12 Haziran 2019, 14:18 - Anasayfa // KORİDOR Haberi yazdır

Lise’ye Giriş Sisteminde Değişiklik

Lise’ye Giriş Sisteminde Değişiklik

Sık sık değişen sistemler ve sınıf geçmemenin adeta imkânsız hale gelmesi...Sık sık değişen sistemler ve sınıf geçmemenin adeta imkânsız hale gelmesi. 8-9 dersi zayıf olanlar bile sınıf geçip, hemen herkese teşekkür ve takdir belgeleri verilince, başarılı, başarısız öğrenci ayrımı ortadan kalktı. Kısacası mevcut sistem özellikle ortaöğretimde kimseyi memnun edemiyordu. Bu memnuniyetsizlikten olsa gerek lise sisteminde önemli değişiklikler söz konusu, benzeri değişikliklerin ilk ve ortaokullarda da yapılacağı söyleniyor.


‘’Ortaöğretim Tasarım Toplantısı’’ ile yeni ortaöğretim modeli tanıtıldı. Yeni model, 2020 yılının Eylül ayından itibaren 9’uncu sınıflarda uygulanmaya başlayacak. Yıllara göre kademeli biçimde geçiş yapılacak yeni ortaöğretim modelinde, bütün öğrencilerin girdiği zorunlu ders anlamına gelen ortak ders sayıları da düştü.

9’uncu sınıfta ortak ders sayısı 13’ten 6’ya, 10’uncu sınıfta 12’den 3’e, 11’nci sınıfta 8’den 3’e, 12’nci sınıfta ise 7’den 3’e indirildi. Bütün sınıflarda ortak olan ders sayısı 2 olurken, bu dersler Türk Dili ve Edebiyatı ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olarak belirlendi. Yeni ortaöğretim modelinde 9’uncu sınıfta Beden Eğitimi ve Spor, Görsel Sanatlar, Müzik, Sağlık Bilgisi, Trafik Kültürü ortak yani zorunlu ders olmaktan çıktı. Ayrıca Fizik, Kimya, Biyoloji dersleri yerine birinci dönemde Doğa Bilimleri Deneyimi, ikinci dönemde Doğada Enerji ve Enerji Dönüşümleri, Tarih ve Coğrafya yerine ise birinci dönemde Sosyal Bilimler Deneyimi, ikinci dönemde Sosyal Bilim Çalışmaları dersi geldi.

9’uncu sınıfta ortak dersler; Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Yabancı Dil 1, Matematik Uygulamaları 1, Doğa Bilimleri Deneyimi ve Sosyal Bilimler Deneyimi olarak sıralandı. 10 ve 11’inci sınıftaki ortak dersler; Türk Dili ve Edebiyatı, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Bilgi Kuramı ve Uygulamaları olurken, 12’nci sınıftaki ortak dersler ise Türk Dili ve Edebiyatı, İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi olarak tespit edildi.

Öğrenciler ortak derslerin yanı sıra 10, 11 ve 12’nci sınıflarda Yabancı Dil, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler gruplarından da bir ders seçmek zorunda olacak. Yani bu ders grupları ortak dersler arasından çıksa da, öğrenciler söz konusu gruplardan en az 1 ders seçmek zorunda olduğu için lise eğitimi boyunca Matematik, Fen ve Sosyal Bilim derslerini görmeye devam edecekler. Ama yeni sistem, mevcut sistemden farklı olarak öğrencinin kendi kişisel ders programını oluşturmasına imkân tanıyacak. Liselerde öğrencilere ders seçme ve kariyer planlama konusunda yardımcı olması amacıyla rehberlik sisteminin daha güçlü biçimde kullanılması hedefliyor.

Yeri gelmişken herkesin aklından geçirdiği soruyu soralım o zaman. Peki, bu yeni modelle eğitim sistemimizi sınav odaklı olmaktan kurtaracak mı?

Hiç kuşkum yok ki eğitimcilerin büyük bir kısmının ‘’Sınav odaklı eğitimden kurtulmanın yolu nedir?’’ sorusuna vereceği en yalın cevaplardan biri şu şekilde olurdu: ‘’En yakındaki okul, en uzaktakinden daha iyi hale gelecek, ilgi ve yetenekler doğrultusunda yapılacak doğru bir yönlendirme ve adil bir ölçme değerlendirme sistemiyle de hiç kimse boş hayaller peşinde koşmak zorunda kalmayacak bir sistemden geçer.’’ derdi.

Gelecekte milletimizi mutlu ve güçlü bir millet olarak görmek istiyorsak yeni nesli çok iyi yetiştirmeliyiz. Maddî manevî her şeyimizin teminatı onlardır.


   13 Haziran 2019Yönetici tarafından yazılan bu haber, 2948 defa okunmuştur.


YORUM YAZ


Kaan
O halde 17 yıldır egitilen egitildigini sanan öğrenciler şuan çöp durumunda ve okumuş cahiller olarak aramıza katılacaklardır. Eğitim sisteminin sürekli değişmesi buna baslica sebep olur. Bir gecede ben bunu kaldırdım bunu getirdim demek bu durumu pek ala gösterir.
sizin burada yazmanizi önemsiyorum,selamlar.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan ŞEREFLİKOÇHİSAR ÇENGEL GAZETESİ hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KORİDOR Haberleri

Tümü

ilancomtr

Emekçioğlu

Ş.K.YEM

Tekin İnşaat

Yıldırım İnşaat

Hazır beton

Muammer'in Yeri
İzinsiz kopyalanamaz.

Adres : Çengel Gazetecilik - Matbacılık Ofset Tesisleri - Ekici Mah Ali Babacan Cad. Koçaş Pasajı No:16-20
Tel :0.312 687 1544
Faks : 0.312 687 1544
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]
Dekorasyon Tavsiyeleri