediğini bir kez daha ortaya koymuştur. Elde edilen sonuçlar tabii ki kesin olarak daha sonra açıklanacaktır.”

EKREM İMAMOĞLU’NUN AÇIKLAMASI:
Beklenmedik bir oy farkıyla seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu teşekkür konuşmasında şunları söyledi:

Yenilenen seçimlerle 16 milyon İstanbullunun adalete olan güveni tazelenmiş ve “Artık İstanbul’da israf, şatafat, kibir, ötekileştirme, ön yargı dönemi bitmiş, kardeşlik, sevgi dönemi başlamıştır.”

İmamoğlu konuşmasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenerek, “Daha hızlı metro yapmak gibi mülteci konuları gibi İstanbul’un acil sorunlarında uyumlu bir şekilde çalışmanın önemi ortadadır. Hiçbir siyasi mesele, vatandaşımızın huzurundan, mutluluğundan, işsizliğin, yoksulluğundan, barıştan, eğitimden asla ve asla önemli değildir” ifadesini kullandı. İmamoğlu, Erdoğan’ı ziyaret etmek istediğini belirterek, “Sizi en kısa zamanda ziyaret etmek istiyorum. Vatandaş hizmet, üretim ve çözüm beklemektedir” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN AÇIKLAMASI
Erdoğan Twitter hesabından, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçimi sonuçlarının İstanbul’umuz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Milli irade bugün bir kez daha tecelli etmiştir. Gayrı resmi sonuçlara göre seçimi kazanan Ekrem İmamoğlu’nu tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan açıklamalarını şu şekilde devam ettirdi:
Bundan önce olduğu gibi önümüzdeki süreçte de demokrasiden, hukukun üstünlüğünden, ülkemizin barış, refah ve istikrarından taviz vermeden, Cumhur İttifakı’nın ilkeleri çerçevesinde, birlik ve beraberlik içinde, 2023 hedeflerimize yürüyeceğiz.

Kemal Kılıçdaroğlu Ankara’da yaptığı teşekkür konuşmasında şunları söyledi:
“Cumhuriyeti şimdi demokrasiyle taçlandırıyoruz ve bunu büyüteceğiz, güçlendireceğiz. Demokrasi kararlılığımızı bütün dünyaya bildireceğiz ve bildirdik de.”
Türkiye’nin demokrasiye inananlarla, bütün dünyanın da Türkiye ile gurur duyduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “İnanın, bütün samimiyetimle söylüyorum, demokrasiye inanan bütün dünya, Türkiye ile ve son seçimler dolayısıyla yine Türkiye ile gurur duyuyorlar. Demokrasiye inanan insanlar, demokrasiden yana tavır alanlar, demokrasiyi sonuna kadar savunanlar sizlerle, herkes ama herkes, gurur duyuyor.” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, her zaman “Ben bu milletim ferasetine güveniyorum” dediğini anımsatarak, şöyle devam etti:
“Evet, halkımıza güveniyoruz, halkımızın iradesine güveniyoruz. Kapalı kapılar ardında demokrasiye darbe yapıldı. ‘Bu darbeyi de İstanbullular giderecek, İstanbullular darbeyi sonlandıracak.’ diye güveniyordum, Allah’ın izniyle 800 bin oy farkıyla biz bunu çözdük.
Her şey neyle başladı biliyor musunuz? Her şey Adalet Yürüyüşü’yle başladı. Adalet istedik, huzur istedik. ‘Hak, hukuk ve adalet.’ dedik. Bütün dünyaya sesimizi duyurduk, herkese sesimizi duyurduk. Mısır’daki sağır sultana bile sesimizi duyurduk. Hakkı, hukuku ve adaleti istedik. Getirmek istemediler, engellemek istediler. Bütün engelleri hep birlikte aştık. En son İstanbul seçimlerini de aştık. Bizler hep birlikte, emin olun bir demokrasi destanı yazdık. Her türlü baskıya rağmen, kullandıkları devletin bütün imkanlarına, bütün bürokratlarına rağmen, bu ülkenin insanları baskıdan yana değil, demokrasiden yana tercihini koydu ve demokrasiyi şahlandırdı.”


    27 Haziran 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2008 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer ARŞİV Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.203 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım