12 Haziran 2019, 14:58 - Anasayfa // GÜNCEL HABERLER Haberi yazdır

Mecliste yeni komisyonlar kuruldu

Mecliste yeni komisyonlar kuruldu

Belediye Meclisinde yeni komisyonlar kuruldu...


Belediye Meclisinde yeni komisyonlar kuruldu.

Haziran Ayı Olağan Meclis toplantısı, Belediye Başkanı Memiş Çelik Başkanlığı’nda, Meclis Üyelerinin tamamının katılımıyla yapıldı.

Toplantıda; Kent Konseyi kurulması için karar alınırken Ak Parti Meclis Üyeleri tarafından yeni 3 ayrı komisyon kurulması için Meclise gündem dışı önergeler sunuldu.

Geçmiş Ramazan Bayramını tebrik ederek Meclisi açan Başkan Çelik, AK Parti Meclis Üyeleri tarafından 3 ayrı komisyon kurulması için verilen önergeleri Meclise sundu. Buna göre;

İlçemizde yaşayan insanlarımızın farkındalıklarını görmeleri ve yaşam alanlarına katkı sağlayacak; Kadın, Aile, Gençlik ve Spor ile sosyal aktivite komisyon kurulması,
İlçemizin Kültür, turizm ve çevre konusunda gelişimine katkı amaçlı Kültür, turizm ve çevre komisyonu kurulması,
İlçemizin ekonomisinin geliştirmeye katkı amacıyla çalışma yapmak üzere Tarım, Hayvancılık, Sanayi ve Ticaret Komisyonu kurulması,
İçin verilen önergeler oybirliğiyle kabul edildi.

GÜNDEM MADDELERİ
Toplam 4 gündem maddesinin görüşüldüğü Meclis toplantısında, maddelerin tamamının oybirliğiyle kabul edilmesiyle de bir ilk yaşanmış oldu.

Gündem Maddelerinin birincisi; Abdullah Kaya’nın talebi ile Sarıkaya mahallesi, 1341 ada 7 parsel nolu taşınmazın satışının yapılması için Belediye Encümenine yetki verilmesi,

İkinci gündem maddesi; Feyzullah Aslan tarafından, Kacarlı Mahallesinde, mülkiyeti Belediye’ye ait, 181113 ada 4 parsel ile 181114 ada 3 nolu parsellerin satışının yapılabilmesi talebi, Belediye Encümenine yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

KENT KONSEYİ KURULACAK
Toplantıda alınan kararla, Kent konseyi kurulacak. Kent Konseyinin kurulmasının amacını belirten Başkan Çelik; “Seçimden sonra 1 Nisan itibariyle bizler, İlçenin gelişim ve kalkınması noktasında, ben mantığıyla değil de biz mantığıyla, birlik ve beraberlik içinde yönetme kararı alacağımızı beyan etmiştik. Bu hususta Kent Konseyi kuralım dedik.
İlçenin hem ekonomik yönden, hem sosyal, kültürel yönden kalkınması, hem de hemşehricilik bilincinin oluşturulması ve İlçeye bir vizyon katmak amacıyla Kent Konseyi kurulur.
5393 Sayılı yasada nüfusu 50 binin üzerinde olan İlçeler Kent Konseyi kurmakla mükelleftir. 50 binin altındaki Belediye’lerde kent konseyi kurulması isteğe bağlı. Yasada her ne kadar zorunlu olmasa da, niyetimizin halis olduğu, niyetimizin gerçek olduğu, niyetimizin sadece bu ilçe halkına hizmet etmek olduğu bilinciyle, Şereflikoçhisar’da birlik ve beraberlik eksiğini gidermek için, ben mantığıyla değil de biz mantığıyla hareket ederek ve bu ilçeye bir vizyon katmak düşüncesiyle Kent Konseyi oluşturalım diye bir karar aldık.
Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi Parti İlçe Başkanları ya da temsilcileri, akademisyenler, muhtarlar, meclis üyelerimiz yer alacak Kent Konseyinde. Yani ilçede söz hakkı olan belli kesimi biraraya getirecek, yılda 2 defa toplantı yapılacak, toplantılarda İlçenin geleceğiyle ilgili, kısa vadeli ya da uzun vadeli olmak üzere ilçeyi kalkındırmak üzere yapılacak kararlar alınacak. Kararlarda oybirliğiyle alınacak, oy çokluğuyla değil. Eğer biz bu ilçeyi seviyorsak, bu ilçe üzerinde tasarruflarımız, oybirliğiyle olsun. Niyetimiz halis. Şereflikoçhisar’ın hak ettiği hizmete uygun çalışmalar yaparız diye böyle bir karar aldık” dedi.

Madde üzerinde söz almak isteyen Meclis Üyesi olmayınca, söz konusu madde, oybirliğiyle kabul edildi.

Ve gündemin dördüncü maddesinde; Haydarlı Mahallesindeki, Mülkiyeti Belediye’ye ait 114 ada, 1 parsel sayılı taşınmazın 700 m2’sine muhtarın ve mahalle sakinlerinin köy konağı yapılma talebi oybirliği ile kabul edildi.

YENİ 3 AYRI KOMİSYON KURULDU
Meclisin son bölümünde de, AK Parti Meclis Üyeleri tarafından Meclisi verilen önerge ile yeni 3 ayrı komisyon kuruldu.

Komisyonların kurulması amacını belirten AK Parti Meclis Üyesi Cafer Tayyar Altuğ; “Meclis Üyelerimizin daha aktif çalışması, İlçemizin faydasına ne gibi katkı sağlayabilirsek, araştırma, geliştirme ve bunu sonuçlandırmaya yönelik bir çalışma yapmak istiyoruz. O yüzden de bütün Meclis Üyelerimizi içine katarak 3 tane komisyon kurulması kararı aldık. Takdir Meclisindir”dedi.

Buna göre;
Eyüp Doğan, Cafer Tayyar Altuğ, İsmet Andaç, Harun Atuğ ve Servet Cihan Tüzün’ün Kadın, Aile, Gençlik Spor ile Sosyal etkinlikleri komisyonunda görev almaları oybirliğiyle kabul edildi,

Murat Atasoy, İsmet Andaç, Hacı Özçelik, Halil Kılıç ve Mevlüt Şahin’in Kültür, Turizm ve Çevre Komisyonunda görev almaları oybirliğiyle kabul edildi.

Cafer Tayyar Altuğ, Mevlüt Şahin, Murat Atasoy, Eyüp Doğan ve Ercan Altuntaş’ın Tarım, Hayvancılık, Sanayi ve Ticaret Komisyonunda görev almaları da oybirliğiyle kabul edildi.

Gündem dışı maddelerinin de görüşülmesinden sonra bir ay tatil edilmesi kararı alındığı için Temmuz Ayında toplantının yapılmayacağını söyleyen Başkan Çelik, Haziran Ayı Meclis toplantısını 6 Ağustos 2019 Salı Günü saat 15.00’da yapılacak olan Meclis toplantısında buluşulması temennisiyle sonlandırdı.

   13 Haziran 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 1600 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


yahya
C.T.A GTA gibi olmuş ismi yeni imaj hayırlı olsun
seçmen
Lütfen sayın belediye yönetimi şeffaf olalım. 1- Bu komisyon üyeleri ücret alacak mı?. 2- Şehir dışından gelecek komisyon üyeleri yol harcırahı vb ilave ücretler alacak mı? 3- Bu komisyona eğer belediye meclis üyeleri girecekse , bu belediye meclis üyelerini biz niye seçtik? bu sorulara yanıt bekliyoruz.
cıtızen
CTA parasız wc bile gitmez kesin mangır işi vardır. yoksa Ankara'dan çıkıp arabaya binip 'bu arada duyumlara göre büyük şehir belediyesi işine son vermiş hizmet aracını da almış' doğal olarak kendi aracına binecek şereflikoçhisara gelecek çalışma yapacak cek cak CTA meydan senin
Gossarli hüssam
Komisyonların kurulması amacını belirten AK Parti Meclis Üyesi Cafer Tayyar Altuğ; “Meclis Üyelerimizin daha aktif çalışması, İlçemizin faydasına ne gibi katkı sağlayabilirsek, araştırma, geliştirme ve bunu sonuçlandırmaya yönelik bir çalışma yapmak istiyoruz. O yüzden de bütün Meclis Üyelerimizi içine katarak 3 tane komisyon kurulması kararı aldık.hadi hayırlı olsun komisyon üyeleri ücret alacak mı acaba merak ettim.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNCEL HABERLER Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.141 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
logo tasarım