19 Haziran 2019, 14:27 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

F-35 Uçağı ve Türkkuşu

F-35 Uçağı ve Türkkuşu

Ülkemizin, ‘’S-400 Füze Savunma Sistemini’’ Rusya’dan almasıyla birlikte...Ülkemizin, ‘’S-400 Füze Savunma Sistemini’’ Rusya’dan almasıyla birlikte; Amerika Birleşik Devletleri, ülkemizin ‘’F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı’’ dışında kalacağını ve başka yaptırımlarda uygulayacağını söyleyerek, küstahça tehditler savurmaya başladı. Bu gelişme bana Cumhuriyetimizin ilk yıllarındaki havacılık serüvenini hatırlattı. Ülkemizin havacılık serüvenindeki gelişmeleri özetle şu şekilde oldu.


Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren savunma sanayinin milli zeminde güçlenmesi için önemli çalışmalar yapılmıştır. Bu sahada ilk zamanlar önemli başarılar elde edilmesine rağmen zamanla bu kararlılık zayıflamıştır. Şüphesiz bu duruma neden olan birçok iç ve dış gelişme etken olmuştur. Ferdi girişimciler dönemin şartlarına göre büyük mücadele vermişlerdir. Devletin de önemli girişimleri olmuştur. Ancak sıkıntılı zamanlarda hız kazanan bu girişimler savaş şartlarının sona ermesi ve sulh döneminin başlaması ile sona ermiştir.

Büyük ümitlerle açılan uçak fabrikaları ve uçak motor fabrikası önce başarılı, sonra başarısız olmuştur. Zira Türkiye’nin stratejik bir silah sistemi olan uçağı üretmesi birçok ülke ve uçak üreticisini rahatsız etmiştir. Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş ve devletin girişimleri ile kurulmaya çalışılan hava harp sanayinin basında fazla bir yer bulamamıştır.

Başbakan İsmet İnönü 3 Mayıs 1935’te Türk Hava Kurumu 6.Kurultayında, “Uçağı olmayan bir yurt damı olmayan bir eve benzer.” açıklamasında bulunmuştur. Meğer haklıymış… Türkiye’nin uçak fabrikası kurmasına bir dönem sahip çıkılmış ve eksikliğine Birinci Dünya Savaşı cephelerinde yaşanan büyük kayıplar ilham vermiştir.

Aradan geçen on yıllara rağmen THK Hava Endüstrisi fabrikalarının günümüze yansıyan ve cesaret veren yönleri bulunmaktadır. Bu fabrikada üretilen uçaklardan Danimarka’ya satış yapılmıştır ve çok beğenildiğinden yeni siparişler verilmiştir. Günümüzde uçak üretimi için yalnız askeri maksatlı üretimleri anlamamak gerekmektedir. Türkiye isterse sivil maksatlı olarak tasarımlardan başlamak üzere kendi markasını oluşturma imkânına ve pazarına sahiptir.

Atatürk’ün Kayseri Tayyare Fabrikası’nda üretilen 1401 Kuyruk Numaralı Fledling tipi bir uçağı İran’a hediye etmesinden 20 yıl kadar sonra benzeri bir hibe daha gerçekleşmiştir. MKEK Uçak Fabrikasında üretilen Uğur-IV uçaklarından 3 adedinin Ürdün’e hibe edilmesi dönemin Ortadoğu’daki gelişmeler ve Türk dış politikası bakımından önem arz etmektedir.

Türk havacılık tarihinde yaşanan bir takım talihsizliklere rağmen olaya bir de başka açıdan bakmak gerekirse; ülke ekonomisinin ve bilgi birikiminin oldukça düşük seviyede olduğu bir zaman diliminde; gerek özel teşebbüs gerekse devletin girişimleri dikkate değer gelişmeler olmuştur.

Hava endüstrisi alanında yaşananlar büyük girişimlerin yapılabileceğini, dünyada etkin bir hava endüstrisi kurulabileceğini, uzay yarışında yer alınabileceğini göstermektedir. Belki de burada en önemli unsur geleceğe yönelik uzun süreli politikalar oluşturarak bu politikaları kararlılıkla sürdürmekten geçmektedir. Zira teknoloji süratle gelişmiş olmakla birlikte, Türkiye’nin de imkân ve kabiliyetleri oldukça gelişmiş ve zenginleşmiştir.

Eğitimli Türk insanının sayısı artmış ve dünyanın her tarafında adından söz ettirecek konuma gelmiştir. Böyle bir potansiyele sahip olan bir ülkenin gerek hava endüstrisi gerekse yer almaması için bir sebep bulunmamaktadır. Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir.” sözünün anlam bulduğu günler yaşıyoruz.

Şimdi dönelim başa…
Yüzde yüz yerli, göklerin hâkimi ‘’Türkkuşu’’ yapmanın zamanı geldi de geçiyor.

Türk Hava Kurumu’nun Kurduğu Hava Harp Sanayii Fabrikaları/O. Yalçın (Makalesinden yararlanılmıştır.)


  20 Haziran 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 3070 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.125 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri