26 Haziran 2019, 13:59 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Üreten İnsan Olmak (I)

Üreten İnsan Olmak (I)

Üreten İnsan Olmak (I)...


Üreten İnsan Olmak (I)


(Kırsal Turizm ve Şereflikoçhisar)

2012 yılından bu yana Şereflikoçhisar’da ilçenin gelişimine katkıda bulunan ve bu konuda fikir yürüten Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Şereflikoçhisar Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Selma Aytüre öğretmenim “Kırsal Turizm ve Şereflikoçhisar” adlı kitapçığı ile Şereflikoçhisar’ın kırsal turizm potansiyelini ortaya koymuş.

Doç. Dr. Selma Aytüre 2012-2015 yıllarında “Aksaray Üniversitesi, Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksek Okulu”nda Müdürlük yapmıştır. Bu görevi sırasında Şereflikoçhisar’ın mülki ve yerel otoriteleri ile bütün muhtarları ve Şereflikoçhisar’ın sanayi ve ticaret temsilcileri, sivil toplum örgütlerinin ve basının katıldığı, Ankara’dan uzmanların davet edilerek görüşlerinin alındığı iki panel gerçekleştirilmesine öncülük etmiş bir kişidir.

Bunların ilki, “Şereflikoçhisar’da Tarım ve Hayvancılık”, diğeri “Şereflikoçhisar’da Sanayi ve Ticaret” başlıkları altında yapılmıştır. Bu panellerde ortaya konan görüşler çerçevesinde Şereflikoçhisar’ın sorunları derlenmiş ve çözüm yolları ortaya konmaya çalışılmıştır.

Bu amaçla yapılan çalışmalardan ilki, Selma öğretmenimle yaptığımız ortak çalışma olan “Şereflikoçhisar’da Ekonomi” adlı kitapçık, 2017 yılında yayımlanmıştır.

Bunu takiben, “Şereflikoçhisar Ekonomisi ve Sorunları”  başlıklı makalesi, 2017 yılında, Aksaray Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi’nde yayımlanmıştır.  3-5 Mayıs 2018 tarihlerinde Ankara’da yapılan, Uluslararası Kültür ve Bilim Kongresi’nde, “Kırsal Turizm ve Şereflikoçhisar” başlıklı bir bildiri sunmuştur.

Doç. Dr. Selma Aytüre “Kırsal Turizm ve Şereflikoçhisar” adlı kitapçığının giriş bölümünde ‘’Tuz Gölü ve çevresinde, kırsal turizm ile ekonominin gelişmesi ve yeni iş imkânları oluşturulması bulunmaktadır. Tuz Gölü, Kapadokya gibi önemli bir turizm destinasyonu yolu üzerinde bulunmasına rağmen, ne turizm imkânlarından yeterince yararlanabilmekte, ne de kırsal turizmden yararlanabilmektedir. Tuz Gölü kenarında yer alan Şereflikoçhisar, Ankara’nın en uzak ilçesi olması dolayısıyla fazla gelişme gösterememiştir. Ayrıca göç vermektedir. İlçede bir Fakülte ve bir yüksek okul bulunmasına rağmen gelişme yavaştır ve öğrencilerin beklentileri karşılanamamaktadır. Bu çalışma ile Tuz Gölü ve çevresinin gelişimine katkıda bulunulması amaçlanmakta ve cazibenin arttırılmasına katkı sağlanması hedeflenmektedir.’’ demektedir.

Ayrıca ‘’Ankara Bölge Planında Şereflikoçhisar ve Tuz Gölü’’ bölümümde ise Ankara’nın alt bölgelerinden Birinci Bölge; Bala, Evren, Haymana ve Şereflikoçhisar ilçelerini kapsamasına dikkat çekmektedir. ‘’Nüfus yoğunluğunun düşük, tarımın ekonomik faaliyetlerin temelini oluşturduğu bu bölge Ankara ilinin güney ve güneydoğu kesimlerini kapsamaktadır. Şereflikoçhisar hariç, yüksek bir nüfus kaybı yaşayan bölgede gerek fiziki altyapı gerekse de temel sosyal hizmetlerin sunumu açısından sorunlar yaşanmaktadır.

Gelişmişlik sıralamalarında da alt düzeylerde bulunan bölge ilçelerinde eğitim, sağlık, ulaşım, barınma imkânlarının iyileştirilmesi; katma değeri yüksek tarımsal üretimin yaygınlaştırılması; kırsal endüstrilerin geliştirilmesi; Tuz Gölü ve Hirfanlı Baraj Gölü’nde ve civarında alternatif turizm türlerinin faaliyete geçirilmesi; bu alt bölgenin kalkınmasına önemli katkıda bulunacaktır. Ayrıca ilin en yüksek güneş enerjisi potansiyeline sahip olan bu bölgede gelecek on yılda gerçekleştirilecek güneşe dayalı elektrik üretim yatırımları, çevresel katkısının yanında, tarımsal sulamanın yaygınlaştırılmasında ve maliyetinin düşürülmesinde de etkili olacaktır.’’

Devam Edecek…   27 Haziran 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1298 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]